Yüz Şekline Göre Doğru Saç Kesimi Nasıl Seçilir?

Vücut şeklinin kıyafet seçiminde önemli olması gibi yüz şekli de doğru saç kesimini bulmak için en önemli kaynağımız. En iyi görünüm için rehberimizi okuyun!

Saç kesiminizi berberinize bırakmadan önce sizin de yüz şekliniz hakkında bilmeniz gerekenler var. Bu yazıyı okuduktan sonra saç kesiminize daha net karar verebilirsiniz. Saç kesiminize karar verirken ilk dikkat etmeniz gereken, yüz şeklinizdir. Aslında aynada biraz kendinizi inceleyerek yüz şeklinizi hemen fark edebilirsiniz. Eğer kesin olarak emin olmak istiyorsanız, küçük bir mezura ile yüz ölçülerinizi alabilirsiniz. Yüz ölçüsü nasıl alınır? Böyle bir bilgi işinize gerçekten yarayacak mı? Denemeden bilemezsiniz! Yüz hatlarınızı ölçerken;

  • Alnınızı ölçmek için iki kaşınızın en yüksek noktaları arasındaki mesafeyi ölçmelisiniz.
  • Elmacık kemiklerinizi ölmek için gözlerinizin dış köşeleri arasındaki mesafeyi bulun.
  • Çene çizginiz için çenenizin en yüksek noktasından kulağınızın altına kadar olan mesafeyi ölçün ve ikiyle çarpın.
  • Yüz uzunluğunuzu hesaplamak için alnınızda saç çizgisinden itibaren çenenizin ucuna kadar ölçüm yapın.

Bu ölçümlerde en yüksek sayı size odaklanmanız gereken bölgeyi gösterecek ve yüz şeklini belirlerken size rehber olacak.

Çene açısı yuvarlak olmaktan çok keskinse ve tüm ölçümler hemen hemen birbirine yakınsa, kare yüz hatlarına sahipsiniz demektir. Özellikle bu yüz şekli oldukça maskülendir ve yine oval yüzler gibi birçok saç modeliyle uyumlu olabilir. Kare yüz şekli için erkek saç modelleri üç numara asker tıraşından uzun saç modellerine kadar her alternatifi deneyin ama unutmayın, klasik temiz bir saç kesimi sizin için yeterli olur. Eğer biraz da kirli sakal bırakırsanız, keskin çene hattınızı yumuşatabilirsiniz.

Eğer yüz uzunluğu elmacık kemiklerinin genişliğinden, alın çene hattından daha uzunsa, yüz şekliniz ovaldir. Çene açısı keskin olmaktan çok yuvarlak gibidir. Bu yüz şekliyle deneysel olmaya daha açık sayılabilirsiniz. Simetrik ve orantılı ölçülere sahip bir yüz şekli olduğu için aslında birçok saç modelini taşıyabilirsiniz. Oval yüz şekli için erkek saç modelleri arasında en popüler olan kesim, yanları kısa üstleri biraz daha uzun bırakılmış, geriye doğru taranmış modeldir. Önemli olan saça hacim ve hareket verecek bir model seçmelisiniz. Saçlarınızı alnınıza düşürmek yüzünüzü daha yuvarlak gösterebilir bu nedenle saçlarınızı geriye doğru şekillendirmek daha iyi olur. Saçlarınızı sakalla veya sakalsız kullanmakta da özgürsünüz.

Yüz uzunluğu en uzun ölçümse, dikdörtgen bir yüze sahipsiniz demektir. Alın, elmacık kemikleri ve çene çizgisi boyut olarak benzerdir. Yüzünüzü olduğundan daha uzun göstermeyecek bir model tercih etmelisiniz. Örneğin dikdörtgen yüz şekli için erkek saç modellerinde yanları kısalan seçenekler sizin için uygun olmaz. Kenarları çok kısa tutmayan veya üstte çok fazla uzunluk bırakmayan, orantılı bir stil deneyin. Saçın yanlara ayrıldığı ya da alnınıza düştüğü bir model, yüzünüze daha geniş bir görünüm verebilir. Kirli sakalla bu saç modellerini kullanabilirsiniz.

Elmacık kemikleri alından daha geniş ve çene hattı da elmacık kemiklerinden daha genişse, yüzünüz üçgen şeklindedir. O zaman kalp yüz şeklinin tam tersini düşünmelisiniz. Üçgen yüz şekli için erkek saç modellerinde katlı kesimler ve hacimli görünümler oldukça dikkat çekici olur. Sakala gelince, en iyi görüneceğiniz alternatif hafif kirli sakaldır. Ama gerçekten, bu durumda çene çizgisinin belirginliği göz önüne alındığında, en iyisi temiz traşlı olmaktır.

Alın, elmacık kemikleri ve çene hattından daha genişse ve çene de sivri uçluysa yüzünüz kalp şeklindedir. Kalp yüz şekli için erkek saç modellerinde çenenin darlığını ve alnın genişliğini vurgulayacağından çok sıkı kesimlerden kaçının. Oldukça ince ve hafif tutulan orta uzunlukta ve uzun saç modelleri, kalp şeklinin güçlü alın vurgusunu yumuşatır. Bu saç modeliyle ve yüz şekliyle hafif sakal bırakmak da görünümü dengeli hale getirir.

En uzun ölçümü yüz uzunluğunda yaptıysanız ve arından sırayla elmacık kemikleri, alın ve en kısa uzunluk çene çizgisiyse ve çene sivri uçluysa, yüz şekliniz elmas biçimindedir. Elmas yüz şekli için erkek saç modellerinde en iyi seçeneğiniz alın ve çene bölgesine genişlik katan saç stilleri olabilir. Kakül  alnınıza doku eklemek için çok işe yararken, kulakların arkasına sıkıştırılabilen daha uzun stiller bir elmas şeklinin kemik yapısını vurgulamak için harikadır. Sakallarınızı yanlara doğru uzatmak ve yanları kısa saç modellerinden uzak durmak da önemlidir.

Elmacık kemikleri ve yüz uzunluğu benzer bir ölçüye sahipse ve yine benzer bir ölçüye sahip olan alın ve çene hattından daha uzunsa o zaman yuvarlak bir yüze sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Yuvarlak yüz şekli için erkek saç modellerinde, kare yüz şeklini düşünebilirsiniz. Yuvarlak yüzler net açılara sahip olmadığı için saçlarınız ve sakallarınızla illüzyon yaratmalısınız. Saçlarınızı geriye doğru tarayacağınız ve yanlardan oldukça kısa tutularak hacim verilmiş bir model deneyin. Saçınızın üst kısmının düz kesildiği modelleri de kullanabilirsiniz. Sakalınızı uzatarak yüzünüze daha açılı bir görünüm verebilirsiniz.