Yorgunluğa Sebep Olan Yiyecekler

Öğlen yemeğinin ardından müthiş üretken bir güne devam ederken bir anda, saat 2:00 veya 3:00 gibi kendinizi yatağınızda hayal etmeye başlarken yakalıyor musunuz? Hepimiz bunu yaşıyoruz! Öğleden sonra yaşanan enerji düşüşlerini siz ağırlık çökmesi olarak adlandırabilirsiniz fakat midenize girenlerin yaptığı huysuzluk desek daha doğru sayılır. Vücudunuzu bir araba gibi düşünün; doğru akaryakıt verip ve düzenli olarak yağ değiştirirseniz verimli şekilde çalışır. Peki doğru yakıtı alamazsa? O zaman arabanız sizi yarı yolda bırakmaya başlar. Günün ortasında gelen ve sizi yaya bırakmaya hazır öğleden sonra çöküşlerine sebep olan besinleri bir araya getirdik. Tavsiyemiz onlardan uzak durmanız.

shutterstock_269268065

Kahve

Gün boyunca sizi taşıyan yakın bir arkadaş gibi görünse de kahve bir noktadan sonra zararlı olabilir. Günde iki bardak kahve sinir sistemini uyarıp sizi güne hazırlar ve gerçekten sağlıklıdır. İki bardaktan sonra gelen her bir yudum adrenalin sisteminizi yıpratarak sizi yormaya başlar. Gün içinde öğlen 3:00’ten sonra kahve içmek gece uykunuzu da kötü etkileyeceğinden kafein içeren diğer bir alternatif olan yeşil çaya yönelebilirsiniz.

enerji barlari

Enerji Barları

Açlığınızı bastırmak ve vücudunuzu beslemek için çabuk ve kolay bir yol olarak görülseler de enerji barları beslenme açısından ‘asla’larınız arasında yer almalı, özellikle de çalışma günlerinde. Diyetisyenlere göre enerji barları, eğer maraton koşmak üzereyseniz harika bir tercih olabilir aksi takdirde yedikten bir saat sonra masanızın altına geçip uyumak isteyebilirsiniz.

shutterstock_469743137

Şekerle Tatlandırılmış İçecekler

Daha masum görünseler de tıpkı kahve gibi meyve suları da oldukça tehlikeli. Özellikle hazır meyve suları içerdikleri yüksek şeker oranı ve yararlı liflere sahip olmamaları nedeniyle, kısa süre içinde sizi daha yorgun hissettirirler. Aldığınız şeker bir süreliğine size enerji verse de ona güvenmeyin! Eğer kendi sıktığınız meyve suyunu içecekseniz, meyvenin posasını da bardağınıza ekleyebilirsiniz.

shutterstock_179687021

İşlenmiş Gıdalar

Tüm beslenme uzmanları, işlenmiş gıdaların sağlığınıza ve günlük enerji seviyenize ciddi zararlar verdiğini kabul eder. Gün içinde enerjinizi bu kadar kaybetmenizin nedeni dalgalanan enerji seviyenizdir. Ve karbonhidrat bakımından zengin yemekleri ne kadar yerseniz, enerjiniz gün içinde o kadar dalgalanır. Kaçınılması gereken diğer şeyler arasında nişasta, beyaz tahıllar, ilave yağlar ve eklenmiş şeker içeren gıdalar yer alıyor. Bunlardan kaçınmak sadece ağırlık çökmesine engel olmaz aynı zamanda enerji seviyenizi büyük ölçüde artırır.

shutterstock_200643878

Paketlenmiş Atıştırmalıklar

İşlenmiş gıdalar gün ortasında bir enerji düşüşünü garanti altına alacağından, paketlenmiş aperatifler de farklı bir etki göstermez. Sizi gün boyunca kandırmaya çalışan kurabiyeler, yağlı karbonhidratlar ve hatta patlamış mısırdan uzak durun! Onları ofis mutfağında ya da market rafında bırakmak en iyisi.