Yılların Vazgeçilmezi Taytın Tarihçesi

Bütün dolabı kıyafetle dolu olsa da “ama benim giyecek hiçbir şeyim yok!” diyen her kadının baş kurtarıcısı olan taytların geçmişini hiç merak ettiniz mi?
İlk olarak, Ortaçağ’da erkekler tarafından bacakları ısıtmak için kullanılan taytlar, 1800’lü yıllarda birçok ülkede askerler tarafından giyildi ve sonrasında, 19. yüzyılda askeri bir üniforma halini aldı. Bu kimin aklına gelirdi? Tayt diyince bizim aklımıza gelen ilk görünüm muhtemelen Olivia Newton-John’un Grease filmindeki mükemmel kombini ve Jane Fonda’nın aerobik kıyafetleri.. Sizce de öyle değil mi? Jane Fonda’nın tozluklarla kombinlediği aerobik taytlarından başlayarak, Sienna Miller’ın bohem stil referansları ve geçtiğimiz yüzyılda değişerek farklı formlarda kullanılan, kadınların vazgeçilmezi haline gelmiş taytların, kadınların dolabında adeta ayrılmaz bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Onları sıkça giyinmenin birçok yolu var ve ofisler için çok daha uygun olan, yaratımların artışını fark ettik. Ancak tüm zamanların en ikonik ayaklanmaları neler oldu? Size taytın ikonikleşen en iyi taşındığı anlardan bazılarını getirmek için bir beyin fırtınası yaptık. Onları görmek için galerimizi keşfedin.

Audrey Hepburn & Kendall Jenner

Audrey Hepburn’ün muhteşem güzelliği ve danslarıyla New York’ta başlayıp Paris’te biten bir masal olan Funny Face, siyah taytın sinema dünyasına adım attığı ilk film olabilir. Baştan aşağı siyahlar içinde olan Audrey Hepburn, bugün bile uygulandığında risk almadan muhteşem görünebileceğiniz bir şıklığa sahip. Zamansız dedikleri tam da bu değil mi zaten? Günümüzün süper modeli Kendall Jenner, bu her daim şık görünecek kombinin modern zamanlarda uygulayıcısı. Siz de ondan ilham alıp harikalar yaratabilirsiniz!

Olivia Newton John & Gigi Hadid

Bu ikiliyi daha önce de görmüştük! Deri cekete throwback ilham alırız da deri taytı es geçebilir miyiz? Olivia Newton-John’un Grease filmindeki stilini günümüzde bile giymek cesaret ister ama giymemek için de yüksek iradeye sahip olmak gerekiyor! Gigi Hadid her ne kadar bu kostümü Halloween için giymiş olsa da siz günlük hayatınızda deri taytları kullanabilirsiniz. Belki bu kadar iddialı olmanıza gerek yok ama ilham almak isterseniz dar bluzları yüksek topuklarla eşleştirip feminen bir hava yakalayabilirsiniz.

Madonna & Maria Ciccone Leon

1980’ler denince akla ilk gelen isimlerden biri, moda ikonu Madonna! Attığı her adım olay olan popun kraliçesi ‘Desperately Seeking Susan’ filminde giydiği taytla kısa sürede trendleri değiştirdi. 1985’te vizyona giren filmin ardından tayt satışları patladı. Annesi kadar asi olmasa da Madonna’nın kızı Lourdes Maria Ciccone Leon da tayt giymeyi seviyor. Bu sefer 80’ler etkisi 2000’li yıllarla buluşuyor tabii.Özellikle renkleri kullanmayı seviyorsanız, bu hareketli kombini kendinize göre yeniden uyarlayın!

Lady Diana & Elsa Hosk

Prenses Diana’nın 1994 yılında kayak için tercih ettiği kombinasyonu sizce de günümüzdeki Vetements tarzını hatırlatmıyor mu? Öncü moda anlayışıyla günümüze uzanan stiliyle Diana, bir kez daha kendine hayran bırakıyor. Öyle ki bugün bile sokakta onun gibi giyinmiş ve modern zamanla hiç sırıtmayan birilerini görmek mümkün. Sokak stilinin iddialı isimlerinden model Elsa Hosk da bu örneklerden biri. Hazır şişme ceketler bu yılın trendleri arasındayken stilinizi güncelelyin. Yüksek bel, bacakları saran tasarımlar ve kalın oversize kazaklar… Kış hem şık hem de sıcacık geçecek!

Fotoğraf: Splashnews

Bonus: “Pantashoes” adı verilen trendi duydunuz mu? Çorap çizme modasından sonra, Balenciaga’nın pantolonla çizme birleştirme fikrinden doğan yeni moda algısı bu sene modaseverlere sunuldu. Met Gala’da Lily Aldridge’ in tercihi kırmızı renkli Pantashoes’dan yana olmuştu. Peki siz bunu denemek ister misiniz?