Yılın Pantone Rengi Living Coral Nasıl Kullanılır?

Bir renk nasıl trend yapılır sorusu aklınızı kurcalıyorsa, cevabı yıllardır Pantone’nun uyguladığı yöntemlerde bulabilirsiniz. Yılın rengini belirleyip tüm moda ve dekorasyon dünyasında baskın olmasını sağlamak kolay değil belki ama ilham verecek kadar sınırsız bir yol! Pantone geçtiğimiz yıllarda millenial pink, greenery, ultra-violet gibi isimlerle hem renk tonlarına bambaşka bir hava katmayı hem de trendlerde kuralları koyan kurumlardan biri olmayı başardı.

Pantone’un 2019 yılı için belirlediği renkse “living coral” yani tam olarak çevirmeye çalışırsak yaşayan mercan anlamına geliyor. Anlayacağınız rengimiz mercan ama turuncuyla ya da pembeyle karıştırmayın, ikisinin arasında bir yerde şık bir ton. Pantone rengi belirlediği basın duyurusunda living coral’dan şöyle bahsediyor; “mercan resiflerinin farklı bir renk kaleydoskopuna nasıl sığınak sağladığını anımsatıyor.” Hem çevremiz için ne kadar önemli olduğunu anlatmak için de coral’ın başına “yaşayan” anlamına gelen “living” eklenmiş.

Peki bu “living coral” modada kendine nasıl yer bulabilir? Öyle güzel, şık ve havalı bir şekilde yavaş yavaş moda sahnesine çıkıyor ki, bu buz gibi günlerde bile havayı ısıtacak güce sahip! Nasıl giyerim, hangi renkle kombinlerim, evimde nasıl kullanırım diyenler için living coral rehberi hazırladık!

Living coral hangi renkle iyi gider?

Mercan rengi aslında uzun zamandır hem kozmetikte hem de tekstilde kullanılan, çok sevilen renklerden biri. Yeni bir renk icat edilmedi tabii ki. Ama daha sık göreceğimiz için bu renkle uyumlu olabilecek diğer tonları da iyi bilmeliyiz.

Örneğin özellikle kıyafet kombinleyeceğiniz zaman siyahın güvenli bir liman olduğunu unutmayın. Baştan aşağı mercan rengine bürünmek de iddialı ama şık bir görünüme sahip olmanızı sağlar.

Mercan kayalarının doğadaki varlığından da ilham alabilirsiniz; içinde olduğu suların mavisini, suda yüzen rengarenk balıkları ve yeşil tonlarını mercanla eşleştirebilirsiniz. Tabii yılın belirlenen diğer renklerinden biri olan soğuk alt tona sahip gri, mercanı dengeleyebilir.

Her zaman olduğu gibi beyazlar da mercanla iyi gider ve gerçek bir yaz kombininin en güzel ikilisi olur.

Makyaj yaparken kullanılır mı?

Tabii ki! Mercan rengin bronz tenle yaratacağı uyumu hayal edebiliyor musunuz?

Makyajda sık sık mercan renginin çeşitli tonları kullanılıyor. Özellikle mat mercan rengi rujlar genel olarak birçok ten rengine yakışıyor. Dolayısıyla bu yazı, mercan rengi rujlara bir şans vermeden geçirmeyin.

Yanaklarınıza canlılık verecek allıklardan göz kapaklarınızda cool bir hava yaratacak farlara kadar mercan rengi makyaj konusunda sizi hayal kırıklığına uğratmayacak.

Mercan renginin en risksiz olduğu bölgeyse tırnaklar. Ojeler sizi asla yarı yolda bırakmaz. Kış ya da yaz fark etmeden bu rengi kullanabilirsiniz.

Hafif bir makyaj yapıp abartısız bir görünüm mü istiyorsunuz, mercan rengi lip balmlardan deneyin.

Dekorasyonda living coral etkisi

Living coral rengini en geniş yelpazede kullanabileceğiniz alan kesinlikle dekorasyon. Mercanla uyumlu renk ikilileri yaratarak odanızda hareket ve denge sağlayabilirsiniz. Örneğin tekstilde olduğu gibi soğuk alt tonlu griler mercanla çok şık bir hale bürünüyor.

Büyük değişimler yapmayı seviyorsanız, yumuşak tonlarda mercan rengi bir koltukla oturma odanızın havasını bir anda değiştirebilirsiniz. Küçük alanlarda bu sıcak rengi kullanmak istiyorsanız, tek bir duvarı mercana boyayıp diğer duvarları açık renk tutarak hareket yaratın.

Mercan rengi soyut tablolar duvarınızı boyamadan yılın rengini kullanabileceğiniz bir alternatif.