Yeni Yılın Getirdiği Dekorasyon Trendleri

Her yeni yıl beraberinde farklı trendleri getirse de her daim çok sevdiğimiz alışkanlıkları bırakmak kolay olmuyor. Ama yeni yıl bu sene daha farklı çünkü yepyeni bir 10 yıllık döneme girdik. Trendler belki bu süreçten psikolojimiz kadar etkilenmedi ama bizi bekleyen sürprizleri de merak etmiyoruz diyemeyiz.

Evde yenilik yapmak, yaşadığınız mekana tazelik hissini getirecek en büyük adımlardan biri. Kimi zaman bu değişimin bedeli yüksek bir meblağ olabilir. Yine de fark yaratacak değişimler için her zaman para harcamak gerekmez. Geri dönüşüm, yeniden dekore etmek, fazlalıklardan kurtulmak da birer alternatif.

Bakalım bizi bekleyen trendler kaşları kaldıracak kadar farklı mı yoksa göz devireceğimiz kadar sıradan mı?

Minimalizm 2.0

Miminalizme maksimalist bir güncelleme geldi. Ne dersiniz? Tamamen minimal bir hayata geçişte ilk durağınız eviniz olabilir mi? Maksimalist desenler, dokular ve kumaşlar minimalist tasarımlarla buluştuğunda ortaya yenilikçi bir tarz çıkacak. Tabii sadeliği öven bu akım sayesinde evinizin daha az dağılması da minimalizmin önemli getirilerinden biri.

Sürdürülebilir yenilik

Çevreye önem vermek artık neredeyse bir trend. Aslında alışkanlığımız olması gereken davranışları yeni yeni edindiğimiz de bir gerçek. Dolayısıyla üstüne kafa yorulacak çok fazla detay var. Örneğin, evinizdeki yenilik aynı zamanda doğa dostu olabilir mi? Bu yenilik doğayla uyumlu olacak mı? Kullandığınız boya çevreye zarar veriyor mu? Belki yeni bir ev kiralayabiliriz ama yeni bir dünyaya taşınmamız kısa vadede imkansız olduğu için attığımız her adımda, iç mekan ya da dış mekan tasarımında doğayla uyumlu olmalıyız.

Akıllı ev çağı

Bir yandan doğaya dönüş var diye yaşadığımız çağı unutacak değiliz. Zaten teknoloji sayesinde doğaya daha az zarar veren ürünler sürekli geliştiriliyor. Enerji tasarrufu sağlamaları dışında teknolojik aletler hem eve cool bir hava veriyor hem de hayatı kolaylaştırıyor. Üstelik bu ayrıcalığı yaşamak için evinizi bilim kurgu setlerine çevirmenize gerek yok, yeni nesil teknoloji hiç olmadığı kadar evcil!

Rengarenk odalar

Yeni 10 yılın ilk rengi klasik mavi olarak duyurulsa da dekorasyon dünyasının içi kıpır kıpır. Bahsettiğimiz boya darbeleri ya da fazla iddialı tonlar değil. Daha pastel olsa bile insanı mutlu eden her renge ihtiyacımız var! Bu on yılın başlangıcı için seçilen klasik mavi, huzur arayışımızı temsil ediyordu. Huzuru renklerde bulmak isteyenler için alternatifler bol.

Duvar kağıdındaki abartı

Geri döndü! Duvar kağıdı artık eskisinden daha cool. Belki gözünüzde anneannelerinizin evindeki çiçek desenli ve solmuş duvar kağıtları geliyor ve tam olarak hangi yönden cool olduğunu düşünüyorsunuz. Ama bildiklerinizi unutun. Yeni nesil duvar kağıtları eve doku katıyor, kontrastı şık bir şekilde sunuyor ve renklerle oyun oynamanıza izin veriyor. Üstelik tüm duvarı kağıtla kaplamaya da gerek yok.