Yeni Yılı Geçirebileceğiniz En İyi 5 Şehir

2022‘in son günlerinde acısı ve tatlısıyla her şeye rağmen güzel bir yıl geçirdiğinizi umuyor ve 2022’in herkese sağlık, şans ve mutluluk getirmesini diliyoruz. Şu an bazı arkadaşlarım yeni yıl için sevdiklerine hangi hediyeyi alacağını uzun uzun düşünürken, bazı arkadaşlarım ise bu yıl daha önce görmedikleri bir şehre gitmek istiyor.

Evet, Avrupa şehirleri şu an Christmas zamanı için süslenmeye başladı. Noel ağaçları evlerde ve iş yerlerinde kurulmaya başlandı ve yılbaşını keyifli bir şekilde geçirmek için kimileri alışveriş telaşında kimileri ise daha önce gitmedikleri bir yere gitmek için seyahat… Yeni yılın en dinamik şekilde kutlandığı en güzel şehirlerden biri elbette Avrupa ve Asya’nın incisi İstanbul. Ancak bu yazımda yılbaşını uzun zamandır Türkiye´de geçiren ve bu sene için değişiklik isteyen okurlarımıza yazıyoruz.

1-NEW YORK CITY:

Neden NYC ? Hiç uyumayan şehir olduğu için!

Kimler için ? Macera yaşamayı ve yüksek binalardan yeni yılı selamlamak isteyenler için !

Kutlama nerede olsun?

Yeni yıla soğuk havaya rağmen “Williamsburg Park”, “Times Meydanı” veya “Brooklyn Köprüsü”nde girmeye ne dersiniz? Bana sorarsanız, muhteşem bir fikir derim!

SOHO , Williamsburg veya Chelsea semtinde yiyeceğiniz güzel bir akşam yemeği sonrası, saat tam 12’ye geldiğinde Brooklyn Köprüsünün mükemmel manzarasında havai fişek gösterilerini izlemek ve oradan da sabahın ilk ışıklarına kadar dans edeceğiniz bir Manhatten kulübüne gitmek size de cazip gelmiyor mu?

Nerede Eğlenelim?

Bundan önceki NYC yazımda da tavsiye ettiğim 2 kulüp “Le Bain” ve “OUTPUT”u size yeniden tavsiye ediyorum. Bana kalırsa Le Bain’in manzarasında yeni yılı selamlamak, buradan çektiğiniz bir selfienin Facebook veya Instagram hesabınızda kaç beğeni alacağını şimdiden merak ediyorum!

Nerede alışveriş yapılır?

Aslında bir Outlet olan “21Century” alışveriş için çok ideal, her markadan bir çok ürünü yarı fiyatına satın almanız mümkün, onun dışında size tavsiyem Union Square’e yürüme mesafesinde olan “Fashion Street” e gitmeniz, bu uzun sokakta her keseye uygun bir çok mağaza bulabilirsiniz.

Nerede kahvaltı veya brunch yapılır?

Yeni yıl kutlamalarını büyük bir ihtimalle sabahlayarak yapacaksınız… Sabahın ilk ışıklarında karnınız acıkmaya başladığında eğer Brooklyn’ deyseniz Williamsburg’ daki “Egg” veya ”The Brooklyn Star” güzel bir kahvaltı için tercih olabilir. Eğer Manhatten’ daysanız o zaman sizi çok sevimli bir İtalyan salonu olan “Morandi” ye yönlendiriyorum. Bu kahvaltı konseptli restaurant adını natürmortlarıyla ünlü ressam Morandi’ den almış. Tipik bir Türk kahvaltısına göre çok farklı servisleri var, mesela kahvaltıda mevsim fasulyesi veya tatlı-ekşi mevsim konserveleri tadabilirsiniz, aynı zamanda kahvaltıda pizzaları ünlü.

2-PARİS:

Neden Paris ? Modanın en önemli merkezi ve romantizmin büyüsüne sahip olduğu için.

Kimler için? AlışVeriş tutkunları ve romantik çiftler için!

Moda’ nın ve Güzel Sanatların en önemli başkentlerinden biri olan Paris’te kuşkusuz öncelikle romantizm yaşamak isteyen aşık okurlarımın ilk tercihi olmalı. Yeni sevgililer veya eski aşıklar! Montmarte meydanında bir sokak satıcısından Fransızların meşhur çikolatalı ve muzlu kreplerini tatmak kulağa hoş gelmiyor mu?

“Le Marais” ´de güzel bir cafede oturup saat 12′ yi beklerken 1 bardak şarap içmeyi unutmayın!

Kutlama nerede olsun?

Bana kalırsa Paris’te yeni yıl kutlamalarının en güzel yaşandığı yer elbetteki Eiffel Kulesinin dibi… Bence saat 12’ye yaklaşmadan önce Seine Nehri çevresinde yaptığınız bir yürüyüş sonrası 12 öncesi Eiffel Kulesine geçmelisiniz ve 2016’yı oradaki havai fişek gösterileriyle karşılamalısınız.

Sabah kahvesi :

Paris’in en güzel espressosunu,  her gün saat 8:00- 18:00 arası hizmet veren ve yeşil bardaklarda sunulan Foundation Cafe’yi mutlaka rotonıza ekleyin.

Nerede alışveriş yapılır?

Paris’te alışveriş için hatırı sayılır bir bütçeyle oradaysanız, o zaman sizi Galleries La Fayette’ye yönlendiriyorum. Burada modanın merkezi olan Paris ve dünya modasına yön veren bir çok tasarımcının lüx mağazalarını yan yana gezeceksiniz. Daha çok Belçika-Antwerp akımına hayran olan kitleyi ise avant-gardların semti olan Le Marais’e yönlendireceğim. Sıra dışı bir çok konsept mağaza sizi bekliyor.

3-PRAG:

Neden Prag ? Çok tarihi ve ucuz bir başkent olduğu için, Sanat tarihçilerinin deyimiyle “1000 yıllık Altın Şehir “ olduğu için.

Kimler için: Mütevazi bir bütçeyle yurt dışında olmak isteyenler için.

Yeni yıla yurt dışında girmek istiyorsunuz, güzel ve romantik bir şehirde! Ancak kısıtlı bir bütçeniz mi var? İmdadınıza yetişecek olan çok güzel ve ucuz bir şehirden bahsediyorum size! Çek Cumhuriyeti ve eski Çekoslovakya’nın başkenti Prag.

Orta Avrupa’nın en büyüleyici şehirlerinden biridir Prag. Tarihi dokusu hiç bozulmayan Prag Unesco’nun koruması altındadır ve şehre izin alınmadan çivi çakılamaz. Kendinizi ortaçağın büyüsünde hissetmek ve yeni yıl kermeslerinde soğuk havada bir bardak sıcak şarap içmeyi yorucu bir yılın sonunda hak ettiniz.

Kutlama nerede olsun ?

“Charles Bridge” veya halk değimiyle “Sanatçılar Köprüsünde” yeni yıl havai fişek gösterilerini izlemek. Sonrasında ise Prag’ın 1. ve 2. bölgesindeki kendinize yakın hissettiğiniz bir barda sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence sizi bekliyor.Ben yeni yıla 2004’te Prag’da girmiştim ve hala gittiğim Hard Rock Cafe’yi ve orada tanıştığım çılgın Fransız grupla yaptığım dansı çok güzel bir anı olarak hatırlıyorum.

Sabah kahvesi:

Prag’da kahvaltı için özel bir isim veremeyeceğim, ancak şehrin her yerinde sabah “Melange” denilen Viyana kahvaltısında da bulunan bol sütlü cappucino ya benzeyen kahveyle uyku gerginliğini atabilirsiniz

4-LONDRA:

Neden Londra? Çok kozmopolit ve bir dünya şehri olduğu için.

Kimler için? İngiliz mentalitesini bir dünya şehrinde yaşamak ve deli gibi alışveriş yapmak isteyenler için.

Nerede alışveriş yapılır?

Alışveriş canavarları Londra’da doğru yerde… Londra çok pahalı bir şehir olmasına rağmen alışveriş konusunda her keseye hitap edebilir. ilk önerim Oxford Street! Bu caddede daha çok TOPSHOP ve Urban Outfitters gibi hazır giyim markalarını bulacakasınız. Gelelim Regent Street’e burada ise lüx mağazalar dolu. Carnaby Street ise Londra’nın en renkli ve cıvıl cıvıl yeridir muhakkak tavsiye ediyorum.

Sabah kahvesi ve kahvaltısı :

Klasik bir İngiliz kahvaltısı bacon (salam) ,tatlı kuru fasülye, black pudding, pastırma, çırpılmış yumurta veya omlet, ev yapımı kızarmış patates, Sote Mantar, ızgara domates ve kızarmış ekmekten oluşuyor. Bana sorarsanız Türk kahvaltısıyla aşık atamayacak kadar kötü bir kahvaltı kültürü, daha çok Doğu Londra ve SOHO Meydanında bulunan “The Breakfast Club Cafe´s” zincirlerini Londra’da her yerde bulabilir ve sabahın ilk kahvesini içebilirsiniz.

Kutlama nerede olsun?

Kuşkusuz Londra’da eşsiz havai fişek gösterilerinin ana mekanı Big Ben bölgesi. Bu gösteriler her sene yaklaşık dünyanin dört bir yanindan gelen 250.000 kişi tarafından izleniyor ve sahiden büyüleyici. Aynı zamanda “Waterloo Bridge, Southbank ve Westminster Bridge” bölgeleri de yeniyıl için eşsiz mekanlar Londra´da . Ancak buralara yeni yıl saatinden en az 1 kaç saat önce gelmenizi öneriyorum. Çünkü aşırı kalabalıktan dolayı gösterileri en iyi şekilde görmeniz için güzel bir yer kapmanız gerekiyor. Eğer 1 kaç günlüğüne Londra’ya gitmek istiyorsanız Royal Albert House’da düzenlenecek olan bir konseri veya Tate Modern Gallery’i gezmenizi muhakkak öneriyorum.

5-SYDNEY:

Neden Sydney? İstatisliklerde Viyana ve Vancouver sonrası dünyanın en yaşanabilir 5 şehrinden biri seçildiği için.

Kimler için?

Yeni yılı hepimizden önce karşılamak, kartopu oynamak yerine yüzmek isteyenler ve bambaşka bir kıtaya uçmaya hazır olanlar için, Avrupa ve Amerika’yı bundan önce gördünüz ve havanın soğumaya başladığı şu günlerde bir çılgınlık yapıp yeni yıla sahillerde mi girmek istiyorsunuz? O halde sizi güney yarım küreye yönlendireceğim.

Avustralya’nın Sydney şehri sizi bekliyor. Uzun bir uçuş sonrası yeni yıla bütün gün Avustralya’nın ünlü Bondy Beach sahillerinde yüzmeniz sonrası “Sydney Opera Binasında” bir konser dinleyip havai fişek gösterilerini oradan takip etmek için eminim sabırsızlanıyor olmalısınız!

Kutlama Nerede Olsun?

Darling Harbour şehirde bir çok restaurant ve eğlence yerlerinin ana mekanı. Yüzlerce cafe, disco ve bar yanyana… Bana kalırsa burada saat 12’ye gelmeden muhteşem bir zaman geçirebilirsiniz.

Sabah Kahvaltısı ve Kahvesi :

Klasik bir Avustralya kahvaltısı kızarmış ekmek üzeri avokado dilimleri, ricotta ve pouched yumurtadan oluşur. Avustralya’nın kahve kültürü oldukça iyi size önereceğim yukarıda bahsettiğim Darling Harbour’da dilediğiniz bir mekana girip günün ilk kahvesini içmeniz. Aynı zamanda yeni yıla Sydney’de girecekler bizden önce yeni yıla merhaba diyecekler! Sosyal medyadan yeni yılın ilk ışıklarının paylaşımlarını siz gösterebilirsiniz.