Yeni Saç Yıkama Trendi Co-washing Nedir?

Saç bakımı belki de kozmetik ve bakım dünyasında kadınlar ve erkeklerin ortak noktada buluştuğu nadir konulardan biri. Hepimiz saçlarımızın mükemmel görünmesini istiyoruz ve bu amaç için birbirinden farklı yollar deniyoruz.

Son dönemde eğer co-washing diye bir trend duyduysanız muhtemelen saç bakımı konusunda internetin derinliklerine kadar indiniz. Eğer co-washing’i ilk kez duyuyorsanız, aklınızdaki soruları cevaplamaya hazırırız.

Öncelikle co-washing tanımı yapmamız gerekiyor. Co-washing, birlikte yıkama veya saç kremiyle yıkama anlamına gelen, sert şampuanların yerine önerilen bir temizleme alternatifidir. Co-washing saçı nemli tutan doğal yağları korurken saçı temizler, özellikle kalın ve kıvırcık saçları olanların kurtarıcı tekniği olabilir. Özetle, saçlarınızı saç kremiyle yıkayarak temizleme yöntemine co-washing deniyor.

Saçları sadece kremle yıkama fikri yeni bir buluş değil, yine de bu konsepti düşünürken co-washing için özel üretilen ve saç kremlerinin yerine geçen şampuanlar olduğunu dikkate almalısınız. Birlikte yıkama, parmak uçlarınızla kafa derisine masaj yapıp iyice durulamaya odaklandığınız sürece saç derisini, saç kreminin kendi başına temizleyemeyeceği şekilde temizler. Dolayısıyla saçınızı yumuşatmak için kremle yıkayabilirsiniz ancak co-washing için üretilen ürünleri mutlaka incelemeniz gerektiğini unutmayın.

Saçlarınıza co-washing uygularken dikkat etmeniz en önemli konulardan biri de yağ içermeyen yan ürünler kullanmak. Böylece saçlarınızda en iyi sonuçları alabilirsiniz. Sülfatsız şampuanlar kullanmanız da saçlarınız için önemlidir ancak köpürmeyen bu alternatifleri kullandığınızda su bazlı ürünleri tercih ederek durulama yaparken en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Saç bakımı yapmak için rahatlatıcı detoks maskeler kullanabilirsiniz. Böylece her yıkamada saçlarınızda kalan ve zamanla biriken yağları maske yardımıyla temizleyebilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken kafa derinizi ihmal etmeyerek ve saçlarınızı şekillendirirken ağır içerikli ürünler kullanmayarak yeni başladığınız saç bakım alışkanlığınızı güçlendirebilirsiniz.