Yatak Odanız Ne Kadar Karanlık Olmalı?

Gece yatağa girip uyuyabilmek kimileri için zor kimileri içinse mesele edilmeyecek kadar kolay bir süreç. Ama mesela uyku değil aslında, uykunun kalitesi. Uykunuzun kalitesini artırmak için yapmanız gerekeni yazdık!

İnsan vücudunu mükemmel çalışan bir makine gibi düşünelim; gün ışığı ve gece karanlığı bu makineyi var olduğu ilk günden beri etkileyen en güçlü etkenlerden. Gün ışığı beyni dinlenme ve uyanma zamanı geldiğine dair sinyal gönderir ve biz de buna göre hareket ederiz. Ama bu hareketleri etkileyen artık sadece doğal gün ışığı değil, modern yaşamın bir dizi doğal olmayan ışık kaynağına yol açtığını biliyoruz. Bedenimiz doğal gün ışığı görmek isterken biz bütün gün ofiste yapay ışıklar altında çalışıyoruz. Tüm kontrole sahip olduğumuz tek yer yatak odamız. Burada vücudumuza bir iyilik yapıp doğal ritmine uyduracak ritüeller geliştirebiliriz.

Gelişmekte olan bir şehirde veya sürekli hareket halindeki bir metropolde yaşıyorsanız, pencereleriniz gecenin her saatinde bol miktarda ortam ışığı ya da trafik sesi alıyor ve bu da uyku kalitenizi çok sinsi bir şekilde düşürüyor. Çok çok çok eski atalarımızın mağaralarında yaptığı gibi zifiri karanlıkta uyumak hayal gibi ya da çok korkunç geliyor olabilir ama bilim bunun yapılması gereken olduğunu söylüyor. Hayatımızı kolaylaştıran e-kitaplar, akıllı teelfonlar ya da dijital saatler aynı zamanda sağlığımızı tehdit eden kötülükler olabilir mi?

Yapılan birçok araştırmaya göre, yatak odamıza bir şekilde girmeyi başaran tüm yabancı ışık kaynakları vücudun doğal ritmini bozup uyku kalitesini düşürüyor. Akıllı telefonlar, e-okuyucular ve televizyonlar tarafından yayılan yapay ışık, uyanmak için beyni harekete geçirir, böylelikle uyku üreten hormonumuz olan melatonin üretimini bastırır. Ama yine de iyi haberlerimiz var. Işığa duyarlı olmamız demek, ışık miktarı azaldıkça uyku kalitemizin artması demek. Bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız, okumaya devam edin!

Tüm Cihazları Odanızdan Çıkarın

Yapılan araştırmaları uzun uzun anlatmaya gerek var mı? Önce kendinizi düşünün, uykuya dalmadan hemen önce ne yapıyorsunuz? Yoksa insanların %95’i gibi bir çeşit yapay ışığa mı maruz kalıyorsunuz? Daha basit bir anlatımla, uyumadan ne kadar önce Instagram’da takılmaya son veriyorsunuz? Sahip olduğumuz tüm elektronik cihazlardaki küçük ama etkili mavi ışıklar, kısa dalgalar halinde bize etki ettiğinde tahmin edilenden daha üzücü şekilde vücut saatimizi etkiliyor. Ayrıca, enerji tasarruflu ampuller, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonlarından gelen ışıklar da melatonin salınımını geciktirerek hem uyumayı hem de uykuda kalmayı zorlaştırır. Daha dinlendirici bir uyku için tüm cihazları dışarıda tutun.

Yatak Odanızın Kapısını Kapayın

Diğer odalardan gelen ışığa engel olmak da uyku kalitesini artırmanın bir başka yolu. Evde ailenizin diğer üyeleri ya da arkadaşlarınız olabilir. Siz uyurken onlar uyanık olabiliyorsa, bu durum ses ve ışık olarak uykunuzu kalitesizleştireceği için kapınızı kapatmalısınız. En iyisi hem elektrik tasarrufu hem de uykunuzun sağlıklı olması adına evde açık olan tüm ışıkların kapatıldığından emin olun. Böylece gün doğana kadar karanlıkta, olması gerektiği gibi uyuyabilirsiniz.

Perdeleri Kapatın

Panjur ya da perde, hangisine sahipseniz onu gece boyunca dışarıdan gelecek ışığı engellemesi için sıkı sıkı kapatın. Tabii eğer sabahları doğal ışıkla uyanmaya ihtiyaç duyuyorsanız, tamamen karanlık bir ortam yaratmanız gerek yok ama yaparsanız kimse size engel olmaz. Odanıza girecek tek ışık mutlaka doğal ışık olmalı. Bu da zaten vücudunuzun uyanabilmek için ihtiyaç duyduğu şey. Ayrıca uyanınca kendinizi güneş ışığına maruz bırakmanız da sağlıklı dozda D vitamini alabilmeniz için gerekli. Gece boyunca mümkün olduğunda karanlıkta kalıp sabahın ilk ışıklarıyla güne hazırlandığınızda, bize teşekkür edeceksiniz!

Eğer karanlık bir ortamda uyuyorsanız ve güneş ışığı odanıza girmiyorsa o zaman gün ışığı yayan akıllı saatlerden alabilirsiniz.

Uykunuzu Kaliteli Hale Getirmek İçin Uğraşın!

  • Temiz nevresim takımlarınız olsun, sık sık değiştirin.
  • Uykuya dalma veya uykuda kalma konusunda sorun yaşıyorsanız, göz bandı alın.
  • Uykudan önce bir ritüel oluşturup ona sadık kalın. Örneğin yüzünüzü yıkayın, kremlerinizi sürün, tazelenin ve öyle yatmaya hazır olun.
  • Uyurken giyeceğiniz gecelik ya da pijamanın dokusu çok önemli, pamuklu kumaşları tercih edin.
  • Yastık ve yatağınızı seçerken kaliteye yatırım yapın. Çünkü yatak konusu da en az ışık kadar önemli.
  • Biraz lavanta kokusu odanızda huzurlu bir gece geçirmenize yardımcı olabilir ama abartılı olmamasına dikkat edin.
  • Her gün aynı saatte yatağa girmeye çalışın böylece vücudunuz artık bu saate alışır ve uykunuz gelmeye başlar.
  • Uyumadan önce kitap okuyun ama eski yöntemlerle yapın bunu. E-okuyucular yerine sayfalarına dokunabileceğiniz bir kitabı tercih edin.