Vücut Tipinize Göre Nasıl Kilo Verirsiniz?

Etrafınıza bir bakın… Yanınıza, yörenize, iş arkadaşlarınıza, komşularınıza ya da sokakta rastgele rastladığınız üç beş insana… Hepsi birbirinden çok farklı değil mi? Hepsi iyi, kötü, olumlu, olumsuz yanlarıyla göze biricik görünüyor değil mi? Evet, çoğunlukla öyle. Ama bu insanların çok büyük bir kısmının ortak olarak paylaştıkları, sırtlarında taşıdıkları için rahatsızlık duydukları bariz, sevimsiz yükleri var: KİLOLAR!

Kilolu insanın da önünde iki yol var; ya kilolarıyla barışacak- ki bence insanın kilolarıyla barışması çok çok çok zor bir süreç- ya kilolarından şikayetçi olacak ve aksiyon arayışına girecek. Bu ikinci gruptakileri de kendi içinde, aksiyon alabilecek enerjiyi ve motivasyonu kendinde bulanlar ile bahane bulucular diye ikiye ayırıyorum ben.

Bu üç grup insanın içinde beni en çok ilgilendiren kategori elbette kilolarından rahatsız olup, aksiyona geçen son gruptakiler. Zira o grubun üyelerinin yaşama tutkusu diğer kategoridekilere göre az bi’ tık fazla bence.

Dolayısıyla yazımın bundan sonrasını bu son gruptaki spor sevdalılarına adıyorum.

Kilo vermeye çalışmak kadınlar için her zaman erkelere göre az biraz daha zor olmuştur; çünkü hormonal mevzular, kemik ve iskelet yapımız, boyumuz posumuz bile otomatikman bize dezavantaj getiren mevzular. Erkek vücudunu biçimlendiren, kaslandıran testosterona karşı kadın vücudu östrojen deposu. Ve sağolsun en iyi ihtimalde mini mini selülitlerimizin sorumlusu da şekerin, sporsuzluğun, az su tüketmenin dışında, bu östrojen işte. Dolayısıyla ilkin fizyolojik yapı olarak daha çok şeyle savaşmamız gerekiyor ve ikinci olarak da her ne kadar grup derslerine yatkın olsak da, eğer belirgin bir yağ oranınız varsa bir adet kişisel spor hocasıyla çalışmanız gerekiyor.

Neden peki bu kişisel spor hocasına ihtiyacımız var? Yapsak şöyle en genelinden sporumuzu da, herkes gibi zayıflasak ya?!! İşte burada ünlü soru cümleciği, kullanılmak için can atılan o replik devreye giriyor: yoo dostum yoo!! beş parmağın beşi bir mi?

Beş parmağın beşi bir değil elbet… İnsanların vücut tipleri de standart değil.

Ve hayır, bugün size elmalardan, armutlardan, kum saatlerinden bahsetmeyeceğim. Bugün size Ectomorph, Mesomorph ve Endomorph’tan bahsedeceğim.

Siz de okudukça vücut tipinizi keşfedip, nasıl egzersiz yapmanız gerektiğini daha net anlayabileceksiniz.

1.Ectomorph

Bu gruptaki insanlar genelde ince, uzun, yağ oranları düşük ve dışarıdan bakıldıklarında çelimsiz görünen tiplerdir. Ectomorph’luğun iyi yanı; bu tipteki kimselerin metabolizmaları hızlıdır. ne yerse yesinler öyle haldır haldır kilo almazlar; ama bu durum tabi ki de yüzde yüz süper bir durum değildir. Zira bu gruptaki kimselerde yağ oranının düşüklüğü kadar, kas oranının düşüklüğü de göze çarpar. Bu tip insanlar genelde çabuk yorulan, güçsüz ve kondisyonu yerlerde olan tiplerdir. Bu tipteki insanların genelde kilo vermek değil, almakla ilgili sıkıntıları olur.

Ectomorplar, eklemlerine zarar vermeyecek şekilde, hafif ağırlıklı antrenmanlara yönelmeli ve doğru beslenme/ gıda takviyesi ile sporlarını desteklemelidirler. Aynı zamanda güç ve dayanıklılık odaklı egzersizleri de antrenman programlarına eklemelidirler. Bu sayede süreçte bir Arnold olamasalar da, kas kütlelerini gözle görülür şekilde arttırabilirler.

2.Mesomorph

Bu tipteki insanlar doğuştan şanslıdırlar. Vücut yapıları oranlı, kaslanmaya müsait, güçlü ve genellikle omurgaları sağlıklıdır. Vücutları sıkı, kalçaları dar ve kilo alma ve verme konusunda rahat tiplerdir. Bu tip insanlar güç gerektiren sporlarda, vücut geliştirmede ve yüzme gibi branşlarada oldukça başarılı olurlar.

Bu tip vücut tipine sahip kadınları atletik görünüşleriyle diğer kadınlardan kolayca ayırabilirsiniz. Bu tipteki kadınlara, patlayıcı egzersizler, ‘’plyometric’’ antrenmanlar, interval antrenmanlar ve ağırlık egzersizleri çok uygundur. Dinamik egzersiz ve doğru beslenme bu tipteki kadınları ideal kilo, yağ oranı ve görüntüde tutacaktır.

3.Endormorph

Endomorphlar genelde kısa, tıknaz tiplerdir. Vücutları yağlanma ve kıvrımlara sahip olmaya müsaittir.  Ve bence endomorph olduğunu kabullenmek bile bir süreçtir; çünkü böyle bir vücutla yaşamak zordur. Bu tipteki vücutlar ona verdiğiniz ya da vermediğiniz her şeyin listesini tutar. Kinci ve affetmeyen bir yapısı vardır. Bu yüzden bu vücut tipindeki kimselerin ağırlık antrenmanlarına yönelmesi ve beslenme  alışkanlıklarını çok sıkı tutmaları önerilir. CrossFit, İnterval antrenmanlarına yönelip, bel ve karın çevresindeki yağlanmaları önlemek adına sıkı bir diyet uygulamak endomorphların yapacağı en akıllı şeylerdendir.

Beden yapınızı bilmek çok önemli; çünkü bu bilgi sizi doğru antrenman modellerine ve doğru beslenmeye yöneltecektir. Ve antrenörünüzden destek alırken, bambaşka biri olmaya çalışmak yerine, kendi artı ve eksilerinizi bilip, ona göre antrenman talep etmeniz de akıllıcası.

Hep olduğu gibi; bilinçli kalın, spor dolu kalın, sevgiyle kalın…