Vaktiniz Bunlar İçin Fazla Değerli

Girl-Writing-in-a-Diary

Yapılacaklar listenizde birikenlere bir göz atın; spora gitmek, arkadaşlarla vakit geçirmek, kendinize vakit ayırmak, aile ziyareti diye uzayıp gidiyor mu? Hayatınızı düzene sokup yapmak istediğiniz her şeye vakit ayırıp aynı zamanda daha sağlıklı ve rutinine kolay alışabileceğiniz düzenlemeler yapmanın vakti geldi! Tabii eğer sahipseniz, aşağıdaki beş kötü alışkanlıktan vagzeçmek de size zaman kazandıracak.

1. Dedikodu Yapmak

Her ne kadar insanların sosyalleşmesindeki en büyük pay dedikodu yapmak olsa da ve hatta birçok kişi başkalarının hayatına dair detayları fazlasıyla merak etse de aslında buna zaman harcamak gerçek bir vakit kaybı. Biri sizin hakkınızda dedikodu yaptığında ne hissediyorsanız, biri hakkında konuşurken de bunları düşünebilirsiniz. Dolayısıyla eğer gerçekten dedikodu yapacaksanız, size ilham verecek konulara yoğunlaşın ve hakkında konuştuğunuz kişiyi bir rakip olarak görmeyin. Negatif olan her şeyi hayatınızdan çıkarmaya çalışın.

2. Planlamak Fakat Harekete Geçmemek

Her zaman hayal kuran biri olabilirsiniz. “Dans derslerine başlayacağım, dil kursuna gideceğim, kendime daha fazla vakit ayıracağım” gibi cümleler size uzak değil muhtemelen. Birçok planınız var fakat büyümenin bir parçası olarak tüm bunları kolayca gerçekleştiremeyeceğinizi öğrenmişsinizdir. Bunu hevesinizi kırmak için değil, daha sağlam adımlar atmanız için söylüyoruz. Özellikle çevrenizde sizi yapmak istediğiniz herhangi bir konuda destekleyecek insanlar olması amacınıza ulaşmanızı kolaylaştırabilir. Kendinize bir yapılacaklar listesi oluşturun ve hemen harekete geçin. Aradan 10 yıl geçmesini beklemeyin!

3. Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamak

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak kendiniz için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri. Zaten bunu sizin için başkaları fazlasıyla yapıyor aslında; güzellik algısı, ideal kilo hedefi ve toplumsal baskıyla sürekli başkalarını karşınıza çıkarır. Dolayısıyla bir de tek başınıza bu sorunu ortaya çıkarmamalısınız. Başka insanlara, özellikle başarılı olanlara imrenmekte hiçbir sakınca yok fakat bu kıyasa dönüştüğünde size mutluluk getirmez. Başka insanları düşünmeyi boş verin ve kendinize, geleceğinize odaklanın.

4. Başkalarını Beklemek

Yolculuğa çıkacağınız uçak eğer tembellik yaparsanız sizin yetişmenizi bekler mi? Muhtemelen hayır. Bu basit mantıkla hareket edecek olursak, siz de planlarınıza yetişemeyen kimseyi beklemeyin çünkü bu vakit kaybından başka bir şey değil. Planlarınızı gerçekleştirmeye çalışırken sizi yavaşlatan insanları hayatınızda merkeze almamanız gerektiğini unutmayın! Çünkü eğer gerçekten isteselerdi, hızınıza yetişirlerdi.

5. Kendinize Üzülmek

Zaman içinde öğrenebileceğiniz en önemli derslerden biri, kimsenin sizin için işinizi yapmayacağı. Eğer boşluğa düşüyorsanız, yukarı kendiniz tırmanmak zorundasınız. Durumunuza üzülmek ve kendi kendinize acımak sadece zaman kaybetmenize neden olur. Kendiniz için dramalar yaratmak yenilerine de kapı açmanıza neden olur. Zaman her türlü geçecek, onun arkasından üzüleceğinize harekete geçin!