UĞRUNDA SELFIE ÇEKİLEN 10 MUAZZAM YAPI

86. Oscar töreninin sunucusu Ellen DeGeneres’in Hollywood yıldızlarıyla çektiği “selfie” fotoğraf Twitter’da paylaşım rekorları kırınca, “selfie” günümüzün en popüler kavramı oldu ve o günden bu yana milyonlarca selfie fotoğraf çekildi. Peki, sizce en çok selfie nerede çekiliyor?

İşte dünyada en çok selfie çekilen 10 nokta!

  • Eyfel Kulesi, Paris, Fransa

Paris’in tarihi siluetini tamamlayan muazzam demir kulesi!

İsmini, inşa eden mühendis Alexandre Gustave Eiffel’den alan Eyfel Kulesi, aynı zamanda tüm dünyada Fransa’nın sembolü halini almıştır. Paris ve Fransa’nın sembolü olan Eyfel Kulesi, 1887 ve 1889 yılları arasında Fransız Devrimi’nin yüzüncü yıl kutlamaları anısına Dünya Fuarı için yapılmıştır.

Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden birisi olan Kule, yılda 6 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir.

eiffeltower

  • Big Ben Saat Kulesi, Londra, İngiltere

Londra’yı ziyaret etme fırsatı yakalayan herkesin olmazsa olmazı Big Ben saat kulesi!

Westminster Sarayı’nın saat kulesi olan Big Ben, Londra deyince akla ilk gelen ziyaret noktalarından biridir. Aynı zamanda Londra’nın en çok fotoğraflanan yapılarından biri olan Big Ben’nin resmi adı Saint Stephen’s  Tower (Aziz Stephen’in Kulesi)’dir.

BigBen_London_p

  • Kolezyum, Roma, İtalya

Büyüleyici bir ihtişamla karşınızda Flavian amfi tiyatrosu!

MS 72 yılında İmparator Vespasian tarafından yapılma emri verilen Roma’nın sembolü Kolezyum, oğlu Titus tarafından MS 80 yılında tamamlanmıştır. Taş ve demirden inşa edilen Kolezyum, dünyadaki en büyük amfi tiyatrodur ve Roma mühendisliğinin en önemli eseri olarak kabul edilmektedir.

Her yıl 11 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Roma’nın en çok fotoğraf çekilen noktalarından biri olan Kolezyum, tiyatro oyunlarının yanı sıra hayvan dövüşleri ve gladyatör mücadeleleri için de kullanılmıştır.

P_Colloseum_Roma

  • Golden Gate, San Francisco, Amerika

Doğaya fısıldayan “Altın Kapı”, Golden Gate!

1846 yılında Amerika’da başlayan “Altına Hücum” zamanında Kaptan John C. Fremont’un San Francisco Körfezi’ni, İstanbul’daki Chrysoceras veya Altın Boynuz diye adlandırılan Haliç’i hatırlattığı için böyle isimlendirildiğine inanılan Golden Gate, günümüzün yedinci en büyük asma köprüsüdür.

Köprü yapımının bitmesine çok az bir zaman kala Golden Gate mimarı Edwin Morrow köprünün kırmızı paslanmaz boya ile deniz ve gökyüzünden ayrılıp sahildeki doğayla uyumlu olacağını düşündüğü için sıcak turuncu rengi seçti.

Görkemli görünüşünün dışında bir çok rekorunda sahibi olan Golden Gate, özellikle sisli günlerde oluşturduğu manzara ile günümüzde Amerika’nın en çok selfie çekilen noktalarından biri!

PGolden Gate_SanFrancisco

  • La Sagrada Familia, Barselona, İspanya

Sizce şehri baştan aşağıya tekrar tasarlamak için bir ömür yeterli mi?

Antoni Gaudi, ömrünü Barselona ve eşi benzeri görülmeyecek yapılarına adamıştır.

Barselona’nın her yerinde izlerine rastlayabileceğiniz Gaudi’nin en önemli eseri olarak gösterilen La Sagrada Familia Kilisesi’nin yapımına 1883 yılında başlanmıştır.  Ancak Kilise’nin yapımı esnasında ünlü mimar, görkemli eserine karşıdan nasıl olmuş diye bakmak için geri geri giderken talihsiz bir tren kazası geçirmiş ve bilincini yitirmiştir.

Ölümünün ardından UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Kilise’nin yapımına, mimari kuralları hiçe sayan, en garip ve sıradışı yapısından dolayı bir süre ara verilmiştir. Tek sebebi ise Gaudi’nin mimari sırrının çözülememiş olmamasıdır.

Günümüzde inşası devam eden La Sagrada Familia Kilisesi, Gaudi’nin anısına Barselona halkının bağışlarıyla devam etmektedir.

Sagrada Familia-Barcelona_P

  • St Basil Cathedral, Moskova, Rusya

Yaygın bir hata olarak Kremlin Sarayı ile karıştırılan Aziz Vasil Katedrali, rengarenk, kubbemsi çatılarıyla Kızıl Meydan’da bulunmaktadır.

Rus Devletinin Kazan ve Astrahan Hanlıklarına karşı kazandığı zaferleri kutlamak amacıyla Korkunç İvan tarafından yaptırılan Katedral, değişik şekilde tasarlanan sekiz kubbe, sekiz ayrı zaferi simgelemektedir. Kremalı pasta görünümüne 1670’den sonra som altın olan kubbelerin değişik renklerde boyanmasıyla kavuşmuştur ve renkli görünümüyle dünyanın birlikte en çok selfie çekilen yapılarından biridir.

P_Moskova_St Basils Cathedral

  • Tower Bridge, Londra, İngiltere

Ve yine Londra’dayız!

Londra’nın en önemli sembollerinden biri olan Tower Bridge, Thames Nehri üzerinde bulunmaktadır. 1870 yılında hızla gelişmekte olan Doğu Londra’daki ticareti daha da alevlendirmek için bir köprüye ihtiyaç duyulması nedeniyle yapılan su altındaki bir tüpün araç trafiği konusunda yetersiz kalmasından dolayı 1876 yılında yapılan köprü tasarım yarışması sonucunda 1886 yılında yapımına başlanmıştır.

Özellikle geceleri muhteşem bir görüntüye sahip olan bu tarihi köprüyü, her yıl ziyaret eden 6 milyon ziyaretçiden biri olmanızı ve o selfieye sizin de sahip olmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

P-Tower Bridge_London

  • Trevi Fontana, Roma, İtaya

Türk gezginler tarafından “Aşk Çeşmesi” olarak bilinen Trevi Fontana’nın efsanesine göre çeşmeye bozuk para atan kişi bir gün Roma’ya dönecektir. Aynı zamanda inanışa göre sağ elle sol omuz üstünden Trevi Çeşmesi’ne para atmak kişiye iyi şans getirir.

Bir bozuk para atmanın bir gün Roma’ya dönüleceğine, iki tane bozuk para atmanın Romalı güzel bir kıza aşık olunacağına, üç tane bozuk para atmanın ise Roma’da birisiyle evlenileceğine işaret ettiğine inanılır.

Turistlerin Roma’da mutlaka ama mutlaka ziyaret ettikleri namıdiyar Aşk Çeşmesi özellikle öğle saatlerinde o kadar kalabalıktır ki en ön sıradan fotoğraf çektirecek yer bulmak bile zordur.

P_Trevi Fontana

  • Kız Kulesi, İstanbul, Türkiye

Ve tabii ki Kız Kulesi… İstanbul Boğazı’nın mihenk noktası!

Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerine inşa edilmiş yapı, tarih içinde gözetleme kulesi, deniz feneri olarak kullanılmıştır. Geçen yüzyıldaki görüntüsüne tamamen koruya kule, mitolojik hikayelere göre kızının yılan tarafından sokulacağını rüyalarında gören İmparator’un emniyette olması için genç kızını yerleştirdiği kule olarak inşa edildi. Meyve sepeti içinde gelen bir yılan kulede trajedik bir sona sebep olmuştur.

Üsküdar kıyılarından çekilen binlerce selfie fotoğrafta yer alan yapı, günümüzde restoran olarak kullanılmaktadır.

P_Maiden Tower_Istanbul

  • Neuschwanstein Şatosu, Schwangau, Almanya

Bavyera eyaletinde, Würzburg’dan başlayan ve güneye doğru giderek Füsse’de son güzergaha “Romantik Yol’ adı verilmektedir. Sevimli kasabaları, çiçekli köy evleri ve yerel şatoları ile Bavyera’nın etkileyici güzelliğini yaşatan bu güzergahtaki son nokta Swangau kasabasında iki göl arasındaki bir tepeye inşa edilen Romantik Yol’un pırlantası olarak adlandırılan Neuschwanstein Şatosu dünyanın en çok selfie çekilen yapılarından biridir.

Fazla uzun olmayan ömrünü ve ülkesinin hatırı sayılır imkanlarını, bu gerçekdışı gibi görünen şatoya harcamış olan Bavyera Kralı II.Ludwig, kimilerine göre ‘’deli’’, hayranlarına göre ise ‘’çağının ötesindeki bir masalın kahramanı ’ olarak kabul edilmktedir. Bugün Almanya’ya senede 1,5 milyon turistin ziyaret ettiği bir eser bırakarak kendi imzasını yaratmıştır.

P-Sato

Selfie Çekmek İçin Hemen Satın Al!