THIRD WAVE COFFEE AKIMI: CUP

Kahve kültürünün gitgide geliştiği İstanbul’da yeni açılan Cup, yeni kahve akımı third wave coffee’nin İstanbul’daki temsilcisi. Biz de bu yepyeni kahve akımının nereden çıktığını Cup’ın aynı zamanda da Corvus’un sahibi Mert Soley’e sorduk ve de bu kafenin her detayını sizin için çektik.

3rd wave coffee shop akımından kısaca bahseder misiniz? Türkiye’de yaygın bir konsept mi?

Third Wave Coffee akımını en kısa şekilde “bir çeşit şarap işi”olarak adlandırabiliriz.Yani kahve çekirdeğinin yetiştiği yörenin, ve hatta yetiştiği çiftliğin toprağından edindiği lezzetleri,sahip olduğu aromaları ön plana çıkarmayı hedefleyen bir akımdır.

Böylelikle her kahve çekirdeğinin kendine has kimliğini,aromasını,gövdesini ve benzeri özelliklerini keşfedip, kendi zevkinize uyan kahvenizi seçebiliyorsunuz.

Aynı şarap tercihlerinizdeki üzüm ve üretici seçimi gibi.

Bu akımda esas olan kavurma profilleri, bir kahve çekirdeğini ne kadar az,yani açık renk kavurursanız o kadar yerel lezzetlerini yakalarsınız, ne kadar çok,yani koyu kavurursanız o kadar yerel lezzetlerinden uzaklaşır,birbirine benzeyen, karbon tadların yoğun olduğu ticari kaygıları ön planda olan fast food kahvelere,zincirlere ulaşırsınız,bu akıma da ikinci dalga deniyor.

Türkiye’de çok yeni bir akım yaklaşık iki sene önce başlayıp son bir yıl içinde yaklaşık yirmialtı dükkan sayısına ulaştı.Bu üçüncü dalga kahvecilerin yaklaşık on tanesi kendi kahvelerini kavuruyor, diğerleri bu kavuruculardan tedarik ediyorlar.Ancak tüketicilerin yoğun ilgisi ve merakı bu akımın hızla büyümesini sağlayacak gibi görünüyor.

Hatta 25-28 Aralık 2014 tarihlerinde ilk defa bir kahve festivali düzenleniyor. İstanbulcoffeefestival  Karaköy Galata Rum Okulu’nda düzenleniyor.

Müşterilerinize sunduğunuz kahvenin özelliği nedir, nerede üretiliyor?

Müşterilerimize sunduğumuz kahvelerimiz, dünyanın çeşitli ülkelerinde yetişen, güney Amerika,Afrika,Arap yarımadası,Uzak doğu gibi çeşitli kıta ve ülkelerin kahve çekirdekleri.Bu çekirdekleri yeşil olarak alıyor ve lezzet açısından çekirdeğin kimliğine en uygun  profili yakalamaya çalışarak kendimiz kavuruyoruz.

Cup’ın hikayesi nedir?

Cup Third Wave Ccooffee Shop,  yola çıkarken “farkı sadece yazılışında değil” sloganı ile işe başladı çünkü, Cup aynı zamanda Corvus’un küçük kardeşi, yani O’da büyüyecek ve abisi gibi olacak.

Madem ki üçüncü dalga kahvecilik bir çeşit şarapçılık diye anılıyor,o zaman biz de bu işteki deneyim ve başarılarımızı,hem kendimiz hem de gerçek kahve severler için hayata geçirmeliydik.Böylelikle yaklaşık altı ay önce yola çıktık.Bu işte artık biz de varız.

Cup’ın en ünlü kahvesi ve tatlısı hangisi? Okuyucularımıza hangilerini tavsiye edersiniz?

Cup Third Wave Ccooffee Shop ziyaretçileri için en farklı deneyim,, yaklaşık on saatte +1 derece soğuk su ile damıttığımız “cold brew” kahvemiz ile,drip tekniği ile yaptığımız “Nel drip” olacaktır.

Alışık olduğumuz kahve lezzetlerinden oldukça farklı.

Benim en favori kahvem “Chemex” ile demlenen kahveler, muhakkak her gün içiyorum,kadifemsi, yumuşak,berrak, şeker veya süt koymadan rahatlıkla içilebilen bir kahve içeceksiniz.

Yanında ise kendi imalatımız olan karabiberli çikolatalı mus ya da Limonlu bezeli tartımızı deneyebilirsiniz.

Eminim, birçok yerde farklı kahveler denediniz, unutamadığınız, en iyi kahveyi şurada içtim dediğiniz yer neresidir?

Bir çok iyi kahvecide, çeşitli lezzetli kahve deneyimim oldu,hepsi birbirinden güzeldi.Biri diğerinden güzeldi demek gerçekten zor, ancak en çok hatırımda kalan Toronto Dark Horse Coffee’de içtiğim natural pulped Ethiopia Yirgacheffe’den yapılan espresso idi.

Cup ile ilgili planlarınız neler, başka şubeler de açmayı düşünüyor musunuz?

Cup ile ilgili planlarımızda öncelik olgunlaşma sürecinin tamamlanması.Sonrasında ise vakti geldiğinde başka şubeler de açmayı düşünüyoruz elbette.

Telefon: 0212 260 54 70

Adres: Şair Nedim Caddesi 5, Akaretler, Beşiktaş

Instagram: @cupthirdwave

Röportaj: Bige Gürsoy

Fotoğraflar: Mehmet Belkıran

Fotoğraflar: Mehmet Belkıran

Röportaj: Bige Gürsoy