TBT: Herkesin ve Her Günün Favorisi Jean

Maden işçileri için tasarlandığı gün aslında moda dünyasının en büyük keşfi dünyaya gelmişti. Günlük kullanımın en büyük kurtarıcısı, rahat olmanın anahtarı ve gardırobun vazgeçilmezi jean nasıl ortaya çıktı ve bugüne kadar hangi trendlerle geldi merak ediyor musunuz?

Moda dünyasında her şey çok hızlı değişiyor; trendler, modeller, tasarımcılar, tasarımlar, defileler, editörler… Bu dünyaya adapte olmak aslında onunla birlikte değişebilmekten geçiyor. Belki 30 yıl önce annenizin giydiği ceket şimdi yeniden mağazalarda yerini aldı ama bazı parçalar aslında hiçbir yere gitmedi. Onlar beklendiği gibi modaya ayak uydurdu. Mesela küçük siyah elbise ya da jean!

Bugün herkesin gardırobunda en az bir tane olan kot pantolon ya da jean; Jacob Davis ve Levi Strauss tarafından 1873 yılında keşfedildi. Neden adı jean oldu dersiniz? Çünkü ismini İtalya’nın Cenova şehrinde üretilen ve jean veya jeane olarak adlandırılan pamuklu kadife ipten aldı. Her şeyden önce maden işçileri için sağlam bir iş kıyafeti olarak tasarlanan jean pantolonlar, ABD’deki kovboylardan işçi kesimine kadar birçok insanın kıyafeti olmaya başladı. Zaman içinde sokağa taşan jean, Hollywwod ünlülerine kadar herkesin favorisi oldu. Dünden bugüne öne çıkan jean trendlerini bir araya getirdik. Bakalım siz hangi dönemin insanısınız?

Audrey Hepburn & Kendall Jenner

Kendall Jenner’ın neden en çok takip edilen modellerden biri olduğunu biliyor musunuz? Kendisi geçmişteki en şık kadınların stilini günümüze nasıl uyarlayacağını çok iyi biliyor ya da en azından iyi bilen birileriyle çalışıyor. Hollywood’un en güzel kadınlarından biri olan Audrey Hepburn, Two for the Road filminde kırmızı kazağı, spor ayakkabıları ve yüksek belli jean pantolonuyla her zamana lıştığımız görünümünden oldukça farklı görünüyordu. Ama yine de kendine özgü zarif duruşu üstündeydi. 60’lı yılların sonunda jean, fabrikalardaki işçilerin üzerinden Hollywood’a geçeli epey olmuştu. 2010’lu yıllardaysa jean artık günlük hayatın bir vazgeçilmezi. Kendall Jenner’sa bu rahatlığı en şık haliyle kullanmayı başarıyor, tabii geçmişten ilham alarak! Loafer, kırmızı kazak ve mom jean üçlüsüyle siz de bu görünümü kolayca yakalayabilirsiniz.

Marilyn Monroe & Bella Hadid

Hollywood’un altın çağının en büyük yıldızı her zaman giydikleriyle olay olmayı başarıyordu. Öyle ki her şekilde güzel göründüğünün ispatı için patates çuvalı giyerek verdiği bir pozu bile vardı. Marilyn Monroe jean pantolon ve ceketin Hollywood’da kabul görmesinin en geçerli sebeplerinden biriydi. Casual görünüm için geçmişten ilham almak istiyorsanız; Marilyn Monroe’nun beyaz kazak ve jean ikilisine şans verin. Güncel bir örnek için Bella Hadid’in kazak-jean kombinine ve bu spor kombine şık bir hava veren topuklu ayakkabılarını inceleyebilirsiniz. Marilyn ve Bella’nın tek farkı; Bella’nın trendlere uyum sağlayarak kısa ve geniş bir kazak seçmesi, Marilyn ise dar tercihleriyle daha feminen görünüyor.

Jane Birkin & Alexa Chung

Jean pantolon hayatımıza daha çok girdikçe, daha farklı şekillerde tasarlandı. Örneğin 70’li yıllarda İspanyol paça trendinin uğramadığı gardırop kalmamıştı. Ailenizin eski fotoğraflarına baktığınızda her bir üyenin trendsetter gibi görünmesini sağlayan pantolonları en çabasız haliyle giyenlerden biri de Jane Birkin’di. Beyaz bir tişört, hasır sepet çanta ve İspanyol paça pantolonla Jane Birkin; günmüzün en cool stil ikonlarından biri olan Alexa Chung’ın en büyük ilham perilerinden biri. Alexa Chung’ın feminen ve masküleni dengeleyen stilinde bu tip basic parçalar hep var. Bu kıyafetler aynı zamanda en uygulanabilir ve şık kombinlerden. Dolayısıyla Jane ve Alexa sayesinde anlıyoruz ki bir ikon gibi görünmek aslında hiç zor değil.

Jennifer Lopez & Karlie Kloss

2000’li yıllara geldiğimzide jean pantolon, trendlerin en belirleyici parçası olmaya başladı. Düşük bel pantolon giyme furyasını hatırlamayan yoktur! Özellikle Jennifer Lopez, Cristina Aguilera ya da Keira Knightley’nin kırmızı halıdan günlük stilde tercih ettiği düşük bel jeanler, 2000’lerin üniforması gibiydi. Bu trendi bu kadar özel yapan, düşük bel jeanle giyilen ve göbeği açıkta bırakan bluzlardı. Jean ve siyah bluz ikilisinin ne kadar cool olduğunu görmek için Jennifer Lopez’e yakından bakın, eğer bu stil günümüze nasıl uyarlanır diyorsanız karşınızda Karlie Kloss var. Son dönemin popüler isimlerinin giymesiyle düşük bel jeanler yeniden gündeme geldi, hazır mısınız bilmiyoruz ama şimdiden birkaç parçayı satın alabilirsiniz.