TATİLCİLERİN ALTERNATİF ROTASI: BALIKESİR, FOÇA, KUŞADASI

Bitirenler geri döndü, ilk kez yapacaklar ise henüz yola çıkmaya başladı. Ay sonu itibariyle, tatil sezonunun son kulvarına girmiş bulunmaktayız. Yazlıkları olanlar, bu yıl sıcak hava yurdumuzu geç terk edeceğinden Eylül sonuna kadar kışlık evlerine dönmeyi düşünmüyorlar. Otelci, kampçı tatilcilerin de son haftaları…İstanbul’un keşmekeşliğini, gece hayatının renkli yorgunluğunu devam ettirmek isteyenler “tatil” başlığı altında vuruyorlar kendilerini Bodrum’a, Alaçatı’ya. Hınca hınç sokaklar, sabaha kadar bangır bangır barlar, birbirlerini uzun zaman sonra ilk kez görüyormuşcasına sarılanlar, dünden kopma o samimiyetler, hakikaten yaz gecelerinde de sürmekte olan bu yorgunluğu, bu birbirini görme, birbirine nispetlenme telaşını ben idrak edemiyorum ve gerçekten tatilden anladığım bunlar değil.

İstanbul’un dışında kalan şehirliler tatil için nereleri seçiyor sizce? Örneğin, İzmirliler nerelere gider?

Kuşadası Eskimez

İzmir’in elit tabakası diyebileceğimiz kitle Alaçatı ve Ilıca’yı tercih ediyor genellikle; kısa ve sürekli tatiller olarak yazın üç ayı boyunca gidip geliyorlar. Bir de yerleşik olanlar var ki, onlar da genellikle yerliler olarak Kuşadası’nda yaşıyorlar, nam-ı diğer Ada’da…

Pek çoğunun yazlığı var; büyük bir kısmı da ev kiralıyor. Limana hemen her gün ikiden fazla cruise geliyor ve ada nüfusu gün içinde patlama yaşıyor. Kuşadası’nın özellikle Hristiyan turistler için ayrı bir önemi var. Selçuk’ta bulunan Efes antik kenti ve onlar için hac ibadeti niteliğindeki Meryem Ana evi. Buraların yakınına kurulan alışveriş merkezlerinden Kuşadası kale içi esnafı şikayetçi. Gemilerden inen turistler şehir merkezini görmeden tarihi alanlara götürülüyor ve gün sonunda kale içine hiç uğramadan gemilerine geri getiriliyor. Böylece ekonomi tekelde dönüyor.

Adada yemek yiyebileceğiniz belli başlı mekanlar var, pek çoğu et ve balık ağırlıklı. Kadınlar plajı, Milli Park, Davutlar gibi denize girebilecek yerler ücretsiz halk plajı kategorisinde. Özel ve güzel beach isterseniz Tren ve Jade kentin önde gelen beach clublarından. Akşamları kulübe dönen mekanlar, her hafta ünlü şarkıcı ve DJ’leri adalılarla buluşturuyor. Sabahın ilk ışıklarına kadar renk ve dansın sürdüğü bu mekanlarda fiyatlar hemen her İstanbul mekanı ile aynı. Oteller konusunda seçenekler daha fazla. Tatile “Aman sadece yatmadan yatmaya otele gidiyorum ki.” mottosuyla çıkıyorsanız, Kuşadası şehir merkezindeki küçük oteller de sizin için mutluluk kaynağı olabilir. Gün batımında ayaklarınızı denize sokup rakı-balık keyfini yaşamak isterseniz, Söke’ye 30 km uzaklıkta bulunan Karina Balık Restaurant ve pansiyon yüzyılın en mühim nimetlerinden. Samos Adası’na karşı kadeh kaldırıp güneşi batıracağınız mekanda Ege’nin enfes ot kavurmalarıı, zeytinyağlı mezeleri ve tazecik deniz mahsülleri sizi bekliyor.

iStock_000008500270_Medium

Sakinlerin Seçimi Foça

İzmir’in bir diğer alternatifi Foça. Şehre 1.5 saat uzaklıktaki tatil beldesi orta direk İzmirlilerin gözdesi. Sabah kahvaltı sonrası plaj, akşam yemeği sonrası minik bir gezinti, balkonda okey ve tavla ile klasik aile tatili için Foça yazlıkçıların çoğunluğu oluşturduğu şirin bir Egeli. Son yıllarda Yeni Foça’nın da yerleşim birimi olarak hareketlenmesi beldeye yeni hareketler getirmiş. Haftanın belirli günlerinde İstanbul ve İzmir eğlence hayatının ünlü isimleri buraya gelip belli mekanlarda performanslar sergiliyor. Otel ve konaklama konusunda ise seçenekler maalesef henüz sınırlı.

iStock_000046995852_Medium

Kendisi Marmaralı, Etrafı Egeli Balıkesir

Alternatif tatil bölgelerinden bir diğeri ise kendisi Marmara’da, görüntüsü Ege’deymiş gibi duran Balıkesir ve ilçeleri. Bölgede tanıştığım, konuştuğum herkesin ortak görüşü şu: Egelidir Balıkesir, Marmara’ya kıyısı olabilir ama Egeli ruhu taşıdığı kesindir.

Ayvalık, Altınoluk, Ören, Akçay, Edremit gibi bilinen ve tatil için tercih edilen ilçelerin ortak özelliği sakin ve ekonomik olmaları. Eğlence hayatının ortalamanın biraz üstünde olduğu Balıkesir ve çevresinde gece, Bodrum ve Çeşme’ye nazaran daha erken saatte bitiyor.

Ayvalık’ın tostundan daha çok sevdiğim başka bir varlığı daha var; Cunda. Şehirden uzun ince bir yolla vardığınız Cunda, gün batımının en güzel izlendiği enfes nadirlikteki deniz memleketlerinden biri. Sahildeki birkaç balıkçı restoranı, nefis Ege-Girit mezeleri, şık küçük butik otelleri ve sessizliği tercih eden birkaç tanıdık entelektüel yüzü ile Cunda başka bir dünya. Baba tarafı Selanikli biri olarak mübadele sonrası terk edilmiş evleri, manastırları görmek beni derinden etkiledi. Cunda’dan dönmeden; arnavut kaldırımlı dar sokaklarda dolaşın, Aşıklar Tepesi’nde gün batımını izleyin, şerbetli lokma tatlısı ve damla sakızlı dondurma yiyin, küçük teknelerle ada turu yapın mutlaka.

Öyle ya da böyle, Sezen haklı beyler. İster sadece görün, ister toptan göçün bilemem ama kalbim Ege’de kaldı…

Yaz Trendlerini Stilinize Uyarlayın!

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Hangi Tatilde, Ne Giymelisiniz? Kadınlara Özel Öneriler” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#d5c5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=6219″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Hangi Tatilde, Ne Giymelisiniz? Erkeklere Özel Öneriler” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#d5c5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=6345″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]