SULARIN ÜZERİNDEKİ GÜZEL ŞEHİR: VENEDİK

Sevgili okurlarım, sizlere suların üzerindeki güzel şehirden Venedik, İtalya’dan yazıyorum. Şu an bu büyüleyici şehirde geçirdiğim bir hafta sonrası gece treniyle Avusturya’nın başkenti Viyana’ya geçiyorum. Bu satırları da Venedik-Viyana treninden yazıyorum.

iStock_000050683916_Medium

Venedik’e gelmek için çok sebep var aslında. Dünyaca ünlü Maske Karnavalı, film festivalleri, operalar ve sergilere ev sahipliği yapan bu güzel şehir tarihte de çok önemli bir yere sahip. Romantizmin büyüsü, köprüleri, gondolları ve maskeleri birçok filme, şarkıya ve romana konu olmuş, ilham vermiş. Venedik, gondola binip Grande Kanal’ın içinden ve Rialto Köprüsü’nün altından geçerken kendinizi adeta bir ortaçağ masalında hissedeceğiniz eşsiz bir mimari güzelliğe sahip…

Venedik’e gelmeniz için birçok sebep var demiştim; benim bu seferki sebebim Uluslararası Venedik Bienali’ni gezmekti. İki yılda bir düzenlenen ve 100 yılı aşkın geçmişiyle sanat tarihindeki en saygın sergidir bu. 2005 yılında, bundan tam 10 sene önce Viyana Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki eğitimim sırasında Erasmus Değişim Programı sayesinde Venedik’te bir sene okuma şansım olmuştu. En hatırı sayılır bazı yağlı boya resimlerimi de bu şehirde yapmıştım. Öncelikle bu son ziyarette anılarım canlandı, duygusallaştım ve öğrencilik sürecimde yapmayı en sevdiğim şeyleri yaptım. Peki, neler mi onlar?

japonya

Venedik Bienali

Bu yıl 56.sı düzenlenen Uluslararası Venedik Bienali 100 yılı aşkın geçmişiyle isminden halen altın harflerle bahsettiriyor. Her sene küratörlerin ince bir titizlikle seçtiği sanatçılar dünyanın dört bir yanından sergide yer almak için buluşuyor. Fotoğrafta gördüğünüz Japonya pavyonu, bu seneki en etkileyici pavyonlardan biri. Video ve enstelasyon çok güçlü bir etki yaratmış.

ataman

Bir diğer havalı payvon ise İngiltere pavyonundaki heykeller. Bu da bizden bir sanatçının enstelasyonu… Kutluğ Ataman her zamanki gibi çok etkileyici bir iş sergilemiş.

Nereleri Gezip Görmeli?

shutterstock_253836793

Campo Santa Margherita

Şehrin aşırı yoğun ve turistik havasından biraz kaçmak isteyeceğiniz zaman Campo Santa Margherita meydanı imdadınıza yetişebilir. Bu bölge Venedik’te yaşayan öğrencilerin uğrak meydanı; her yer cafe ve bar dolu. Öğrencilik dönemimde en sevdiğim şey buranın en ünlü 3 cafesinde oturup yaz günlerinde Spritz Aperol, soğuk kış günlerinde ise sıcak çikolata içmekti. Dün de aynı şeyi yaptım. Sizlere tavsiye edeceğim 3 bar isimlerini renklerden almış: Cafe Orange, Cafe Noir ve Cafe Blue. Yani turuncu, siyah ve mavi… Kendini o gün hangi renkte hissediyorsan!

Rialto Köprüsü ve Accademia Köprüsü

Grande Kanal’da yer alan bu iki köprü, köprülerden şehrin dünyada eşi olmayan manzarasını izlemek, gondollara bakmak ve hayaller kurmak için yapılmış sanırım. Ya da romantizmin büyüsünü yaşayıp aşık olmak için!

shutterstock_157336430

San Marco Katedrali

İlk gördüğümde bu kadar muhteşem bir yapının nasıl yapıldığını çok uzun süre düşünmüştüm. Cevabını halen bulamadım. Bu kilise, Bizans mimari örneklerinin en ünlüsü olarak kabul edilir. Muhteşem mimarisinin en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş detayları, heykelleri ve insanı hayrete düşüren duvar resimleriyle gerçekten eşsiz bir katedral!

Lido Adası

Lido Adası şehir plajının olduğu yerdir. Lido, İtalyanca’da kıyı anlamına gelir. Bu adada uzun bir sahil vardır; gondolları ve vapurlarıyla ünlü olan Venedik’te arabaların ve otobüslerin olduğu tek yerdir. Eğer yaz mevsiminde gidiyorsanız, serinlemek için ideal bir tercih.

Burano island canal

Murano ve Burano Adaları

Murano Adası cam sanatıyla çok ünlüdür. Muhteşem sanat eserleri ve mücevherler buradaki cam sanatıyla yapılır. Ben bu ünlü cam sanatına aşığım… Sevdiklerime hediye olarak renkli küpe ve kolyelerden aldım bile! Burano ise her rengi farklı olan villalarıyla ünlü bir ada. Eğer 1 haftalık bir gezi için Venedik’teyseniz olmazsa olmaz!

Neler Yenir, Neler İçilir?

Venedik’in içinde bir parça portakal ve bir büyük yeşil zeytinle ikram edilen ünlü içkisi Spritz Aperol’dür. Kış günlerinde sıcak çikolatası ve şarabı çok ünlü. Ayrıca İtalya’da tiramisu yemediyseniz, tiramisunun tadı hakkında bir şey bilmiyorsunuz demektir. Ünlü İtalyan pizzalarını öğle yemeğinde; deniz ürünleri ise akşam yemeğinde tercih etmelisiniz.

İtalyan Stilini Yakalayın!

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”2015-16 Sonbahar/Kış Trend Raporu” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/index.php/2015-2016-trend-raporu/” linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Sempatik Şehir Köln ve Saygın Köln Sanat Fuarı” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/index.php/sempatik-sehir-koln-ve-saygin-koln-sanat-fuari/” linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]