Stresi Körükleyen Alışkanlıklar

shutterstock_220674340

Birçok kişi için mutluluğun tanımı birbirinden oldukça farklı. Kimi hayatının aşkıyla mutlu olabileceğini düşünüyor, kimi de yeterince zengin olunca. Fakat elimizde olmayanları bekleyerek daha mutlu olacağımıza inanmaktansa, bizi mutluluğa götürecek daha kolay bir yol olabilir: Örneğin bizi mutsuz eden kötü alışkanlıklarımızdan vazgeçmek gibi. Gerçekten mutlu hissettiğiniz bir anı düşünün. Mesela haftanın ortasında sıcak gün ışığının altında arkadaşlarınızla piknik yaparken özgür ve mutlu hissediyor muydunuz? Dertlerden uzak ve rahattınız değil mi?  Eminiz bu olumlu hislerin hayatınızın büyük bölümünü kaplamasını isterdiniz. Ama bunu başarmak çok zor, kolay olansa kötü alışkanlıklardan vazgeçebilmek. Tabii mutsuz olmak, sinirlenmek veya hayal kırıklığı yaşamak da hayatın bir parçası fakat bunların hayatınızda büyük bir alan kaplamasına engel olmak için okumaya devam edebilirsiniz.

Her Şeyi Kontrol Etmeye Çalışmayın

Her şey kontrol edilemez. Bazı şeylerin olup olmaması en basit tabiriyle sizin elinizde değil. Bunu duymak ya da kabullenmek sizin için zor olsa da alışmalısınız. Bazen birinin sizin yerinize kontrolü ele almasına izin vermelisiniz ya da başkalarına da sorunları halletmeleri için fırsat tanımalısınız. Hayatınızda olup her şey sizin suçunuz ya da sorumluluğunuz değil ve bu nedenle tüm olayları stres konusu yapmanıza gerek yok.

Mutluluğunuzu Başkalarına Bırakmayın

Mutlu olmak için başkalarına ihtiyacınız yok. Özellikle 20’li yaşlarınızda kişisel tecrübelerinizle öğrenebileceğiniz ya da öğrendiğiniz gibi başkalarının davranışları sizin mutluluğunuza etki etmemeli. Öncelikle kendinizi sevmeniyi öğrenin, ardından başkalarını sevmeye daha hazır olursunuz. Yalnız da mutlu olmayı deneyimlemeniz gerekiyor. Kariyeriniz, aileniz veya birisinin yaşamınıza girmesine izin vermeden önce ne olursa olsun, kendi kendinizi mutlu edebilmeniz gerekir.

shutterstock_248425678

Başkalarının Ne Düşündüğüne Önem Vermek

Hayatınız boyunca sizi sevmeyen veya desteklemek istemeyen birçok kişiyle karışlacaksınız ve buna ne kadar çabuk alışırsanız sizin için o kadar kolay olur. Eğer tanıştığınız her bir insanın sizin hakkınızda ne düşündüğüne dikkat ederseniz, asla mutlu olamazsınız. Başkalarının fikirlerine önem vermek faydalı olsa da bunu hayat tarzınız haline getirmeyin ve sizi olumsuz etkileyen insanlardan uzaklaşın. Daha özgür ve dolayısıyla mutlu olacağınıza eminiz.

Başkalarını Suçlamayı Bırakın

Bir hata yaptığınızda eğer suçu kabullenmek işinize gelmiyorsa genelde başkalarını suçlamak ve bahaneler üretmek en kolay kaçış yollarından biri oluyor. Veya gerçekten ortada sizin bir hatanız yoksa kaçış yolunuz daha da kolaylaşabilir. Birilerini suçlamak hiçbir zaman çözüm değil. Eğer sorun sizden kaynaklanmasa da çözmeye çalışırsanız, bu sizi her zaman daha iyi hissettirir. Eğer bir de çözümünüz işe yararsa, mutlu olabilirsiniz. Suçu üstlenin demiyoruz! Yine de elinizi taşın altına koymaktan çekinmeyin.

Kendiniz Olmaktan Kaçmayın

Kendinize karşı her zaman dürüst olun. Henüz gençken arkadaş edindiğiniz zaman, grubunuzla benzer şeylerden hoşlanmanız gerektiğini düşünürsünüz fakat aslında zor olsa da kabul etmeniz gereken, sırf öyle gerektiği için bir şeyden hoşlanmak zorunda olmadığınız. Siz kendiniz oldukça arkadaşlarınız sizi daha iyi tanır ve seveceklerse, gerçek sizi sevmiş olurlar. Olduğunuz kişiden gurur duymaya çalışın. Hepimiz birbirimizden farklı ve kendimize özeliz, siz de öylesiniz! Benzer şeylerden hoşlanıp, aynı esprilere gülmeniz, başka durumlarda farklı hissettiğinizde kendinizi değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.