Stil Sahibi Erkeğin Sıcak Havayla Baş Etme Rehberi

Kumaşları Güncelleyin

Yazın giyinmenin bir numaralı kuralı ferah, hafif ve serin tutan kumaşlar giymek.  Pamuklu kumaşların konforunu çoktan biliyoruz. Keten gibi doğal ve terletmeyen kumaşlar sıcak havaları her yaz kurtaran dokular.  Ancak kumaş seçiminde sadece ipliği değil başka bazı nüanslar daha var. Öncelikle içeriği, kalınlığı ve örmesi çok önemli. Sık dokunmuş fitilli ya da poplin kumaşlar daha kalın örmolanlar kadar serin tutmaz.  Çok teknik bilgi vermeden seçmeniz gereken kumaşları şöyle sıralayabiliriz; vual, gofre, keten ve pamuklu kumaşlar. Yazlık gardırobunuzu, özellikle ofis kıyafetinizi seçerken içeriğine mutlaka dikkat edin.

Hacimli Parçalara Şans Verin

Yazı rahat geçirmenin bir yolu da vücudunuzu serbest bırakan hacimli parçalar seçmek. Oversize her şey çok trend olsa da yalnızca size birkaç beden giyinmekten bahsetmiyoruz. Plileri deneyin. Bu giydiğiniz parçaya hacim verirken kumaşı cildinizden uzak tutacaktır. Ayrıca gömlek, pantolon ya da şortunuzun formu da tam üzerinize göre olmaya devam edecek ve hareket alanınız artacak. Bel bölgesinde plileri olan bir pantolona belki de alışıksınız ama bu yaz bir de sırtından plili bir gömlek denemenizi öneririz.

Katman Ekleyin

Termometreler yüksek dereceleri göstermeye başladığında genellikle ilk tepki mümkün olduğunca az parça giymektir. Tüm günü dışarıda geçirecekseniz buna varız. Ancak ofise gidiyorsanız klimalı ortamlardaki hava değişimine de hazır olmalısınız. Bunun en iyi yolu ince ve hafif katmanlar taşımak. Yanınızda daima doğal kumaştan hafif bir çanta taşıyın ve içine ince bir bomber ceket,  merserize bir hırka ya da astarsız bir blazer ceket atın. Ekstra bir ceket iş çıkışı programlarınızda serinleyen yaz akşamlarının da kurtarıcısı olacak.

Az Çoktur

Erkek giyiminde sanılanın aksine birçok detay var.  Dikişler, kumaşlar, astarlar, cepler, farklı bitişler… Ancak sıcak hava dalgasıyla mücadele ederken bu detaylar ne kadar az o kadar iyi. Özellikle resmi giyimde bu tarz detaylara sıkça rastlarız. Ancak serin kalmak için yazın, astarsız, hafif formlu, omuzları vatkasız daha salaş ceketler ve tamamlayıcılarını ofis stiline uyarlayabilirsiniz. Gömleklerinizi de hakim yaka gibi kravat gerektirmeyen, boynunuzu ferah bırakacak modellerle güncelleyebilirsiniz.

Akıllı Renk Seçimleri

Şimdiye kadar bildiklerimiz yazın daha açık renkler giyinmemiz gerektiğini işaret ediyor. Ancak şu bir gerçek ki yazın bir sorunu da terlememiz. Bazı açık renkler bunu da gizleyemiyor örneğin; açık mavi, koyu pasteller ve gri gibi.. Maalesef bu renkler koltuk altında koyu lekeleri gösteriyor ve bunun için yapılabilecek pek bir şey yok.  Bu yüzden örneğin bir düğüne gidecekseniz beyaz bir takımla minik ve sık desenli bir gömlek giymek daha akıllıca bir tercih olabilir. Siyah hep şıktır ve ter lekesi göstermez ama sıcak havayı adeta emer, unutmayın.

En Kritiği Ayakkabılar

Yazın doğru ayakkabıyı bulmanın zor olduğu bir gerçek. Bu yğzden belli noktalara dikkat etmelisiniz. Lastik tabanlı ayakkabılar birçok amaca hizmet etmekte iyi olsalar da ferahlık olarak değiller. Ayağınızın rahatça nefes alan bir ayakkabıya ihtiyacı var, bu yüzden doğal dokulu tabanları seçmelisiniz. Kışın resmi giyimde kullandığınız deri tabanlı ayakkabılar çoğunlukla yazı da kurtarır. Ancak biz yine de ayaklarınızı daha serin tutacak ve yine son derece şık olan bir çift loafer edinmenizi öneririz. Hafta sonu için espadriller ve ince kumaşlı, ince tabanlı hafif sneakerlar yeterli olacaktır. Son yıllarda sıkça gördüğümüz sandaletler de yaz için ideal ama onların kullanım alanının kısıtlı olduğunu unutmayın.