Sporcu Sütyeni Hayatınızı Nasıl Kurtarır?

İnsan spor salonuna gittiğinde hiçbir şeyi düşünmemeli şahsi fikrim. Neden? Çünkü spor bir nevi arınma, bir nevi meditasyon… Salona gitmeli, ter dökmeli, yorulmalı ve toksin moksin her bir şeyden arınmalıyız. Kafamız rahat, aklımız yaptığımız işte ve beden olarak da konforlu olmalıyız. Ha işte tam burada kadın olmanın mini dezavantajları devreye giriyor ve bizi antrenman esnasında konforlu olmaktan alıkoyuyor.

Antrenman esnasında misal saçımız darmadağın oluyor. Akşam iş çıkışı hızlı hızlı salonun yolunu tuttuk ve arada makyajımızı temizleyemediysek, rimelimiz akıyor, eyelinerımız dağılıyor. Derleyip toparlayan taytlar, biz terledikçe, iyice etimizi kemirmeye başlıyorlar ve en beteri; sütyenler ciğerimizi dağlıyor.  Sıcak olması bir yandan, ter tutması ve ağırlaşması bir yandan, destekliyse batan telleri bir yandan…

Bu son söylediğim dert için giyim sektörü bolca alternatif geliştirmiş Allahtan. Şekil şekil, renk renk, beden beden sporcu sütyeni üretmiş.

Spor salonuna sürekli giden ‘gymfreak’lerdenseniz, bu sütyenlerden yani diğer bir deyişle ”sports bra”lardan edinmeniz için çok önemli nedenler var.

Ürünleri Satın Almak İçin Sepete Tıklayın!

1.Spor Sütyenleri Serin Tutar

Antrenman yaparken terlemeyen yoktur; ama özellikle kilo verme amacıyla salona yazılmış olanlar için terleme büyük göstergelerden biridir. Ne kadar çok terlersek o kadar çok kilo kaybedeceğiz diye de düşünürüz. Dolayısıyla yükleniriz aerobik egzersizlere. Lakin standart sütyenler, bu etkinlikler esnasında ter ile dolar taşar. Havlu ile silinip kurulanıp, hayata devam etmek imkansız hale gelir ve spor yapan kimseye de sıcak bastıkça basar. Halbuki sporcu sütyenleri balensiz sütyenlerdir ve bu tip bir ‘ter yastığı’ durumundan çok uzaktırlar. Dolayısıyla serin tutarlar.

2.Spor Sütyenleri Rahattır

Standart sütyenler balenleri ve kalın kalın süngerleri ile standart tişörtleri giyip, güzel göstermek için tasarlanmışlardır. Lakin bu sütyenleri spor salonunda giyenlerdenseniz, antrenman esnasında derin acılar yaşıyor olabilirsiniz. Sizi sıkı sıkıya sarıp, baskı altında tutan ve hareket özgürlüğünüzü elinizden alan sütyenler yerine, hareketinizi zerre engellemeyecek, rahat spor sütyenlerinden edinin. Spor performansınız otomatikman artacaktır.

3.Spor Sütyenleri Şıktır

Biz kadınlar, özellikle de antrenmanı atlet ile yapmayı sevenler, eğilip kalkarken bir sağa sola bakınırız. Zira standart sütyenleri gösteriyor olmak az biraz mahrem alana girer. Bu yüzden spor yaparken sütyenleri tişörtlerin içine saklarız. Lakin spor sütyenleri hem demin anlattığım sebeplerle rahat hem de çeşit çeşit, renk renk, model model olması yönünden şıktırlar. İnadına gösterilesidirler. Ve spor sütyenleri spor salonlarının estetik algısına daha uygundurlar.

4.Spor Sütyenleri Motive Eder

Bizim memlekette pek yok; ama spor sütyenleri temelde taytların, mini şortların üzerine, yarım atlet gibi giyilmek üzere tasarlanmışlardır. Ve özellikle sosyal medyada misal instagramda, sporcu sütyenleri motivasyon kaynağıdır. Atletini sıyırıp, baklavalarını gösteren sporcu görseli her ne kadar çok bilindik, çok tipik olsa da, ben kendi adına sporcu sütyeni ve daracık taytıyla ayna karşısında karın kaslarının fotoğrafını çeken kişiyi daha ilham verici buluyorum. Bu da sporcu sütyenlerinin aurası işte.

5.Sporcu Sütyenleri Profesyoneldir

Her ne kadar salona en eski; ama en temiz kıyafetlerle gelinmesi gerektiğini savunsam da, ben de kendi adıma salona yırtık pırtık, rengi birbirine uymayan giysiler içinde gidemem. Taytım atletime, atletim ayakkabıma, o da sporcu sütyenime bir şekilde uymalı. Ve sporcu sütyenlerinden giyen insanın da ”ben bu işin içindeyim” ya da ”biliyoruz da giyiyoruz” mesajı on metre ileriden algılanır. Dolayısıyla sütyenine kadar ekipmanını düşünen kadından korkun efendim! O kadın, o son 3 kiloyu şıppadanak verir.

6.Sporcu Sütyenleri Doğru Şekilde Destekler

Anna Kournikova sporcu sütyenlerini tanımlarken ”kortta sadece top zıplasın” demiş. Ne demek olduğunu motomot açıklatmayın şimdi bana; lakin ucundan bir şeyler söylemek gerekirse; sporcu sütyenleri ile, ister koşu bandında çılgın atın, ister kum torbası yumruklayın, isterseniz de güreşin sizden ayrı gayrısı olan, konsantrasyonunuzu yerle bir eden bir çift göğüs ile test edilmezsiniz. Tersine göğüs kafesinize rahatça sabitlenmiş bir çift göğüs ile rahat rahat antrenman yaparsınız.

7.Sporcu Sütyenleri Toparlayıcıdır

Özellikle göğüslerinin iriliğinden şikayet eden kadınlar için standart sütyenler antrenman esnasında köstekleyicidirler. Halbuki sporcu sütyenleri göğüsleri baskı altında tuttuğu için, göğüs bedenini bir derece minimal hale getirir ve derli toplu tutar. Bunun tek dezavantajı minik göğüslü kadınlarda ortaya çıkıyor ve zaten minik olan göğüsler, sporcu sütyenleri ile hepten yok oluyorlar. Ama… firmalar boş durmamış, onun için de modeller üretmişler efenim. Maksat biz kadınlar mutlu olsun.

Bu kadar artısına rağmen spora hala standart sütyenle gitmek için ısrarcı olanlara elbet diyecek lafım yok; ama rahatlık, şıklık ve motivasyon için sporcu sütyenlerinden ötesi de yok.

Firmalar o kadar güzel, o kadar renkli, o kadar alımlı şeyler üretmişler ki… Sen tüketmezsen, ben tüketmezsem o tüketmezse, bu dünyadan bir gözümüz açık gideriz vallahi.

Ben kendi adıma çok seviyorum. Bence durmayın, siz de bir iki tane edinin diyorum.

Sevgiler.