Spor Yapanlar Neden Daha Mutludur?

Hepimiz spor yapmanın iyi bir şey olduğunu biliriz. Spor, kilo kontrolü sağlar; bizi daha güçlü kişiler haline getirir, kendimizi daha genç ve aktif hissetmemizi sağlar. Bununla beraber egzersiz yapmak, bizi daha mutlu insanlar haline de getirmektedir. Spor yaptığımızda kendimizi daha az stresli, daha az kaygılı ve genel olarak daha mutlu hissettiğimiz bilinen gerçeklerdendir.

Peki, neden egzersiz yapmak bizi daha mutlu insanlar haline getirir? Egzersiz yapmaya bağlı kimyasal, fizyolojik ve sosyal artılar nelerdir?

shutterstock_136958591

1. Dopamin Faktörü

Dopamin hipotalamustan’tan salgılanan ve vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır. Serotonin ile beraber dopamin mutluluk hormonu diye tanımlanır. Dopaminin azlığı da çokluğu da derttir. Dopamin vücutta az üretildiğinde, parkinson hastalığına sebep olmakla beraber, gereğinden fazla üretildiğinde ise bazı sinirsel hastalıklara sebep olmaktadır. Dopamin yaşlandıkça vücutta azalan bir kimyasal. Bu sebeple yaş ilerledikçe egzersiz yapmak bu anlamda da önemli bir mevzu haline geliyor. Aynı zamanda dopamin tek eşliliğe yönlendiren bir hormon imiş, bu nedenle beylerinizi bol bol spor salonlarına yönlendirin.

2.Stres Faktörü
Düzenli spor yapmak vücutta salınan kimyasalların salınımını etkilemekle beraber, kalp ritminizi düzenlemenizde yardımcı olur. Bununla beraber düzenli egzersiz yapan kimseler, süreçte doğru nefes alıp vermeyi öğrenmeye başlarlar. Düzenli olarak salona gidip gelenlerdenseniz, günün tüm yorgunluğunu, stresini, dertlerini spor salonunun dışında bırakıp, sadece antrenmanlara yönelmeyi süreçte öğreniyorsunuz. Dolayısıyla çok stresli bir yaşamınız varsa, mümkün mertebe egzersiz yapmaya odaklanın. Stresten kurtulun, mutlu biri olun.

3. Enerji Faktörü
Her zamana duyarız; hocam vallahi hiç enerjim yoktu; ama işte kendimi zorladım antrenmana geldim… Ama iyi ki de gelmişim, şu an kendimi daha enerjik, daha iyi hissediyorum der bazen öğrencilerimiz. Doğrudur da. Bazen öyle yorgun, bitkin, mutsuz oluruz ki, dünya üzerinde yapılası en son şey antrenman yapmak gibi gelir. Tembelliğe yenik düşüp, eve varıp, evde ayaklarımızı uzatıp takıldığımızda tüm yorgunluğumuz geçecek sanırız; ama hem pişmanlık yaşarız, hem mutsuzluk çöker üzerimize hem de aslında dilediğimiz kadar dinlenemeyiz belki de. Bu sebeple hasta değilseniz, fiziksel bir sakatlığınız veya benzeri sebepleriniz yoksa tembellik ya da bezginlik kökenli salona gitmemezlik etmeyin. Egzersiz yapmak enerjinizi arttırıp, sizi daha mutlu birine dönüştürecektir.

shutterstock_154662215

4. Kendine Güven Faktörü
Bedeninizden hoşnut değilseniz, mutsuz olma olasılığınız yükselir, kendine olan güveninizi süreçte kaybeder ve her türden ilişkinizde mutsuz olmaya başlarsınız. İşiniz, kariyeriniz, birincil ya da ikincil türden ilişkileriniz sekteye uğramaya başlar. Tersi durumda ise vücudunuz şekil almaya, güzelleşmeye başladığında, daha az hasta olduğunuzu gözlemlediğinizde, kendinizi daha sosyal hissettiğinizde otomatikman daha mutlu bir insana dönüşeceksiniz.

5.Kaygı Faktörü
Kaygı problemleri mevzu olduğunda egzersiz yapmak doğal bir ilaç gibidir. Özellikle dinamik yoga sınıfları ya da meditasyon kökenli çalışmalar bu tipte kaygılı kimseler için oldukça uygundur. Doğru nefes, doğru akış stresi, kaygıyı vücuttan söküp atacak, sizi daha mutlu birine dönüştürecektir. Bu sebeple ağır antrenmanlar sizi çok çekmiyorsa bile, daha az çabayla kaygıdan kurtulabileceğiniz yoga sınıfları sizin için idealdir.

6. Uykusuzluk Fatörü
Uykusuzlukla derdiniz mi var? Uyku ilaçlarını unutun ve egzersiz yapmaya başlayın. Sürekli egzersiz yapma yolu ile aktif kalmak uykusuzluğu önleyip, gece boyu kaliteli uyku çekmenize ve sabahları da vakitli ve dinç uyanmanıza neden olmaktadır. Düzenli egzersiz, düzenli uyku da yaşam kalitenizi ve mutluluk seviyenizi de yükseltmektedir.
Bunu bir deneyin; kendinizi mutsuz, yorgun, düşük enerjili hissettiğiniz ilk gün egzersiz yapmaya çalışın. Bakalım sonuçtan memnun kalacak mısınız.

Şimdilik sevgiyle kalın, sporla kalın, mutlu kalın.