Spor Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudunuz şekle girerken cildinizin güzelliğini kaybetmek istemezsiniz diye tahmin ediyoruz. Bu nedenle size birkaç basit kuralı hatırlatmak istedik. Spor sonrasında uygularsanız, yaza hazırlık süreciniz daha keyifli olacak.

Spor öncesi cilt bakımı

İşten çıkıp aceleyle spor salonuna mı gidiyorsunuz yoksa sabah uykunuzdan feragat edip güne sporla mı başlıyorsunuz? Belki de bir saatlik koşu ya da evde spor yapmak daha çok hoşunuza gidiyor. Ne yaparsanız yapın, egzersize başlamadan önce eğer varsa makyajınızı silin. Cildiniz için yapacağınız en büyük kötülük, makyajınız hala yüzünüzdeyken spora başlamak. Bu şekilde gözeneklerinizin tıkanması an meselesi olabilir.

Spor sırasında yapılabilecekler

Tabii ki su içmek! Önceliğiniz daima bol bol su içmek olsun. Bu sadece spor salonunda geçerli olan bir kural değil, daima olması gereken. Spor sırasında yanınızda mutlaka su bulundurun ve içmeyi unutmayın. Dikkat etmeniz gereken bir diğer kuralsa elinizi yüzünüze götürmemek. Gün boyunca onlarca insanın kullandığı spor aletlerini siz de kullanacaksınız. Elinizin temiz kalması mümkün değil. Dolayısıyla cildinizi beklenmedik sürprizlerle karşılaştırmanıza gerek yok.

Spor sonrasında güzelleşme seansı

Vücudunuz yorgun, cildiniz terli ve kaslarınız şiş durumda! Doğru bildiniz, spor sonrası kıpkırmızı şekilde soyunma odasına doğru gidiyorsunuz. Cildinizi bu durumdan en sağlıklı şekilde çıkarmak için yapmanız gerekenler basit. Öncelikle sıcak duştan uzak durun. Ilık hatta kas ağrılarına engel olmak için soğuk suyla duş alabilirsiniz. Evet çok sevdiğiniz bir şey değil ama kesinlikle gerekli. Duşta saçlarınızı hemen şampuanlamak yerine bunu elinizden geldiğince öteleyin. Hatta nemli saçlarla eve gidene kadar bekleyip sonra şampuan uygulayabilirsiniz. Bir de tabii en önemlisi nemlendirici. Cildinize en güzel bakımı yapmak için yüzünüze hatta tüm vücudunuza nemlendirici uygulayın.