Spor Kıyafetler Hangi Sıklıkta Yıkanmalı?

Spor yapmak sağlığımız için ne kadar gerekliyse, spora gitmek de bir o kadar ertelenebilir. Kabul edin siz de sık sık sporu erteliyorsunuz! Spora gitmek zaten yüksek bir enerji ve motivasyon gerektirirken bir de spor kıyafetlerine gereken ilgiyi göstermekle uğraşabilecek misiniz? Belki birkaç kez tekrar tekrar giydiniz ama gerçekte spor kıyafetlerini hangi sıklıkta yıkamanız gerektiğini biliyor musunuz?

Spor yapmak, sağlıklı beslenmek, kaliteli uyumak aslında bizi en mutlu edecek alışkanlıklar. Çünkü bilim böyle diyor! Ama bilimin dediği başka şeyler de var. Mesela, eğer spor kıyafetlerinizi eve gelir gelmez çantasından çıkarmazsanız, küflenebileceğini söyleyen de bilim. Belki çok terlemiyorsunuz ve birkaç kez daha giymek mümkün oluyor. Ama ipin ucunu kaçırırsanız hem kendinize hem de spor salonundakilere kötü tecrübeler yaşatabilirsiniz.

Spor tişörtlerini yıkamak için belki bir sefer kullanmayı daha bekleyebilirsiniz. Eğer içinizde atlet ya da spor sütyeniniz varsa rahat olun. Teri onlar emebilir ve tişörtünüz bir, maksimum iki kez daha giyilebilir. Tabii bunda yaptığınız egzersizin temposu ve sizi terletme seviyesi de etkili. Çok hareket ve ter atmayı içere seanslardan sonra en iyisi direkt tişörtleri yıkamak olacak. Tişörtünüzün içine dikilmiş bir spor sütyeni varsa o zaman da bekletmeden yıkamalısınız. Yıkarken 30 derecenin altına düşmemeye çalışırsanız, en sağlıklısı olur.

Yoga taytı, spor şortları ya da altınıza giydiğiniz diğer spor kıyafetler eğer siyahsa yıkamadan kurtulabileceğinizi düşünüyorsunuz belki ama eğer çok terlemenizi gerektiren antremanlar yapıyorsanız her seferinde mutlaka en az 30 derecede yıkamanız lazım. Özellikle dar taytları asla yıkamadan tekrar giymemelisiniz. Zaten özellikle taytlar kumaş içerikleri gereği birkaç kereden fazla giyildikten sonra kötü bir koku, şekilsiz bir görünüm ve rahatsız ediciliğe sahip olabilirler. Eğer çok terlediyseniz ve yıkamadan giyecekseniz, cildinizdeki gözeneklerin kapanmasına sebep olabilirsiniz.

Spor sütyenleri veya atletler günlük hayatta bile kullanılan çok rahat parçalar. Çoğu zaman özellikle sütyenler pahalı olabilirler ama mutlaka en azından bir ya da iki tane yedeğiniz olmalı. En az üç tane atlet ya da sütyen size biri yıkanıp diğeri kirliyken bile spor salonunda rahat olmanıız sağlar ve böylece yıkama işlemini de birkaç seferliğine erteleyebilirsiniz. Ancak teninizle direkt buluşan bu ürünleri bir kereden fazla giymek pek hijyenik bir fikir sayılmaz. Spor sütyenlerin malzemesine göre elde yıkamak da hem hızlı hem de pratik bir çözüm olabilir.

Ve son olarak çoraplar, onları bir kereden fazla giymek suç sayılmalı! Her spor seansından sonra çoraplarınızı direkt kirli sepetine gönderin ve elinizin altında bol bol yedek bulundurun.