Sonbaharda Görülecek En Güzel Yerler

Sonbahar en güzel renkleriyle başladı. Şimdi manzara hep sarı, kırmızı, turuncu ve kahverengiyle dolu. Gökyüzü kapalı olsa da olmasa da bu renkler insanın içini melankolik ama yine de enerjik hislerle dolduruyor.

Sonbaharda neler yapılır diye düşündüğümüzde, evde battaniye altında kahve içip film izleme klişesine hepimiz bayılıyoruz. Evet evde vakit geçirmek için bahanemiz çok tatlı ama kabul edelim, kapıda kış varken şimdiden eve kapanmak olmaz. Yağmur yağdığında evde kalıp birçok şey yapabiliriz ya da karlı buz gibi havalarda Hygge gelenekleriyle vakit geçirebiliriz. Kendimizi evde mutlu etmek için daha çok bahanemiz olacak. Ama hazır hava biraz daha hayatımızı kontrol etmeye başlamamışken, sonbaharda küçük bir tatil yapabiliriz. Hem bu tatil çok uzun sürmek zorunda değil.

Önerilerimizden kimi Avrupa’da kısa bir tatile uygunken kimileri dünyanın öbür ucunda. Ama her bir manzara vakit ayırıp görmeye değer. Çok uzağa gitmek istemeyenler için ülkemizden de harika bir önerimiz var. En kısa zamanda gidip görmelisiniz!

Japonya

Dünyanın öbür ucundaki Japonya’ya gitmek kolay değil ama sonbahar havası o kadar güzel ki gidip görmemek de olmaz. Genelde çoğu turist Japonya’yı kiraz ağaçlarının çiçek açtığı ilkbahar mevsiminde ziyaret etmeyi tercih ediyor. Eğer kalabalığı sevmiyorsanız ya da açan çiçekler yerine solan yaprakları görmek sizi daha mutlu ediyorsa, kısa değil belki ama uzun bir sonbahar tatilini Japonya’ya planlayabilirsiniz. Japonya turu genellikle Tokyo, Osaka, Kyoto ve Nara şehirlerini içine alan turlarla da yapılabiliyor. Nara ve Kyoto’da daha fazla doğa ve daha az kalabalıkla karşılaşabilirsiniz.

Çin

Çin Seddi’ni görmek için her yıl milyonlarca turist Çin’e akın ediyor. Kimi zaman iş gezisi kimi zaman da öğrencilerle dolu olan uçaklar eğer turist taşıyorsa o gezinin bir yerinde mutlaka o ünlü ve kilometrelerce süren seddi ziyaret ediyorlar. Yine ilkbahar ve yaz mevsimi en kalabalık dönemi olsa da size önerimiz bu sonbahar manzarasını ve sıcaktan bunaltmayan havayı değerlendirmeniz. Yapması yüzlerce yıl, baştan sona yürünmesi neredeyse imkansız bu sekiz bin kilometrelik bu harika, sonbaharınızı unutulmaz anılarla dolduracak.

Almanya

Sonbaharda görülmesi gereken ilk Avrupa ülkesi Almanya olmamalı gibi hissedebilirsiniz ama Orta Çağ’dan kalan görkemli kaleleri, doğasıyla büyüleyen kırsalları, özellikle Berlin’deki eğlence kültürü ve harika müzecilik anlayışlarıyla Almanlar, herkesin sonbahar favorisi olabilecek kadar geniş kapasiteye sahip. Tabii her yıl düzenlenen Oktober Fest de Almanya’ya ekimde gitmek için en iyi sebeplerden biri. Alman kültüründe doğanın çok güçlü bir yeri olması sebebiyle en yoğun nüfuslu şehirlerde bile yemyeşil ama sonbaharda kızarmış ağaçlara sahip ormanlar bulabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti

Tabii ülke ismi verdik ama hepimiz bu ülkede bir kereden fazla, her mevsimde ayrı görülmesi gereken şehri biliyor: Prag! Prag hiç bozulmamış tarihi ve tarihle kaynaşmış modern yapılarıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Sonbahardaysa bu şehir, gotik mimarisinin verdiği etkiyle göz kamaştırıcı bir romantizme sahip oluyor. Turistik bölgelerini gezmek dışında Prag’da bol bol kenarında oturabileceğiniz nehir ve göllerin olduğunu da unutmayın. Çok büyük bir şehir olmadığı için aslında kısa bir hafta sonu tatili ya da en fazla dört günde bu şehri keşfetmiş olacaksınız.

Türkiye

Tükiye’nin her yeri cennetten bir parça gibi. Dünyanın herhangi bir yerinde kalpleri hızlı hızlı attırmayı başaran güzelim manzaralar, aslında bize sandığımızdan daha yakın. Kapadokya, Karadeniz, Ege ya da kışın çok erken başladığı Doğu Anadolu bile sonbaharda bambaşka. Dolayısıyla siz de Türkiye içinde tercih yaparken hiç zorlanmayacaksınız. Yine de tek bir öneri isterseniz, İstanbul’un yanı başındaki cennet Bolu’da kısacık bir tatil yapabilirsiniz. Bolu’da kamp yapabileceğiniz en güzel manzaralar, göl kenarında yer alan küçük oteller ve piknik yapabileceğiniz geniş alanlar yer alıyor. Yani kısa ama her anlamda doyurucu bir tatil sizi bekliyor.