Soğuk Ülkenin Sıcak Trendi: Hygge

Bugüne kadar “hygge” kelimesini duymamış olsanız bile emin olun birçok kez hissettiniz. Hügga? huga? Higa? telaffuzu konusunda her kafadan bir ses çıksa da artık birçok kişinin ismini bir şekilde duyduğu fakat tam olarak ne olduğunu bilmediği bir konu.

Kelimenin başka dilde tam karşılığı olmasa da aslında herkes için farklı anları temsil ettiği için bize huzur veren herhangi bir şey diyebiliriz.

Danimarka hatta İskandinav yaşam felsefesi olan hygge özünde mutlu yaşam sanatı olarak adlandırılabilir. Bizi mutlu eden her ince detay aslında hygge olabilir ama İskandinavlar için hygge sıcak yün çoraplar, çikolata, sakin müzikler, mumlar demek. Bu arada Danimarkalılar dünyada en çok mum tüketen insanlar olabilir. 🙂 Hatta dışarıda fırtına varken şömineli bir dağ evinde, sevilen arkadaşlar ile battaniye altında geçirilen vakitten daha hygge’si yok.

Yıllar boyunca dünyanın en mutlu ülkesi seçilen Danimarka şu sıralar birinciliği komşularına kaptırsa da hala en mutlu ülkelerden birisi.  Mutlu olmalarında hygge’nin katkısı çok büyük. Meşhur Hygge kitabının yazarı Meik Wiking mutluk faktörlerini sağlık ve maddi durum, demokrasi, sosyal hayat ve güven gibi başlıklara ayırsa da aslında her faktörün bir şekilde hygge ile bağlantılı olduğunu söylüyor.

Uzun, soğuk ve karanlık İskandinav gecelerinden doğan bu kavramı hayatın her anına uyarlamak mümkün. İlla geyikler ve kızaklarla yaşıyor olmamız gerekmiyor elbette. Arkadaşlarınızla keyifli bir akşam yemeği sofrası, çayınızı en sevdiğiniz fincanda içerken aylık dergileri karıştırmak, favori fotoğraflarınızı çerçevelere yerleştirip bir anı köşesi düzenlemek… Önemli olan küçük mutluluklara odaklanıp anın tadını çıkarmak.

Özellikle kış aylarında evinizde hygge anları yaratmak, dekorasyonda hygge detaylarına yer vermek, yılbaşı hediyelerinizi kişiselleştirilmiş dokunuşlar veya samimi notlarla hygge’leştirerek siz de Danimarkalıların mutluluk sırrını paylaşabilir, bu tatlı akımının bir parçası olabilirsiniz!

Bizim önerilerimizi keşfedip hygge dolu günler yaşamak için okumaya devam edin! 

Işıkları Kısmayı Unutmayın

Dünyada mum tüketiminde Danimarka ve diğer İskandinav ülkelerinin lider olmasına şaşırmamak lazım çünkü hygge mum ışığıyla doğrudan ilişkili. Siz de evinizin ışıklandırmasını daha yumuşak bir tona çekebilir, kokulu ya da kokusuz mumları dekorasyona dahil edebilirsiniz.

Yumuşacık Hissedin

Sıcak, konforlu ve rahat hissetmek denince aklınıza muhtemelen yumuşacık battaniyeler, tüylü yastıklar ve halılar geliyor. Evinizdeki ana parçaları bu şekilde tercih etmeseniz de dekorasyona birkaç yastık, puf, koltuk şalı ve battaniye ekleyebilirsiniz.

Temel Kural Basitlik

Evinizi daha hyggeligt hale getirmek için iç mekanınızda büyük yenilikler yapmaya ihtiyacınız yok. Küçük birkaç parçayla eviniz sıcacık bir hygge alanına dönüşür. Sizi mutlu eden ve iyi hissettiren her şey evinizdeki hygge’ya yardımcı olabilir. Sevdiklerinizi fotoğrafları, sıcak bir banyo ya da duvarınıza asılı güzel bir söz yeterli.

Ev Kıyafetlerinizi Güncelleyin

Rahat bir ev ortamına uyum sağlamak hiç zor değil. Yoğun bir günün ardından ofisten eve dönmek bile başlı başına hyggeligt bir durum! Sıcaklığa uyum sağlayacak pijama takımları, eğlenceli tişörtler, rahat ev terlikleri evinizi hiç çıkmak istemeyeceğiniz favori mekanınıza çevirecek.

Konforunuzu Paylaşın

Hygge’nın temel dayanağı sosyalleşmek. Uzun, güneş görmeyen ve buz gibi İskandinav gecelerinde insanlar nasıl aileleriyle ateşin başında bir araya gelip sohbet ediyorsa, siz de konforlu alanınızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bizim önerimiz konforun yanında lezzeti de paylaşmanız. Arkadaşlarınızla kek, kurabiye veya yemek yaparak ya da birlikte çay veya kahve içerek vakit geçirmeyi daha çok seveceğinize eminiz. Yine Avrupalı bir gelenek olan fondüyü bile deneyebilirsiniz.

Eğlenmeyi Unutmayın!

Yeni bir hobi edinerek evde geçirdiğiniz zamanları daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Boyama gibi nispeten basit hobilerden dikiş gibi ciddi seçeneklere kadar istediğinizi denemekte özgürsünüz! Bu hem sizi rahatlatır hem de üretmek sizi mutlu eder. Eğer hobi yerine eğlenceyi oyunlarda arıyorsanız, masa üstü oyunlarının eğlenceli olacağını unutmayın.

Tüm bunların yanında dekorasyonu olabildiğince sade tutmak, sıcaklık hissini arttıran objelere yer vermek ve en önemlisi hygge trendinin sadece kışa özel olmadığını unutmamak gerekiyor! Bonus bilgi: “Huga (hoo-gah)” şeklinde telaffuz edilir. Hoş ve sıcak anlamına gelen Hyggeligt ise Danların en sevdiği kelime!