Size Uygun Eyeliner Hangisi?

Soru sizi şaşırtabilir. “Alt tarafı gözlerime çizgi çekeceğim” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak göz yapınıza  uygun eyeliner sürmenin inceliklerini bilmek istemez misiniz? Marc Jacobs, Fendi, Versus Versace gibi modaevlerinin 2018 İlkbahar/Yaz defilelerinden ilham alarak hangi göz şekline nasıl eyeliner çekilir sizin için derledik.

Badem Şekli

Bu klasik şekle her stil uygun. Bu göz şeklinde zaten yeterli uzunluk olduğundan kuyruk çizmeye çok da gerek yok. Ancak yine de üst kirpikten yukarı doğru ince bir çizgi badem şeklindeki gözlere derinlik verecektir.

Yuvarlak Gözler

Yuvarlak gözleri uzatmanın en iyi yolu tabii ki eyeliner. Kirpiklerinizin doğal çizgisini takip ederek dış köşeye abartılı bir kuyruk çekin. Makyaj uzmanlarının uyguladığı bir hile bu konuda yardımınıza koşabilir. Kuyruk çekeceğiniz yerin altına bant yapıştırarak onu bir rehber kabul edebilirsiniz. Bantı çıkardığınızda hazırsınız.

Aralık Gözler

Arasında mesafe normale göre fazla olan göz şeklinin bir avantajı göz pınarını istediğiniz kadar uzatarak abartmaktır. Normal gözlerde bu gözü küçük gösterirken, aralıklı olanlarda bu bir sorun olmayacaktır. Ancak göz pınarında waterproof bir eyeliner kullandığınıza emin olmalısınız.

Bitişik Gözler

Bu şekilde, gözleri birbirinden ayrık göstermek için bir illüzyon gerekiyor.  Gözün iç tarafından çekmeye başladığınız eyeliner’ı incecik tutun ve hem alt hem üst kirpik diplerinden ortaya kadar çekin.  Daha sonra kaşınızın bittiği yere doğru bir kuyruk çekerek kalınlaştırın.

Düşük Göz Kapakları

Bu göz şeklinde sorun eyeliner’ınızın göz kapağına bulaşabilmesidir.  Bunu önlemenin yolu çizgiyi çok ince ve kirpiklere en yakın yerden çekmektir. Daha sonra eyeliner’ınızın üzerinden ve göz kapağından fazla nemi almak için transparan pudrayla geçin. Eyeliner’ı ikinci kat sürün ki yoğunluğu belli olsun.

Düşük Göz Şekli

Şekli aşağı doğru düşük gözlerde gözü kaldırabilmek için yine bir hileye ihtiyacınız var. Eyeliner’ınızın kuyruğunu çok iyi yerleştirmek gerekiyor. Bu yüzden önceden bahsettiğimiz bant tekniğin, kullanabilir, dışa doğru kalınlaştırarak en doğru kuyruk açısını bulana kadar deneme yapabilirsiniz.