Size Özel Parfümü Nasıl Bulabilirsiniz?

İmzanız haline gelecek kokuyu bulmak, tıpkı ruh eşinizi bulmak kadar zaman alabilir. Ararken bazen yanlış seçimler yapabilir, doğru sandığınız yanlış parfümü yıllarca kullanabilir ya da önceden vazgeçtiğiniz bir tanesine geri dönebilirsiniz. Tıpkı gerçek hayattaki ilişkiler gibi değil mi? Ama parfüm işi şakaya gelmez. Teninizle bütünleşecek bir koku için biraz uğraşmak bizce sorun değil.

Belki kağıt üzerinde bir parfümün içeriğini okuduğunuzda “İşte benim aradığım koku bu” diyebilirsiniz ama hiç tahmin etmediğiniz notalar size daha çok yakışabilir. İşin uzmanlarına doğru parfüm nasıl bulunur diye sorduk, cevabı sizin için buraya bırakıyoruz.

İlk İzlenim Önemlidir

“Gerçekten bu parfümü sevdim mi?”, “Bu kokuyu uzun süre kullanır mıyım?” gibi açık sorulardan ziyade daha farklı bir yaklaşım izlemelisiniz. Evet, bazı parfümler ilk kokladığınızda başınızı döndürecek kadar güzel kokabilir ama birkaç saat içinde bambaşka bir hale bürünme ihtimalleri de var. Parfüm alışverişinizi birkaç güne yayın, almak istediğiniz parfümü öncesinde deneyip ona biraz zaman verin.

Parfüm Konusunu Kafanızda Büyütmeyin

Parfüm tasarımcıları sizden daha iyi koku algısına sahip olduklarından değil, içeriği anlama konusunda daha gelişmiş yeteneklere sahip oldukları için bu işi yapıyorlar. Dolayısıyla parfümün kokusunu gerçekten iyi alıp almadığınızdan çok, o kokuyu sevip sevmediğinize odaklanın. Bir parfümün kokusu size güzel geliyorsa, notaları anlamak için kendinizi zorlamayın.

Kullandığınız Diğer Ürünleri Unutmayın

Parfüm alışverişine çıkacağınız gün, çok güçlü kokuları olan duş jeli, deodorant ya da losyonlar kullanmamaya çalışın. Bunlar denediğiniz parfümün kokusunu doğru şekilde almanıza engel olabilir. Eğer hali hazırda bir parfüm kullanıyorsanız, onunla uyum içinde olacak yeni bir tanesini seçmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle alışveriş günü, her zaman kullandığınız parfümünüzü sıkmayı unutmayın.

Burnunuzu Çok Yormayın

Parfüm alışverişi sırasında sizi sabote edecek tek şey, aslında en çok ihtiyacınız olan şeyle aynı; burnunuz! Sık sık farklı kokular koklayacağınız için bir süre sonra parfümler arasındaki farkı anlayamayabilirsiniz.Çünkü burnunuz yorulacak. Dolayısıyla sıkıldığınız ya da tüm parfümler aynı gelmeye başladığı an bırakın. Kendinizi zorlamak size yardımcı olmayacak.

Acele Etmeyin

Birçok kişi kahvenin kokular arasında geçiş yaparken burnunuzu rahatlatacağınız ve bir sonrakine hazırlayacağını söyler. Peki bir süre sonra sadece kahve kokusu almaya başladığınızda ne yapacaksınız? Kokular arasına biraz zaman koyup denemek, kahveden daha kolay bir yöntem. Örneğin biraz açık havada durup sonra koklamaya devam edebilirsiniz. Sonuçta daima sizinle olacak bir parfüm arıyorsunuz, biraz zaman ayırabilirsiniz.

Kağıt Çubuklar mı Cilt mi?

Bir parfümü denerken ilk izlenimi almak için karton kurutma kağıdı kullanın; eğer hoşunuza giderse cildinize sıkın. Her bir parfümü denerken cildinizde küçük bir bölüme sıkın ki kokular karışmasın. Eğer sadece bir parfüm deneyecekseniz o zaman boynunuza ya da bileklerinize de sıkmayı ihmal etmeyin.