SEMPATİK ŞEHİR KÖLN VE SAYGIN KÖLN SANAT FUARI

Geçen yaz klasik bir Haziran gününde, bir sabah uyandım ve  önce bilgisayarımı, sonra e-posta adresimin “Inbox”ını açtım; Köln Sanat Fuarı’ndan bir davet:

“Sayın Emre Tamer,

Köln Sanat Fuarı’nın bu yılki açılış defilesini yapmak için sizi seçtik, davetimizi kabul ederseniz sanat tarihinin en saygın fuarlarından birinde sizin açtığınız bir defileyle buluşmaktan memnuniyet duyacağız! Tasarımlarınız fuarla çok güzel bütünleşecek! Resim-Güzel Sanatlar altyapısı olan bir moda tasarımcısı olduğunuz için özel olarak sizinle çalışmak istiyoruz.”

Birden heyecanlandım. Elbette memnuniyetle kabul ettim, sonrasında bir baktım Eylül sonu tasarımlarımı ve valizimi hazırladığım gibi kendimi Köln’de buldum. Fuarda o kadar iyi ağırlandım ki Almanların bu kadar misafirperver oluşu beni biraz şaşırttı ve memnun etti açıkçası. Defilem VIP açılış gecesinde binlerce kişi tarafından izlendi; sanat ve moda severlerden tam not aldı.

Köln Sanat Fuarı

Bundan önce adını birçok kere duymuş olmama rağmen bu fuarı ziyaret etmem bu yıl düzenlediğim defileye kadar mümkün olmamıştı. Fuarı gördüğümde Almanların organizasyonluk alanındaki mükemmelliğini bir kez daha takdir ettim. Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştü. Çağdaş sanatta adını yeni duymaya başladığımız birçok önemli sanatçı ziyaretçileri bekliyordu. Resim, heykel, video ve enstelasyonu doyasıya izleyebileceğiniz bu fuarı sanat tutkunları olarak kesinlikle kaçırmamanız gerekiyor.

Köln Sanat Fuarı 2015- VIP açılış gecesi- Emre Tamer Defilesi
Fotoğraf: Achim Hehn, KO Views

Köln, İngilizce’de “Cologne” olarak söylenir ve şehir kolonyaya adını vermiştir. Bunun sebebi ise “eau admirable” (hayranlık uyandıran su) ismiyle üretilen bir kokudur. Bu koku Köln’ün kokusudur ve Tıp Fakültesi tarafından onaylanmasından sonra önce Avrupa’ya sonra da bütün dünyaya yayılmıştır.

Nereleri gezip görmeli?

Köln, Almanya’nın en sempatik şehri diyebilirim. Başkent Berlin veya diğer büyük şehirler tipik Alman soğukluğunu hissettirse de bu şehre gelince sanki Almanya dışında bir yere geldiğinizi düşünebilirsiniz.

P1030075

Dom Katedrali

Ren Nehri şehrin ortasından geçiyor ve tarihi Dom Katedrali bütün ihtişamıyla sizi büyülüyor. Yapımı tam 632 yıl sürmüş olan bu muhteşem kilise şehrin her yerinden görülüyor ve sizi selamlıyor. Bu kilise aynı zamanda Katolik dünyasının en önemli katedrallerinden biri olarak kabul edilir ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne kabul edilmiştir.

Roma Germen Müzesi

Şehirde Roma dönemine ait eserleri görebileceğiniz en önemli müzedir.

Çikolata Fabrikası

Hepimiz Hansel ve Gratel hikayesini hatırlarız; benim de çocukluğumda en sevdiğim masaldı. Bu müze sanki o cadının muhteşem tatlılarla dolu olan evini andırıyor ve tehlikeli cazibesiyle sizi kendini çekiyor. Tehlikeli diyorum; çünkü tam fitness salonunda kalori vermeye uğraşırken müzenin muhteşem çikolata ve kakao kokusunu içinize derince çekip sahip olmak istediğiniz güzel vücuttan bir anda vazgeçebilirsiniz.

P1030055

Hohenzollern Köprüsü ve Aşk Kilitlerinin Sırrı

Avrupa’da nehirler üzerinde iki karayı bağlayan köprü manzaralarına ve köprü mimarilerine her zaman hayran kalmışımdır. Venedik, Prag ve Budapeşte gibi ismini daha sayamayacağım birçok Avrupa şehri köprüleriyle büyülüyor. “Hohenzollern Köprüsü” de Köln’deki en görkemli köprü aslında… Ancak bu köprünün diğer Avrupa köprülerinden büyük bir farkı var. Bu köprü birbirlerini delice seven kişiler için önem taşıyor. Köprüde yan yana takılmış binlerce kilidi görünce şaşırabilirsiniz. Bu kilitlerin efsanesi ise şöyle: Aşık olan çiftler birbirlerinin isimlerini kilitlerin üzerine yazıyor ve bu kilitleri köprünün demir parmaklıklara asıyor. Kilidin anahtarını ise Ren Nehri’nin derin sularına bırakıyorlar. Efsaneye göre, sevgililer nehrin dibindeki anahtarı bulup kilidi açmadıkları sürece asla ayrılmıyorlar.

P1030154

Nerede, ne yenir?

Bu konuda size en çok tavsiye edeceğim yerlerBelgisches Viertel”de (Belçika Meydanı) bulunuyor. Şehrin bu bölümünde her bütçeye uygun bir restoran ve bar var. Aynı zamanda birçok farklı kültürün buluştuğu restoranlar da yer alıyor. Viyana Schnitzeli’nden tutun da Türk dolmasına kadar birçok lezzeti buradaki restoranlarda tadabilirsiniz. Asıl Alman mutfağından bir şeyler tercih edeceklere ise önerim, Himmel un Aad (Patates püresi, soğan ve elmadan özel bir sosla yapılan sosis) olacak.

Buna benzer bir yemek olan “Flönz” Köln yöresine özgüdür. Avusturya’da da çok ünlü olan Köln’ün geleneksel yemeği sığır etinden yapılan Rheinischer Soorbrode’dir. Kölsch ise şehrin tipik birasıdır…

Nereden, ne alınır?

Köln’ün en önemli alışveriş caddeleri Hohe Straße ve Schildergasse’dir. Bu caddelerde butikler ve dünyaca ünlü markaların mağazaları bulunur. Mittelstraße ve Pfeilstraße’de ise diğer alışveriş mekanlarına nazaran kişisel tasarım yapan butikler yer alır.

Stilinizi Seyahat Çantanızla Tamamlayın!

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”2015-2016 Sonbahar/Kış Trend Raporu” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=8018″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Moda Blogger’ı Gibi Görünmenin 13 Yolu” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=6824″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]