Şekerle 4 Adımda Mücadele Edin

content_shutterstock_422518246

Çocukluğumuzdan itibaren şekerle oldukça yakın bir ilişki kurduk. Yıllar içinde şekerin aslında o kadar iyi bir dost olmadığını öğrendikçe vazgeçmeye çalışanlar; başaranlar ve başaramayanlar olarak ikiye ayrıldı diyebiliriz. Sonuçta şeker, hiç tahmin etmediğimiz yiyeceklerin içinde bile var. Ve bu tüketimi minimuma indirmek yılalarca şekerle içli dışlı olmuş herkes için çok zor. Şekerin vücutta sebep olduğu rahatsızlıkları düşünürsek, şekere ilgi duyma konusunda daha dikkatli olabiliriz. Fakat bunun için bazı alışkanlıkları yeniden gözden geçirmek gerekiyor çünkü şekersiz hayat, yeni başlayanlar için zorlu bir dönem olabilir. Zor olsa da önerilerimizle daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

Amacınıza Uygun Bir Liste Yapın

Şekeri bırakmak için değil, hayatınızdaki her detayı düzenlemek için listeler yapabilirsiniz. Şeker alımınızı plana dökmek, karşı konulmaz tatlılara denk geldiğinizde kendinizi tutmanıza yardımcı olur. Özellikle çok yoğun olmadığınız günlerde, gün sonuna doğru kendinize küçük bir tatlı ya da meyve sürprizi yapabilirsiniz. Ya da çok yoğunsanız günde iki kere küçük porsiyonlarla tatlı tüketebilirsiniz. İsteklerinizi yönetmek ve öğünlerinizde iştahınızı mahvetmemek için ideal zamanı ve porsiyonu kendinize göre seçebilirsiniz.

chocolate-covered-strawberry-low-carb-aerial

Yanınızda Meyve Taşıyın

Bazı şeker krizleri dayanılmaz gibi görünebilir. Böyle zamanlarda ihtiyacınızı doğal şekerlerle gidermeye çalışın ve meyveyi yanınızdan ayırmayın. Bir süre meyve yemeye devam ederseniz artık yapay şekerin tadı size o kadar güzel gelmeyecek. Ayrıca meyve yemek size öğün arasında ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar. Üstelik bir taşla iki kuş vuracaksınız çünkü hem şeker ihtiyacınızı giderecek hem de sağlıklı besinler tüketmiş olacaksınız.

Şeker Alımınızı Yönetin

Çalışmalar, güne şekerli gıdalarla başlarsanız, gün boyunca şeker istemeye devam edeceğinizi gösteriyor. Şeker alımını azaltırken mantıklı seçimler yapmanız için atabileceğiniz adımlar var. Örneğin; bir kek parçası yerine küçük bir bitter çikolata parçası yiyin. Daha yoğun tatlıyı daha az şekilde alırsınız ve üstelik bitter oranı ne kadar yükselirse sağlıklı olma ihtimali o kadar artar.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

İşlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Eve yorgun gelip fırına dondurulmuş pizza atmak belki birkaç sefer sizin için kurtarıcı olabilir fakat uzun vadede size sağlıklı beslenme alışkanlığı vermez. Dolayısıyla bu tip kaçamakları mümkün olduğunca aza indirin. Bu tip besinlerden uzak durup vücudunuza hak ettiği sağlıklı besinleri verdikten sonra yavaş yavaş şeker ihtiyacınızın da azaldığını hissedeceksiniz.

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.