Şeker Bağımlılığına Son Verin!

Şekersiz hayat belki zor başlayacak ama inanın sandığınızdan daha keyfili ve sağlıklı olmanızı sağlayacak. Çünkü şeker bir bağımlılık ve bundan en kısa sürede kurtulmalısınız!

Kimi ebeveynler çocuklarını şekerden uzak tutmaya çalışsa da dört bir yanımızı saran bu tatlı tehlikeden kaçmak hiçbir yaşta kolay değil. Yediğimiz ve içtiğimiz her şeyde, özellikle paketlilerse şeker bol miktarda buluuyor. Yine de eğer isterseniz, şekersiz ve sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.

Şeker, sadece vücudunuzda kilo ve yağ olarak biriktiği için zararlı değil; aynı zamanda birçok hastalığın temelinde yatan sebeplerden biri olduğu için de tehlikeli. Üstelik yediklerinizin içinde bulunan şeker kimi zaman kendi adıyla da belirtilmiyor, birçok farklı isme sahip katkı maddesi şeker içeriyor. Dolayısıyla bu hayata adım atarken dikkatli olmak zorundasınız. Biz de dikkat etmeniz gereken her detayı yazarak size yardımcı olmak istiyoruz.

Önceden uyaralım; şeker bazı uyuşturucu ve uyarıcı maddelerden bile daha yüksek bağımlılık yapabiliyor. Dolayısıyla bıraktığınızda yorgun, iştahlı, baş veya mide ağrılı ya da sinirli olabilirsiniz.

Şimdi şekersiz içmeye başladığından beri “çayın gerçek tadını” aldığını söyleyen arkadaşınızı düşünerek yazımızı okumaya başlayabilirsiniz!

Dolaplarınızı Boşaltarak İşe Başlayın

Hiçbir şey yapamıyorsanız, bunu yaparak yola çıkın. Dolapta, rafta, tezgahta suran bütün abur cuburları atın. Gözden uzak olursa, aklınızdan çıkması da kolay olur. Sonrasında yapacağınız en akıllıca hareket öğünlerinizi planlamak olacak. İnsanlar genelde birkaç sebze almak için markete gitmektense dolaptaki bisküviyle açlığını bastırmaya meyilli olur. Siz onlardan olmayın, çıkın ve o sebzeyi alın. Atmak istemiyorsanız, bağışlayabilir ya da ofis arkadaşlarınıza götürebilirsiniz.

Gerçek Yemekler Yemeye Çalışın

Şeker bağımlılığından kurtulmak için yapacağınız en önemli şey paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar yerine, evde kendi yemeğinizi pişirmek. Ne yaparsanız yapın, evde pişirdiğiniz sebzeli türlüye şeker atmanız imkansız. Ama fırında pişmesini bekleyeceğiniz dondurulmuş pizza için aynı garantiyi veremeyiz. Basit bir salata ya da çorba bile akşamlarınızı kurtarabilir. Pişirmek istediğiniz yemek tariflerine ve takip edebileceğiniz yemek planlarına bakın, buna göre ihtiyacınız olan malzemeleri alın. Dünyanın en iyi aşçısı olmak zorunda değilsiniz!

Aldığınız Her Şeyin İçeriğini Okuyun

Kendi yemeğinizi yapmak her zaman mümkün olan bir durum değil. Bazen mecburen paketli gıdalara yönelebilirsiniz. İşte o zaman yapmanız gereken aldığınız her şeyin etiketini incelemek. Dolabınızdaki yiyeceklerin içeriğine şöyle bir yakından bakın, gördüğünüz şeker miktarı konusunda şoka gireceğinizden eminiz. Kahvaltılık mısır gevreğinden bisküvilere, makarna soslarından “sağlıklı” atıştırmalıklara kadar gıda endüstrisinin her noktasında şeker hakimiyeti var. Unutmayın, dört gram hemen hemen bir çay kaşığına denk gelir.

Daha Çok Su İçin

Şekerden kurtulmaya çalışırken en büyük yardımcınız, her zamanki gibi su olacak. Su, kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur, metabolizmanızın çalışmasını sağlar ve şekersiz kaldığınızda yaşayacağınız sorunları ve etkilerini en aza indirir. Su içmenin şekerle ilgili olmayan ama sizi harika hissettirecek diğer mucizelerini zaten biliyorsunuz; örneğin ışıl ışıl bir cilde sahip olacaksınız. Suyunuzu cam şişeden içmenin de ekstra sağlıklı olduğunu hatırlatalım. Tabii su içmenin yanında uyku düzeni ve kısa süreli de olsa egzersiz yapmak da size yardımcı olur. Eğer şekersizliğe dayanamazsanız, kakao oranı yüksek bitter çikolata, ceviz, fındık gibi kuruyemişlerle yoğurt ve çilek karışımı yiyebilirsiniz.

Yiyeceklerinizi Doğru Seçin

Protein bakımından zengin, sağlıklı yağları barındıran bir kahvaltıyla güne güzel başlayıp ilerleyen saatlerde de şeker açlığına düşmeden günü bitirebilirsiniz. Kahvaltılık gevrek, tost ya da poğaça yemeyin onun yerine domates, yumurta, avokado ve yeşil yapraklı sebzeleri tercih edin. Her zaman çantanızda şeker seviyenizi dengeleyecek atıştırmalıklar olsun. Örneğin haşlanmış yumurta veya kuruyemişleri yanınızda taşıyabilirsiniz.

Şekeri bırakınca daha zararlı alternatifleri kullanmaya yönelmeyin. Tatlandırıcılardan uzak durun. Tatlı patates, pancar, muz ve elma püresinin her zaman bir tabak dolusu tatlıdan daha az zararlı olduğunu unutmayın. Şeker yerine tat vermek için tarçın çubuğu kullanın. Ne olursa olsun şekere karşı vücudunuza sadakatinizi bozmayın!