Şansım Adalı’yla Morhipo x sudietuz İşbirliği Üzerine

Sudietuz markasını kuran Şansım Adalı, neredeyse 10 yıldır stlini en şık şekilde yansıtmayı seven, zarif, romantik, nostaljik ama aynı zamanda modern kadınların favorisi. Morhipo X sudietuz işbirliğinde yılların ikonik tasarımları bu sefer Morhipo müşterisiyle buluşuyor.

Şansım Adalı’yla Morhipo X sudietuz işbirliğine dair yaptığımız röportajda, bu koleksiyonun ilham kaynaklarını keşfe çıkabilirsiniz.

Sudietuz tasarımlarında feminenlik ön planda gibi görünüyor ama siz tasarımlarınızı nasıl görüyorsunuz? Bize sudietuz kadınını anlatır mısınız?

Evet kesinlikle maskülen bir koleksiyon olmadı, zaten genel olarak sudietuz koleksiyonları çok maskülen olmuyor. Ama seksi ya da çok dişi koleksiyonlar da değil. Bence daha çok eğlenceli, daha farklı ama alıştığımız siluetlerden biraz daha uzak. Ben de genel olarak bu farklılığı kullanmayı seviyorum. Koleksiyonlarımda alışılmadık, abartılı siluetleri kullanmayı ve onları sokak stilinde kullanmayı teşvik etmeye çabalıyorum.

Örneğin sudietuz denince akla ilk tül gelir, tülü kullanarak kadınların kapatmak istedikleri vücut bölgelerini gizleyebilirim ya da ortaya çıkarmak istedikleri kısımları daha belirgin hale getirebilirim. Her kadının her şekli kendine özgü ve güzel ama tülün verdiği özgürlük hissini kadınların da hissetmesini istiyorum. Feminen ama seksi değil, eğlenceli.

Bu koleksiyonlar sahne kostümüne daha uygun gibi görünüyor ama bu parçaları sokağa indirmenin de yolları var. Bunlar ortaya çıktıkça herkesin gözü alışıyor ve o abartılı sanatçı kostümünden sokakta giyilebilecek şık parçalara dönüşüyor.

Son dönemde modada ve popüler kültürde daha da yükselen feminizmin sizin tasarımlarınıza nasıl bir etkisi oldu? Bu akım hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benim mesela kış koleksiyonumun adı “Güçlü Kadınlar”, daha rock chic bir kadın yaratmıştık bu koleksiyonda, özellikle stylingi kullanarak. Mor ve Ötesi’nin Dünya Yalan Söylüyor albümünden baskılar da vardı tasarımlarda. Onun sebebi şuydu; sürekli kadınlarla ilgili olumsuz haberlere denk geliyorduk o dönem, benim de iki kızım var ve bu durum nereye gidecek diye hep düşünüyorum. Ben üniversitedeyken devam eden “Haydi Kızlar Okula” kampanyası aradan yıllar geçmesine rağmen hala devam ediyor mesela. Dolayısıyla üzerimde bir umutsuzluk hakimken ortaya bu koleksiyon çıktı. Rock temasını kullanmamın sebebi de, rock’ın kendine özgü asi bir tarafı olması. Ben değişim öğrencisi olarak Brüksel’e gittiğimde yanıma sadece Dünya Yalan Söylüyor albümünü almıştım. Benim için özgürleşmek adına atılabilecek en büyük adım eğitimdi ve ben eğitim için oraya gitmiştim. Kendimce riskli bir karardı ve sonradan bu Güçlü Kadınlar koleksiyonuma da ilham oldu. Ama genel olarak zaten bir kadın girişimci olarak, feministim diyemem ama kendi adıma üretmeye ve yaratmaya çalışıyorum. Başka kadınlara iş sağlamaya çalışıyorum.

Morhipo X sudietuz işbirliği nasıl gerçekleşti, tasarımlarınızı hazırlarken nelerden ilham aldınız?

Sudietuz kendi başına pahalı bir marka ve bana ulaşmayı çok isteyen ama fiyatlar çok yüksek geldiği için almaya çekinen takipçilerim oluyordu. O yüzden böyle bir marka olmayı çok istiyordum. Ama Morhipo’yu seçmemin asıl nedenlerinden biri de arkasında Boyner Holding’in olmasıydı. Boyner Holding zaten tekstil konusunda duayen ve bu insanlar bu işi çok iyi biliyorlar. Özellikle üretim aşamasında gerçekten bunu bizzat gördüm; çok titizler, görünen her şey mükemmel. Bu da benim için hem eğitici oldu hem de üretim aşamasında ne kadar doğru bir anlaşma olduğunu anladım.

Bu işbirliği sayesinde bu markaya ulaşamayan insanlar da sudi etuz tasarımlarına sahip olabildi ki kampanya açılır açılmaz da satışlar gayet güzel başladı. Bana geri dönüşleri de çok tatlı oldu. Bu koleksiyonu hazırlarken bir hikayeden ziyade, insanların sevdiği Sudietuz tasarımlarını Morhipo müşterisine uygun hale getirmeye çalıştık. Tülleri, çok sevilen gömlekleri, çok sorulan tasarımları kapsül koleksiyona dahil etmekti amacımız.

Morhipo X sudietuz koelskiyonundan favori parçalarınız hangileri?

Morhipo’yla yaptığımız tasarımlar arasında özellikle iki tane favorim var. Biri koleksiyona son anda dahil etmeye karar verdiğimiz, önü tül detaylı uzun siyah elbise, diğeri de göğüs bölgesi payetli olan elbise. Üçüncü olarak benim kişisel favorim, ben kalıpları hazırlarken hep kendim de giyerim arada onlarla uğraşır, oynarım; payetli altlı üstlü takımı hazırlarken mesela hiç üstümden çıkarmadım. Bu üç tasarımda da çok oynadım. Onların hepsinin yeri bende ayrı ama özellikle payet takımı hiç üstümden çıkarmadım.

Son olarak, tasarımlarınızı kimlerin üzerinde görmek isterdiniz?

Ben anneannemi ve onun arkadaşlarını giydiriyorum ve onları giydirmek ekibimle beni çok mutlu ediyor. Ayrıca benim özel dikim müşterilerim çoğu zaman 50 yaş ve üstü oluyor. Onlar da beni çok mutlu ediyor. Giymek isteyip de giyemeyen herkesin Morhipo sayesinde giyebilmesi de benim için çok önemli. İnsani duyguları gelişmiş, her türlü canlıyı seven, iyi çocuk yetiştirmeye çalışan, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan, iyi kalpli kadınların hepsi tasarımlarımı giysin isterim.