Salonunuzun Enerjisini Değiştirecek 6 Feng Shui İlkesi

Hayatın koşturması, iş hayatının stresi ya da her türlü olumsuz etkiyi evinize girmeden kapının dışında bırakmak istiyorsanız; o zaman sizi Feng Shui’nin pozitif enerjisine davet edelim. Çin sanatının evinize en güzel katkısı; Feng Shui ile yaşam alanınızı daha pozitif, daha olumlu ve daha enerjik bir atmosfere çevirmek ve tüm negatifi yaşam alanınızdan uzaklaştırmak. Evinizin mimarisine bağlı olarak salon, genellikle kapıdan girdiğiniz an karşınıza çıkan ilk odalardan biridir. Bu durum ise; salondaki dekorasyonun diğer odalara girmeden önce belli bir duygu, zihniyet ve yoğun enerji taşıdığı anlamına geliyor. Salonunuzun boyutu ne olursa olsun bir koltuğun, aksesuarın ya da ışığın nasıl olması gerektiğini Feng Shui sanatıyla evinize uygulamaya hemen başlayabilirsiniz.

Düşünce Fonksiyonu

Salonu dekore etmeden önce alanınızı ne için kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Boyut olarak büyük ya da küçük olması kendinize uygun bir yaşam alanı oluşturmanızı engellemez. Feng Shui’de en önemli kavram fazlalıklardan kurtulmak, gerektiği kadar eşya kullanmak. Salonda vakit geçirirken gereksiz ve anlamsız bir şeye çarpmak, dekorasyonu bozmamak için hareket etmemek ya da odada nefes alamamak son düşünceniz olmalı. Her odanın temel bir ihtiyacı vardır; örneğin yatak odasının ana konusu uyumaktır bu yüzden yatak olmadan bu odanın anlamı kalmaz. Tıpkı bunun gibi salon da ailenizle ya da sevdiklerinizle vakit geçirmek için düşünülmüş bir alandır. Yani bir salonun olmazsa olmazı kanape ve koltuktur. Feng Shui’ye göre salonunuzu dekore etmek için; uygun bir kanape seçimiyle başlayıp, tüm ihtiyaçları bu doğrultuda konumlandırmak gerekiyor . Sehpa mı? Kahvenizi koyacak bir yer olarak düşünülmeli. Televizyon mu? İzlemeyi seviyorsanız koltuğun tam karşısında olmalı. Salonunuzda yaratmak istediğiniz ortam için düşünce fonksiyonunuzu yani her şeyi rahatça yapabileceğiniz bir alan hayal edip ona göre Feng Shui dekorasyonuna adım atmalısınız.

Renk Pusulası

“Renk seçimi” evinizdeki en önemli konudur. Bagua (Yön Haritası), evinizdeki mekanların merkezi dahil olmak üzere, dört ana ve dört ara yönü gösteren bir Feng Shui haritasıdır. Her yön yaşamdan beklentinizi ve elementi temsil eder.  Evinizdeki yönleri gerçek bir pusulayla tespit ederek yönlerin elementine göre enerji akışı sağlayarak dengeli bir ortam yaratabilirsiniz. Örneğin; salonunuz güney ışığı alıyorsa sıcak renkler kullanmanız gerekir. Kırmızı, turuncu, sarı, hatta pembe ve tonlarını kullanabilirsiniz, tabii bu renkleri abartmanıza gerek yok. Nötr bir duvar rengi tercih ederek, tamamlayıcı parçaları bu renklerden ilham alarak kullanabilir, böylece gün ışının yansımasını doğru yapabilirsiniz.

Anlamlı Objeler

Feng Shui’ye göre gereksiz ve herhangi bir anlam ifade etmeyen her şeyden uzak durmalısınız. Tabii ki bomboş bir salon kimsenin hoşuna gitmez ancak her objenin, her aksesuarın kapladığı yeri mutlaka hak etmesi gerekir.  Baktığınızda yüzünüze bir tebessüm veren sevimli bir aksesuar, kişisel zevkinizi tatmin eden bir koleksiyon parçası, başarınızı kamçılayan bir ödül ya da size pozitif enerji veren bir arkadaşınızın fotoğrafı gibi anlamlı eşyaları tercih etmelisiniz. Çevrenizdeki her objeden, aksesuardan veya dizilimden bilinçli veya bilinçsiz olarak etkilenebilirsiniz.

Ayna Yansıması

Özellikle küçük bir salonu daha geniş ve ferah göstermesi için dekorasyonunuza ayna ekleyebilirsiniz. Aynalar, Feng Shui’ye göre birçok anlam ifade eder. Aynaların yansıtıcı özelliğini göz önünde bulundurmalısınız, gördüğü her şeyi ikiye katladığından dolayı pozitif etkisini yaratmaya çalışırken, negatif tarafından etkilenebilirsiniz. Yani evinizde doğru bir enerji varsa bunu ikiye katlayabilir ya da tam tersi yansıtma özelliğinden dolayı farkında olmadan sahip olduğunuz iyi enerjiyi kapı dışarı edebilirsiniz. Doğru bir aura sağlamak için tüm başınızı, omuzlarınızı ve göğüs çizginizi görmenizi sağlayan bir ayna boyu seçmeli ve ne olursa olsun kapı, pencere gibi yerlerin karşısına konumlandırmaktan uzak durmalısınız.

Yaşayan Bitkiler

Salonunuzu hem dekoratif yönde şık gösteren, hem de güzel enerji saçan bitkiler Feng Shui yönteminde sıkça karşınıza çıkabilir. Yaşayan bitkiler Feng Shui’ye göre “yaşam gücü enerjisi” olarak adlandırılıyor. Salonunuzdaki havayı temizlerken, renkleri ve dokularıyla eşsiz bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olabilir. Pozitif enerjileriyle nam salmış bitkiler arasında; İngiliz sarmaşığı, kauçuk ağacı ve bambu gibi bitkiler size ilham verebilir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise; ölmüş bir bitkiyi asla evinizde tutmamak.

Vedalaşmaya Alışın

Unutulmaması gereken en önemli Feng Shui ilkelerinden biri; evinizdeki her hangi bir odada yığılmaya ya da gereksiz eşyaların birikmesine izin vermemek. Nasıl “fazla kilo” bazı hastalıkları tetikliyor, kolay hareket kabiliyetini kısıtlıyorsa; fazla ve gereksiz eşya da ruhani olarak üzerinizde ağırlık hissi yaratabilir. Feng Shui ilkeleriyle hayatınızı şekillendirmek için; ihtiyacınız olan ne olursa olsun hiçbir şeye kendinizi adamayın, sevin ve her zaman bırakın. Evinizdeki ya da hayatınızdaki hiçbir nesneyle bağ kurmayın böylece hayatınız daha rahat ve pozitif olabilir.