Sahip Olmanız Gereken Yoga Ekipmanları

Dünya üzerinde satın alınamayan çok az şey var; zira elimize aldığımız her şey ürün. Üretilmiş yani… Topraktan pıttadanak çıkmamış. Baya baya birileri oturup üzerine düşünmüş ve demiş ki, insanlık buna ihtiyaç duyuyor, bunlardan yapalım, üretelim, satalım. Ve bu kadar emekten sonra da mümkünse bunu yayalım ve sektör haline getirelim. Dolayısıyla insan denen türün başparmağının üretime odaklanmadığı, ürün çıkarmadığı bir alan kalmamış dünyada.

Spor da bu tür sektörlerden biri. Hatta şu an en popüler sektörlerin arasındadır bence. Zira hangi sosyal medyayı kullanırsanız kullanın, on gönderiden, on videodan, on fotoğraftan sekizi fitness, yoga, pilates, dövüş sporları ve benzerleri odaklı. Herkesin gym selfie’si var. Herkesin en az bir tane yoga pant’ı var. Bralar, straplar, blocklar, eldivenler, mataralar, ayakkabılar, çantalar… Hatta havlular, hatta iç çamaşırları… Spor yapan insan sayısından fazla, spor ekipmanına sahip insan var. Bu bir tür çılgınlık, bir tür motivasyon, bazısı için de bağımlılık. Hem de en küreselinden… Hem de en olmazsa olmazlarından…

Ben bugün özel olarak uygulamacı olarak da çok sevdiğim YOGA’dan ve yoga yaparken vazgeçilmezimiz olan ekipmanlardan biraz bahsedeceğim.

Şimdiden keyifli okumalar…

1.YOGA MAT

Yoga Mat yoganın olmazsa olmazıdır. Mat, yoga yapanın evidir hatta. Mat rahat olmalıdır, yere tutunmalıdır, üç günde konfeti gibi dağılmamalıdır ve terlediğinizde de vücuda yapışmamalıdır. Yumuşacık, kapkalın; ama yerde vızır vızır kayan matlardan olmamalıdır. Benim şahsi fikrim; mata harcadığınız paraya acımayın. Piyasada oldukça kaliteli ve yoga yapabilmeniz adına, düşünülerek üretilmiş profesyonel matlar var. Eğitmeninize, bilen insanlara danışıp, en güzelinden bir mat edinmek pratiklerinizi rahatlatacaktır.

2.YOGA MAT CLEANER

Yoga matları eğer doğru şekilde temizlenmezlerse süreçte feci şekilde bakteri yuvası haline gelirler. Bu yüzden matlarınızı günlük olarak, doğru ürün ile temizleyip havalandırmanız gerekir. Mat Cleanerler da tam da bu iş için var. Yoga müptelalarındansanız ve uygulamalarınızda çok ter döküyorsanız bu sprey temizleyicilerden acilinden edinin derim.

3.YOGA MAT ÇANTASI

Mat çantası matlarınızı rulo yapıp, doğru şekilde taşımanız için özel olarak üretilmiş ekipmanlardandır. Matla beraber gelen kalın lastikle aynı şey de değildir. Zira bu lastikler, matı evden dışarıya götürmek istediğinizde işinize yaramazlar. Mat çantaları hem safi bu iş için vardırlar hem de renk renk ve desen desendirler. Stüdyoya giderken kendi matını taşımakta ısrar edenlerdenseniz, bu çantalardan mutlaka edinmelisiniz.

4.YOGA BLOCK

Yoga blok bir yoga klasiğidir. Süt ile kurabiye nasılsa, yoga uygulayıcısı ile yoga blok öyledir. Ama niyeyse bu bloklardan kullananları da öyle çok fazla görmeyiz sosyal medyada ya da stüdyolarda. Bu bloklar özellikle bazı uygulamalar, misal sırt ve bel esnetmeleri için oldukça yardımcı olsalar da, daha evvel yoga blok ile hiç çalışmadıysanız, sormadan kullanmamanızda fayda var. Ama eğitmeninizden destek alıp, doğru yöntemi öğrenip, sonrasında evde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

5.YOGA STRAP

Yoga straplar yumuşak yoga kayışlarıdır. Duruşlarınızı dengeleyip, süreçte esnekliğinizi arttırmak için kullanılırlar. Özellikle yogaya yeni başlayanlardansanız, bu straplar oldukça işinize yarayacaktır. Ve dinamik yoga yapanlardansanız mutlaka ama mutlaka bu ekipmanlardan bir adet alın. Evde yer tutmayacak ve alırken de maddi olarak da sizi zorlamayacaktır.

6.YOGA BOLSTER

Yoga yastığı diye de bilinir. Özellikle hamile yogalarının ve Yin Yoga sınıflarının olmazsa olmazıdır. En temelde yastık olup, konfor sağlamaya yöneliktir. Evde ve stüdyolarda bulundurması kolay, rahat ve dekoratiftir. Bundan da edinin bence.

7.YOGA BLANKET

Yoga battaniyeleri temelde iki önemli işe yarar. İlkin herhangi bir pozda dizlerinizi yere koyuyorsanız ve aynı anda diz ağrısı da yaşıyorsanız bu battaniyelerden edinin ki, egzersiz sırasında dizlerinizi destekleyen yumuşak bir örtünüz olsun. İkinci olarak da en sevilesi kullanım yeri; savasana pozda yarı uyku moduna geçeceğinizi de varsayarsak, üşümemek adına üstünüze bu battaniyeleri serebilirsiniz.

8.YOGA TOWEL

Yogada havlularını iki şekilde kullanabilirsiniz. İlkin mini boy olanları el ya da yüz havlusu olacak şekilde, ikincisi de matı terden korumak amacıyla mata sererek… Her iki koşulda da şıpır şıpır akan terinizden bu havlular vasıtasıyla kurtulacaksınız. Bence hangi sporu yaparsanız yapın, havlu en esaslı ekipmanlardan. Yoga yaparken de havlunuz yakınınızda olsun.

9.YOGA PANTS

Yoga Pantolonları tamamen işin görselliğinde olan tayfanın derdi olmakla beraber, hep söylediğim gibi, rengarenk, çeşit çeşit, temalı memalı taytlar sizi mata çıkarıyorsa mutlaka o taytlardan edinin. Motivasyon spor işinin yüzde ellisi çünkü. Bunun dışında sosyal ağlara görsel hazırlayan popüler insanlardansanız, yine düz renk taytlar yerine cıvıl cıvıl, tüllü müllü bu yoga taytlardan edinebilirsiniz.

10.BRA

Yogada sporcu sütyenleri bence ekstra ekstra faydalı; çünkü özellikle baş aşağı duruşlarda standart sütyenler o kadar da rahat olmayabilir. Spor braları özellikle sımsıkı sarmaları bakımından ideal ekipmanlardan. Bü yüzden yoga yaparken, bol atletler, büyük tişörtler yerine kaliteli bralardan edinin.

Hangi sporu yaparsanız yapın işin özü sağlam bir beden ve motivasyon… O zaten tamamdır ya, sen geri kalanından haber et derseniz de ekipman edineceksiniz. Ekipman sporun aksesuar boyutu, ekipman egzersizleri çeşitleme metodu. Hangi sporu yapıyorsanız, ona ait ekipmanları ediniyor oluşunuz sizi diğerlerinden ve aynadaki rakibinizden bir adım öteye götürür. Doğru ekipman sizi doğru şekilde geliştirir. Bu yüzden sürekli spor yapanlardansanız, ekipmanlarınızı çeşitlendirmeye çalışın.

Sevgiler…