Sağlıklı Saçlara Kavuşmanın 7 Yolu

Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için her birimiz ne yollar, ne ürünler denemiyoruz ki? Uzun uzun uğraşıp hazırladığımız karışımları saçlarımıza boca edip sağlıklı saçlara kavuşmayı bekliyoruz. Bu hazırladığımız saç maskesi ne kadar iyi bir karışım olsa da, bir günlük bir bakımla saçlarımızın birdenbire canlanamayacağını da biliyoruz aslında. İşte sağlıklı saçlara kavuşmanın en kolay 7 yolu!

Sağlıklı Yiyin!

Konu saç olduğunda, en önemli olan  ne yediğinizdir. Besin yoğunluklu bir diyet saç foliküllerinin sağlığını büyük ölçüde artıracak ve saç tellerinizde parlaklık sağlayacak. Yapraklı sebzeler ve demir yoğunluklu besinler tercih edin. Demir ve D vitamininin saç ürünlerinde de bolca bulunuyor olmalarının sebebi, saçı en güçlü şekilde besleyen içeriklerden olmalarıdır.

Sağlınıza Dikkat Edin!

Vücut sağlığınızdaki ufak tefek bozukluklar bile saç sağlığınızı etkileyip, oradan da anlaşılabilirler. Sağlığınızın yerinde olduğundan emin olmak için düzenli doktor kontrolünden geçmeyi unutmayın.

Stresi Olabildiğince Azaltın!

Stres vücudu en yoğun etkileyen faktörlerden biridir. Stresi olabildiğince hayatınızdan çıkarmak hem vücut sağlığınız hem de saç sağlığınız için çok önemlidir. Stresli bir dönemde vücut, enerjisini kalın ve gür saçlar üretmek yerine başka şeylere harcar. Fakat merak etmeyin, stresli dönemi atlattığınızda tekrar her şey normale dönecektir.

Saç Ürünü ve Isı Kullanımını Minimuma İndirin!

Saçınıza her gün şekil vermek için fazlaca uğraşmak, sürekli olarak saç ürünü kullanmak saç sağlığınızı tehdit eder. Özellikle saçı şekillendirmek için ısı kullanmanız saçlarınızı kurutup kırar. Bu yüzden, mümkün olduğunca saçlarınızı doğal halinde kullanıp ısı ve ürün kullanımından kaçının. Unutmayın, en güzel haliniz kendiniz!

Kendi Saçınızın İhtiyaçlarını Dinleyin!

Unutmayın ki her insanın saç tipi ve saç derisi farklıdır. Arkadaşınızda işe yarayan bir uygulama, sizde kötü sonuçlar doğurabilir. Kullandığınız ürünlerin, saç bakım rutininizin kendi saçınız üzerindeki etkilerini dikkatle gözlemleyin. Örneğin, saçlarınızı günlük yıkamanız bilindiği gibi herkes için zararlı bir uygulama değildir. Saç yıkamadaki sıklık, saç dökülmesini artırır diye bir kaide de yoktur aslında. Unutmayın ki herkesin saç derisi farklıdır ve farklı yıkama sıklığına ihtiyaç duyar. Siz sadece kendi saçınızın ihtiyaçlarını dinleyin!

Keratin Bakımını Deneyin!

Keratin sadece saçı yumuşaklaştırmaktan ibaret değildir. Saçınıza hacim verirken aynı zamanda daha dirençli olmasını da sağlar. Keratin bakımı sonrasında saçınızın güçlü ve canlı görünümünü çok seveceksiniz!

Şüphede Kalırsanız Bir Dermatoloğa Görünün!

Örneğin yüksek derecede saç dökülmeniz varsa, bunun sebebi genetik faktörler olabileceği gibi bağışıklık sistemindeki bir sorundan kaynaklanıyor da olabilir. Bu soruna en iyi teşhisi koyup en iyi çözümü sağlayacak kişi ise şüphesiz dermatoloğunuz olacaktır.

Sağlıklı saçlar için yapmanız gerekenleri artık biliyorsunuz. Saç bakımınızı destekleyebilecek ürünleri ise Morhipo’da bulabilirsiniz. Keyifli bakımlar!