Saç Tipinize Göre Bakım Önerileri

Dolgun, sağlıklı görünen, parlak ve ahenkle dans eden saçlara kim sahip olmak istemez ki? Her saç tipinin ve cinsinin bakımı farklıdır. Kıvırcık, düz veya dalgalı hangi tip saça sahipsiniz? Saç tipinizi ve ona nasıl bakacağınızı bilmek, sağlıklı ve güzel saçların anahtarı diyebiliriz. Farklı saç tiplerine göre seçeceğiniz ürünlerle saçınız daha sağlıklı görünecek. Size saç bakım rutininizi oluşturmanız için mini bir saç bakım rehberi hazırladık.

Düz Saçlar

Düz saçlarda, saç telleri doğrudan düz bir şekilde indiği için bu sebum sıvısı, saç tellerine daha çabuk temas eder. Bu da saçınızın çabuk yağlanmasına sebep olur. Düz saçlar daha düzenli yıkama gerektirir, doğru ürünlerle iki günde bir yıkayabilirsiniz. Ayrıca daha hafif yapıda bir saç kremi kullanarak saçınızın ağırlaşmasını önleyebilirsiniz. Saçınızı yağlandırmadan, saçınıza nem kazandıracak ve saçınızı besleyecek ürünler kullanmanızda fayda var.

Kıvırcık Saç Tipi

Kıvırcık saçlar hep daha dolgun ve canlı duran saç tiplerindendir. Öncelikle saçınızı yıkarken, saç derisine daha az şampuan sürmelisiniz çünkü kıvırcık saçlar diğer saç tiplerine oranla daha çabuk kurur. Bu yüzden de saçlarınızın çok kurumasını engellemek için sık yıkamayın. Besleyici ve nemlendirici bakım yağları kullanmanızda fayda var. Özellikle duştan sonra, saçınız nemliyken, nemlendirici ve besleyici kremlerle saçlarınızı tarayın.

Dalgalı Saç Tipi

Dalgalı saçlara şekil vermesi daha kolay. Bu saç tipi az yağlanma gösterir. Bu yüzden de 3-4 günde bir yıkamak daha doğru olur. Saçınızı yıkamadan önce doğru bir yağ ile saça masaj yaparak besleyebilirsiniz. Yıkamadan sonra da saçlarınızın uçlarına kurumayı önleyecek bir yağ kullanmanızda fayda var.