Ruj Sürmenin Püf Noktaları! Ruj Nasıl Sürülür?

Makyaj yapmak ya da yapmamak bir tercih meselesi tabii ama söz konusu ruj sürmek olunca bütün kadınların yelkenleri suya indirdiğini düşünüyoruz. Kontür tekniğinin kraliçesi Kim Kardashian bile, nude renklerde olsa da rujdan vazgeçemiyor. Ama ruj sürmek, özellikle mat ruj ya da kırmızı ruj sürmek sandığınız kadar kolay değil.

Ruj sürmenin birçok püf noktası, dikkat edilmesi gereken kuralı var. Her ne kadar yeni sezon makyaj trendlerinde bahsettiğimiz “az önce öpüşmüşsünüz gibi dağılmış” görünen rujlar gündemde olsa da ruju Taylor Swift ustalığında sürmek için bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor.  Ruj sürmenin püf noktalarını öğrendikten sonra makyaj yapmayı daha çok seveceksiniz!

Teoride hepimiz ruj sürmeyi biliyoruz ama ya pratikte? Dişlerinize bulaştırmadan ruj sürmenin inceliklerini yazdık. Keşfetmeye hazır olun!

Uyumsuz Kalem ve Ruj Rengi

Belki hala 90’lı yıllarda yaşasaydık renkleri uyumsuz dudak kalemi ve ruj ikilisi beğeni toplayabilirdi. Fakat o yılların üzerinden çok trend geçti. Uzun zamandır mükemmel derecede uyumlu kalem ve rujlar bir arada kullanılıyor. Bu durum özellikle nude renk rujlar kullanacağınız zaman dikkat edilmesi gereken kurallardan. Belki küçük bir ton farkıyla dudak çevrenizi belirgin hale getirebilirsiniz fakat emin olun, modern ve doğal görünmek için fazlasına gerek yok.

Kuru ve Çatlak Dudaklar

Kötü görünen ruja hızlı bir şekilde ulaşmak isterseniz kuru ve çatlamış dudaklarınıza uygulama yapın. Ama amacınız ipeksi bir görünümse önce dudaklarınıza peeling yapın. Ardından nemlendirici etkili bir balm sürün. Makyajınızın kalanını yaparken bırakın dudaklarınız nemlensin. Mendil yardımıyla balmı dudaklarınızdan silerken iyice bastırın ki nem iyice emilsin. Ardından rujunuzu rahatça sürebilirsiniz. Öyle ki rujun rengi dudağınızın doğal rengi gibi görünebilir.

Dudak Kenarlarından Rujun Taşması

Eğer rujunuzun dudak kenarlarında keskin bir hat gibi görünmek yerine yayıldığını düşünüyorsanız, sorun muhtemelen kaleminizde. Genel bir alışkanlık olarak, önce kalemi sürüp dudak kenarlarını çerçeveledikten sonra ruju uyguluyoruz. Keskinliği ve kalıcılığı artırmak için ruju uyguladıktan sonra çerçevenizin üzerinden bir daha geçerek yayılma ve taşmanın önüne geçebilirsiniz. Bu durumda da kalem ve rujun tonu oldukça önemli. Eğer kalemin çok belli olduğunu düşünüyorsanız, fırça yardımıyla görüntüyü yumuşatabilirsiniz.

Dudak Şeklinizi Belirleyin

Dudak kalemi kullanmak eğer alışık değilseniz riskli olabilir. Ama iyice öğrenmenin sırrı basit; pratik yapmak. Kalemle dudak çevrenizi çizerken üst dudağın ortasından başlayın, sonra köşelere doğru ilerleyin. Köşelerden dudağın ortasına doğru ikinci katı atmak daha keskin bir görünüm yakalamanızı sağlar. Aynı yöntem alt dudak için de geçerli. Dudaklarınızı biraz daha kalın göstermek için doğal çerçevenizin dışına çıkabilirsiniz ama abartmamaya çalışın.

Köşeleri Es Geçmeyin

Mükemmel görünen dudakların sırrı kesintisiz devam eden renklerde gizli. Ama en dip köşeleri renklendirmeyi unutmak oldukça mümkün. Bu nedenle rujunuzu uygularken dudak bitimine denk gelen köşelere dikkat edin. Özellikle koyu renk ruj sürüyorsanız renklendirilmemiş bölgeler kötü görünür. Bu nedenle uygulamadan sonra aynaya biraz daha yaklaşıp kontrol edin.

Tazelemeyi Unutmayın

Nemlendirici etkisi yüksek ya da doğru uygulanmamış mat rujlar hızlı bir şekilde renklerini kaybeder. Yani sık sık kontrol etmelisiniz. Rujun kalıcı olması için uygulamadan önce dudak kaleminizle tüm dudağınızı boyayabilirsiniz. Tıpkı makyaj bazı gibi dudaklarınız için de böylece temel atmış olursunuz. Ardından rujunuzu iki kat sürerek kalıcılığı artırabilirsiniz.