Ruj Sürerken Yapılan Hatalar

Bu hataları siz de yapıyorsanız, ruj sürme tekniklerinize yenilik getirmeniz gerekiyor. Şanslısınız, çünkü biz hataları belirledik ve bunları çözmeniz için öneriler hazırladık!

Aslında teorik olarak hepimiz, hem de çok küçük yaşlardan beri, ruj sürmeyi biliyoruz. Peki pratikte gerçekten ruj sürmekten haberimiz var mı? Tabii yaptığınız tek hata dişlerinize biraz ruj bulaştırmak olabilir, umarız öyledir. Yine de siz yazıya bir göz atın, belki yaptığınızı bilmediğiniz hatalarla karşılaşacaksınız, kim bilir? Örneğin rujunuzu sürdükten bir süre sonra uçup gidiyorsa ya da sınırları belirsileşiyorsa ve bunu sırf trend diye bilerek yapmadıysanız, o zaman suçu da sadece rujunuza atamazsınız!

Ruj sürerken yapılan hataları öğrenmek, rujunuzu dudağınızda daha uzun süre tutabilmenin yollarını öğrenmek ve çözüm önerilerimizi okumaya ne dersiniz?

Fotoğraf: Arthur Elgort/Conde Nast via Getty Images

Uyumsuz Kalem ve Ruj Tercihi

Bu trend 90’lı yıllarda birçok kişi için işe yaramıştı. Fark ettiyseniz 90’lar etkisi modada etkisini tüm gücüyle gösterirken artık kimse uyumsuz dudak kalemi ve rujları geri getirmeye çalışmıyor. Çünkü bu bir hataydı, yaşandı ve bitti! Gerçekten iyi görünmenin yolu birbiriyle uyumlu dudak kalemi ve ruj ikilisini seçmekten geçiyor. Özellikle nude ruj sürecekseniz ya da dudaklarınızı çerçeveleyerek daha dolgun görünmesin sağlamak istiyorsanız, dikkatli seçimler yapmalısınız.

Kuru ve Çatlamış Dudaklar

Kuru ve çatlak dudaklara ruj uygulamak işinize yaramaz. Eğer aradığınız mükemmel görünümse, şunu deneyin; dudaklarınıza peeling yapın ve ardından balm ile nemlendirin. Dudaklarınızı kuruluktan kurtarmak için ılık su ve diş fırçasıyla masaj yapabilirsiniz ama çok sert olmamaya özen gösterin. Makyajınızı tamamlarken bırakın balm iyice dudaklarınızı yumuşatsın. Ardından fazla gelen balmı peçete yardımıyla alın ve ruju uygulayın.

Keskin Görünmeyen Kenarlar

Kabul, son dönemde birçok güzellik otoritesi “az önce öpüşmüş gibi” görünen ya da sadece özenilmemiş duran ruj uygulamalarını tercih ediyor. Trendler size göre değilse ve rujun dudaklarınızın kenarında dağılmış şekilde görünmesi hoşunuza gitmiyorsa, sorun kaleminiz ya da kalem kullanmamanız olabilir. Genelde önce kalemi sonra ruju uygularız ama kalemle çizdiğiniz çerçeveyi rujla doldurduktan sonra, kalemle sınırların üzerinden tekrar geçin. Eğer bu sefer de fazla sert olursa bir fırça yardımıyla çizgileri yumuşatın.

Dudak Şeklini Tanımamak

Dudak kalemi sürmek riskli olabilir ama işin sırrı pratik yapmak. Dudak kalemini hatasız kullanabilmek için, başlangıç noktanız dudak çatınız olsun. Bir çarpı işaretiyle çukuru belirledikten sonra yanlara doğru çizim yapın. Ardından köşelerden ortaya doğru tekrar çizin ki görünüm dolgun olsun. Alt dudağınızda da ortadan başlayarak kalemle çerçeveyi çizin. Biraz daha dolgulu görünüm için kalemi dudak çevrenizin biraz dışına taşırabilirsiniz.

Dudak Köşelerini Atlamak

Gerçekten mükemmel görünen dudakların sırrı aslında rengin sorunsuz biçimde devam etmesine bağlı. Yine de çoğu zaman dudak köşeleri unutulabiliyor. Köşeleri doğru renklendirmek için ağzınızı hafifçe aralayın, bir fırça yardımıyla dudaklarınızın içini ve birleşme noktalarını iyice doldurun ve ardından son düzeltmeleri yapabilirsiniz. Özellikle çok koyu renk rujları sürerken boşlukları görmezden gelmeniz kötü bir görüntü ortaya çıkarabilir.

Rujun Hızla Silinmesi

Nemlendirme oranı yüksek rujlar sık sık yenilenmeye ihtiyaç duyar, bu kabul edilebilir. Fakat mat rujları yanlış sürdüğünüzde onları da yenilemeniz gerekir. Doğru sürdüğünüz zamansa rujunuzun dudağınızda kalma süresi uzar. Kalemle dudağınızı çevreledikten sonra aynı kalemle bu sefer dudağınızın içini de boyayın. Ruju iki kat uyguladıktan sonra daha uzun süre dudağınızda kaldığını göreceksiniz. Yarı saydam pudralarla rujunuzu sabitleyebilirsiniz.