Rengarenk Giyinmeden Önce Yılın Renklerini Keşfedin!

Her yıl birkaç renk öne çıksa da bazı tonları unutmamız mümkün değil. Örneğin milenyum pembesi nasıl Y jenerasyonunu yakaladıysa, parlak sarı da sınır tanımayan Z jenerasyonunun rengi oldu. Biz pastelden neona geçişe hazırdık ama Pantone gibi renk konusunda yılın trendlerini belirleyen otoriteler en zamansız ve en karşı konulmaz rengi seçtiler: Klasik mavi.

Peki farklı, sıra dışı, harekete geçmeye zorlayan dönemler yaşıyorken neden klasiğe dönüyoruz? Pantone, bunun nedenini şöyle açıklıyor; “uzur ve güveni temsil eden mavi, güvenilir ve sağlam bir temele olan arzumuzu en iyi tanımlayan renk.” Buna karşı çıkamayız tabii, çünkü hem mavi renk gerçekten anlamının karşılığını veriyor hem de maviyi sevmeyen var mı? Her türlü kazançlı çıkıyoruz ama bütün bir yıl da mavi giyecek değiliz! Zaten Pantone de ortaya bir renk atıp kaçmıyor, bir renk skalası belirliyor. Yılın başrolü açıklandı, yardımcı oyuncuların seçimini stilimize bırakıyoruz. Yıl boyunca giyeceğimiz en trend renklerden bakalım hangisi favoriniz olacak.

Klasik mavi

Yılın bir numaralı rengi tabii ki podyumda kendine yer bulacaktı. Gucci, Marc Jacobs ve Balenciaga gibi trendlere yön veren moda evlerinin kilit tasarımlarında sık sık klasik mavi rengi gördük. Demek ki bu yıl marin esintisi her yerde hem de en klasik maviyle trendlerde olacak.

Canlı kırmızı

Diğer adıyla ateş kırmızısı da diyebiliriz bu alev alev ton için. Özellikle yaz partilerinde, davetlerde, sahil kenarında sıcacık havaya eşlik edebilecek kırmızı için önerebileceğimiz ilk kombin, elbise ve sandalet ikilisi olabilir. Desenleri çok abartılı seçmezseniz, yaz güneşine tüm enerjinizle eşlik edebilirsiniz. Aksi halde biraz göz yorabilir.

Parlak turuncu

Ateşten ilham alan tek renk canlı kırmızı değil. Enerji ve sıcaklık yayan turuncu da listenin üst sıralarında yer alıyor. Prada, Bottega Veneta ve son dönemin popüler tasarımcısı Jacquemus’un tasarımlarında yer alan parlak turuncu, 2020 yazında her yerde yer alacak gibi görünüyor.

İyimser sarı

Sarı renk olmazsa olmaz ama yine de sevmeyeni çok. Kimi zaman iştah açan kimi zaman hasta hissettiren bazen de güneşle özdeşleştirdiğimiz sarı renk, bu sefer iyimser ve pozitif bir havaya sahip. Victoria Beckham’ın podyumuna güneş gibi doğan elbiseleri düşünürsek, bu yaz sarı renge bl bol şans verebilirsiniz.

Vintage mavi

Bize geçmişten miras kalmış denim renklerinden biri olan açık mavi, geleneği ve güvenilirliği yansıtıyor. Özellikle JW Anderson, podyumda bu geçmişi hatırlatan renge oldukça modern bir hava vermeyi başardı. Sizin tek yapmanız gerekense ilham alıp kendi stilinize bu rengi uyarlamak.

Fırtınalı yeşil

Doğanın en baskın ve en huzur veren rengi yeşil, yağmur ormanlarının derinliklerinde saklanan tonlara gönderme yapıyor. Bu gizemli hava en çok hangi tasarımcıya yakışır sizce? Versace’nin 2020 koleksiyonunun ana rengi fırtınalı yeşildi. Siz de yazlık gardırobunuzda bu ton için biraz yer açabilirsiniz.