Rengarenk Funnylights Nasıl Kuruldu?

Rengarenk ve ışıl ışıl bir dünyaya Funnylights ile adım atın! El işçiliğinin yaratıcılıkla buluştuğu aydınlatma alternatifleriyle her özel gün daha renkli geçsin.

Markanızın hikayesinden bahseder misiniz? Işıklı Top üretmeye nasıl karar verdiniz?

Funny Lights’ın hikayesi 2015 yılında çocuklarımın odalarının dekorasyonunda değişiklik yapmaya karar vermemle başladı. Yurtdışında el yapımı aydınlatma ürünlerinin dekorasyonda çok sık kullanıldığını gördüm. En fazla ilgimi çeken ürünse renk renk ip yumakları kullanılarak tamamen el işçiliğiyle sarılan ışıklı yumak toplar olmuştu. Yaptığım uzun araştırmalar sonucunda bu ürünlerin ülkemizde üretim ve satışının mevcut olmadığını gördüm. Heyecanla yurtdışından 1 kutu ürün sipariş verdim. Fakat yüksek kargo ücreti, uzun kargo süresi, gümrük sorunları ve teslim aldığım ürünün kalitesiz çıkması gibi sorunlarla karşılaştım. Yaşadığım olumsuzluklar ürünün üretimini yapma fikrinin doğmasını sağlamış oldu. Böylelikle adını ışıklı top koyduğumuz ürün Funny Lights markasıyla doğdu ve Türkiye’deki ilk üreticisi olma ünvanına da sahip olmuş oldum.

Satın aldığım üründe yaşadığım sıkıntılar ve hayal kırıklıkları, yapacağım ürünlerin yurtdışındaki örneklerden daha kaliteli olması düşüncesini doğurdu. Bir anne olarak ışıklı topların çocuklarımın odasında yer alması fikri beni çok heyecanlandırmıştı. Ve bu heyecanı diğer annelerle de paylaşmak istedim. Bir anne olarak onların ne istediğini çok iyi biliyordum. Hamile annelerin ilk bebek heyecanına ortak olabiliyor, kardeşi doğacağı için odası değişen büyük kardeşin yeni odasında huzurlu bir gece geçirmesini sağlayabiliyor ve onların ihtiyaçlarına cevap verebiliyordum.  İlk zamanlar ürünlerimizi çocukları için tercih eden ailelerimiz renk çeşitliliğimiz arttıkça ev dekorasyonunda kullanmak için de ürünlerimizi tercih etmeye başladılar. Ürünümüzün kullanım alanının genişlemesi beni çok mutlu ediyor.

Ürünlerinizin tamamı el işçiliği ile üretiliyor. Siparişlerin yoğun olduğu dönemlerde zorlanıyor musunuz? Gelecekte seri üretime geçmeyi düşünüyor musunuz? Yoksa butik kalmayı mı tercih ediyorsunuz?

Ürünlerimiz tamamen el işçiliğiyle üretilmesi ve bir günde üretilebilecek ürün sayısının kısıtlı olması siparişlerimizin yoğun olduğu dönemlerde  bizi yorabiliyor. Fakat butik üretim yaptığımızdan ve ürünlerimizi tercih eden kişiler satın aldıkları ürünün tamamen kendilerine özel olarak üretildiğini bildiklerinden şu zamana kadar yoğunluğumuz müşteri memnuniyetsizliğine dönüşmedi. Seri üretime geçmek uzun vadeli planlarımız arasında yer alıyor.

Koleksiyon renklerine ve “Sevimli Karakterler” serisindeki karakterlere nasıl karar veriyorsunuz. Müşterilerinizden aldığınız geri bildirimler yeni model üretiminde sizi yönlendiriyor mu? 

Şu anda koleksiyonumuzda 60’ı aşkın renk mevcut.

Koleksiyona ekleyeceğimiz renklerde dünya dekorasyon modasını, Pantone’nin seçtiği yılın renklerini takip ediyor ve müşterilerimizden gelen talepleri de değerlendiriyoruz.

Sevimli karakterler serisinin ilhamını çocuklarımdan alıyorum. Hazırladığımız tüm modeller önce onların onayından geçiyor. Onların beğendikleri modeller koleksiyona ekleniyor.

Işıklı toplar haricinde kapı süsü ve oyun çadırı gibi ürünleriniz de var. İleride ürün gamınızı genişletmeyi, ev dekorasyonunda farklı ürünler ile var olmayı düşünüyor musunuz?

Ürün çeşitliliğimiz yıllar içinde artış gösterdi ve artmaya da devam edecek.

Yılbaşı koleksiyonunuzu gördük; farklı özel dönemlerde farklı koleksiyonlarınız olacak mı? (Sevgililer Günü, Babalar Günü vs. Gibi)

Yılbaşı koleksiyonumuz çok sevildi. Ve biz de tüm özel günler için koleksiyon hazırlamaya karar verdik. Bu doğrultuda geçtiğimiz ay Sevgililer Günü için koleksiyon hazırlıklarına başladık.

İyi İşler programına katılmak size ne kazandırdı? 

Öncelikle muhakkak her kadın girişimcinin katılması gereken bir program olduğunu belirtmek istiyorum. 10 hafta boyunca birbirinden değerli eğitmenlerden aldığımız eğitimler neticesinde bir çok konuda bilgi sahibi olduk. Ürünlerimizi pazarlamamız için sunulan fırsatlar ve networking açısından oldukça yararlandığımız bir proje oldu.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ne yazık ki her sektörde olduğu gibi bizde de yurt dışından gelen ikinci kalite ürünler pazardaki rekabeti olumsuz etkiliyor. Bizlerin tüketici olarak yerli üretime ve el emeğine vereceği desteğin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Morhipo Mag okuyucularının da el emeğini ürün üreticilerini desteklemesini diliyoruz.