Rahat Bir Uyku İçin 10 Öneri

İyi bir uyku ertesi güne bedeninizi ve zihninizi hazırlar. Uykunuzu yeterince almadığınız zaman sabah uyanmakta zorluk çekersiniz, üstelik konsantre olmanız gereken bir işiniz varsa dikkatinizi toplamakta zorluk yaşayabilirsiniz. Yüzünüzdeki çizgiler belirginleşir, gözleriniz yorgunlaşır, bağışıklık sisteminiz zayıflar. İşte tüm bu negatif etkiler uykusuzluktan kaynaklanabilir. Size özel derlediğimiz yöntemlerle uykuya kolay dalabilir ve rahat uyuyabilirsiniz.

1.Magnezyumlu Gıdalar Tüketin

Vücudun uykuya rahat dalabilmesi için önemli rol oynayan mineral magnezyum uzmanlar tarafından öneriliyor. Ispanak, kabak çekirdeği, pazı gibi magnezyum içeren sebzeleri sık sık tükebilir ya da magnezyum içeren gıda takviyesi alabilirsiniz.

2.Öğle Uykusu

Öğle uykusu çalışanlar için maalesef pek mümkün değil fakat böyle bir zamanınız varsa öğleden sonra minimum 10 dakika maksimum 30 dakika uyuyarak daha enerjik hissedebilirsiniz. Öğle uykusu, gece sizi uykuya daha kolay hazırlar.

3.Yatak Odanızı Sadece Uyumak İçin Kullanın

Yatak odanıza iş taşımayın. Uyumadığınız zamanlarda yatak odanızda vakit geçirmek odadaki atmosferi kirletir ve gece uykuya dalmanızı zorlaştırır. Yatak odanızı özlemeniz ve kendinize kurallar koymanız psikolojik açıdan uykunuzu destekler.

4.Oda Sıcaklığını Kontrol Altında Tutun

Oda sıcaklığınızı sık sık kontrol edin. Mevsimsel değişimler hariç, sıcaklığı dengeli tutmanızda fayda var. 15 ile 23 derece arasındaki bir sıcaklık uyku için ideal. Aşırı sıcak bir oda gece sizi birçok defa uyandırabilir.

5.Uyumadan Önce Sıcak Duş

Sıcak duş, kaslarınızı gevşetir ve uykuya daha kolay dalmanızı sağlar. Tüm günün yorgunluğunu, bedensel ve zihinsel olarak sıcak bir duş ile atabilirsiniz. Yatağa girmeden önce temiz hissetmek sizi yatak ile bütünleştirir.

6.Kaçırdığınız Her Saat İçin Artı 1 Ekleyin

Geç yattığınız ya da erken uyandığınız her gün için uykunuza telafi saatleri ekleyin.  Her gün eşit aralıklarda uyumak düzenli ve sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Uykunuzu hafta sonuna saklamak yerine bu yöntem ile gündüzü kendinize ayırabilirsiniz.

7.Yatakta Dönüp Durmayın

Yatağa girdiğinizde uykuya hemen dalmadıysanız kendinize 20 dakika verin, eğer hala uyuyamıyorsanız daha fazla zorlamayın! Yataktan çıkıp kitap okuyun iyice uykunuzun geldiğine emin olduktan sonra yatmaya geçin.

8.Lavanta Koklayın

Lavanta kokusu uykusuzluğa karşı panzehir kadar faydalıdır.  Yatağa girmeden birkaç dakika önce 2-3 kez lavanta kesesini koklamak yeterli. Uykunuzu hafifletmek için ise evde dinlenirken lavanta kokulu mum yakabilirsiniz.

9.Saatleri Kendinizden Uzak Tutun

Sürekli saati izlemek daha fazla stres yaratabilir ve uykuya dalışınızı zorlaştırabilir. Elektronik saatler ise sirkadiyen (vücudunuzun biyolojik saati) ritminizi bozabilir, ayakta kalma ve hareket etme zamanı olduğunu düşündürebilir. Bu yüzden yatarken saatleri uzak bir noktaya yerleştirmeyi deneyin.

10.Yastığınızın Altına Sarımsak Koyun

Hava alan bir kese içine bir diş sarımsak ve 1 adet karanfil koyun, kükürt içeren sarımsak sakinleştirici bir etkiye sahip. İlk gece bunu bilerek uyumak sizi rahatsız edebilir ancak sonra öyle rahat uyuyacaksınız ki varlığını bile unutacaksınız.

İyi Uykular.

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.