Parizyen Stile Dair İpuçları

Seyahate çıktığınızda hem gittiğiniz yerin günlük yaşantısını tatmak hem de birkaç günlüğüne orada yaşayan biri gibi hissetmek mi istiyorsunuz?  O zaman sizlere hayalinizdeki seyahat destinasyonlarınızda “Ben turistim!” diye bağırmayacak, Paris kadınlarının sofistike stillerine uyacak birkaç kombin önerisi! Paris sokaklarındaki stile bir göz atıp, sokak aralarının romantik kokusunu solumaya hazırsanız başlayalım. İşte karşınızda Paris sokak stilinin kuralları!

Kural #1: Kendin için giyin!

Öncelikle belirtmeliyiz ki Parisli kadınlar stillerini oluştururken hiçbir zaman başkalarının ne diyeceğini önemsemez, kendilerini mutlu etmek için giyinirler. O havalı, sofistike ve eforsuz şıklıklarının sebebinin bu olduğunu da söyleyebiliriz.

Kural #2: Sade giyin!

Paris stilini yazan kadınlardan diyebileceğimiz Coco Chanel “Evden çıkmadan aynaya bak ve üzerinden bir şeyi çıkar.” diyor. Parisli kadınlar, kombinlerini dikkat çekici ve aynı zamanda sade parçalarla oluşturup, aksesuarlarını da olabildiğince az kullanıyorlar. Siz de, Fransız kadınları gibi; minimalist, siyah elbiselerle sadelik ve şıklığı aynı anda elde edebilirsiniz.

Kural #3: Bir üniforma belirle ve ona sadık kal!

Her Paris kadınının tekrar tekrar giyebileceği, üzerinde çeşitlendirmeler yapabileceği bir kombin formülü vardır. Bu onların her daim güzel giyinişinin sırrı olabilir. Neyi giymeyi sevdiklerini, parçaların birbirlerine uyumunu çok iyi bilir; kombin formüllerini ona göre oluştururlar. Siz de kendinize en çok yakıştırdığınız bir kombin formülü oluşturup stilinizi kolayca çeşitlendirebilirsiniz.

Kural #4: Şaşırt!

Ünlü fransız stil ikonu  Ines de la Fressange der ki: “Asla  üniformanın seni tahmin edilebilir yapmasına izin verme. İnsanları hep şaşırt. Eğer topuklu ayakkabı giymeni bekliyorlarsa düz ayakkabılar tercih et. Günlük giyimine her zaman bir sürpiz ekle!” Siz de trend aksesuarlar kullanarak tarzınızı güçlendirebilir, sürprizler yapabilirsiniz.

Kural #5: Küçük Çantalar!

Parisli kadınların stilinin sözlü kuralları varsa, bu kurallardan biri de; çanta boyutlarının,  köpeklerinin boyundan küçük olması gerektiğidir.  Küçük, şık omuz çantaları Parislilerin favorisi! Siz de küçük omuz çantaları ile hem pratik hem stil sahibi bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kural #6: Çizgiler!

Fransız stilinde çizgilerin yeri büyüktür! Önceleri Fransız donanmasında suya düşen askerleri tanımak üzerine kullanılan çizgiler daha sonra en sevilen desenlerden oldu. Çizgili desenler her zaman olduğu gibi bu sezon da çok moda! Animal print gibi farklı desenlerle kombinleyip sezona en uygun stili yakayabilirsiniz.

Kural #7: Altın şıklığı!

Parisyen kadınların aksesuarlarında kuralları ise: sadece altın! Takılarında gümüş kullanmayı sevmez, tarzlarını altınlarla tamamlarlar. Bu sezon, eskiden kullandığımız gibi uzun kolyeler yerine, kısa kolyeleri çoklu kullanmak çok moda. Kolyelerinizi üst üste takıp küçük, halka küpelerle de görünümünüzü zenginleştirebilirsiniz.