Pantone’nin 2020 Rengi Masmavi: Klasik Mavi

Yaptığınız iş ne olursa olsun güne başlarken düşündüğünüz ilk birkaç konudan biri hangi rengi giyeceğinizi seçmek olur. Muhteşem kombinler yapmasanız da kıpkırmızı bir kazak giymekle simsiyah bir elbise giymek arasında bir mod farkı olduğunu kabul edelim. İşte Pantone renkleri kimi zaman bu işi kolaylaştırmak için bir ilham panosu görevi görebilir. Sadece gardırop seçimlerinde değil, dekorasyondan kozmetiğe kadar birçok konuda yılın rengine güvenebiliriz. Üstelik bu yılın rengi hem herkesin çok sevdiği bir renk: Klasik mavi.

Pantone nedir ve neden her yıl bir renk seçer?

Son yıllarda popülaritesi iyice artsa da Pantone uzun bir tarihe sahip. Pantone; başta baskı olmak üzere renkli boya, kumaş ve plastik üretimi gibi çeşitli sektörlerde kullanılan, Pantone Eşleme Sistemi (PMS) adıyla anılan özel bir sisteme sahip ve daha çok bununla tanınıyor. Oldukça standart olan bu sistem sayesinde farklı konumlardaki üreticiler aynı renkleri kullandıklarından emin olur. Dolayısıyla Pantone ve onun renk kataloğu, renklerle işi olan herkesin başvurduğu bir rehber gibi düşünülebilir. Haliyle yılın renginden onlar bahsetmeyecek de kim bahsedecek?

2000 yılından beri Pantone renkleri seçiliyor. Moda tasarımcılarından çiçekçilere kadar herkesin beklediği 2020 rengiyse; klasik mavi. Bir yandan “acaba politik nedenleri mi var?” diye sorduran bu renk, aynı zamanda çeşitli ülkelerde farklı politik grupları simgeliyor. Örneğin klasik mavi aynı zamanda Avrupa Birliği bayrağının baskın rengi. Ama Pantone sözcülerine göre klasik mavi sadece yeni bir dönemin başlamasına gönderme yapıyor. Üstelik önceki yılların en popüler renklerinden biri olan milenyum pembesi gibi fark yaratan bir trend olmak yerine herkesin kullanabileceği ve hali hazırda kullandığı bir renk. Dolayısıyla gardırobumuzdan makyajımıza ve hatta dekorasyonumuza kadar her yerde rahatça kullanabiliriz.

Klasik maviyi modada kullanmak;

Mavi rengi ilk kez kullanmayacağımız için aslında ilham aramaya veya trend raporları okumaya gerek yok. Günün her saati, herhangi bir etkinlikte mavi bir elbise görmemek imkansız. Ama bu sene bahsettiğimiz klasik mavi, bebe mavisi ya da pastel tonlar değil. Güçlü bir ton olan kobalt ya da kraliyet mavisi denen bir mavi tonu ama adı bu yıl klasik mavi.

Mavi rengi günlük yaşamın her dakikasında kullanabilirsiniz. Fakat bu yıl hazır bu renk trendlerin tepesindeyken sıra dışı kombinler yaratarak farklı görünmeniz mümkün.

 • Bu güçlü rengi tek parçada kullanmak zor gibi görünse de buna cesaret edebileceğiniz en uygun yıl, 2020 olacak. Payetli masmavi bir elbiseyle hareketli yaz gecelerine ya da kadife elbiselerle kış partilerine hazırlanabilirsiniz.
 • Doğanın en baskın rengi yeşil ve mavi. Bu iki renk birbiriyle doğada uyumluysa kombinlerinizde de durum farklı olmaz. Yeşil ve maviyi sık sık bir araya getirin.
 • Doğadan ilham almışken gözünüzü toğrağa çevirebilirsiniz. Kahverengi, bej, kırık beyaz ya da diğer toprak tonlarıyla maviyi dengeleyecek görünümler yaratabilirsiniz.
 • Klasik mavi renk ve beyaz bir araya geldiğindeyse Fransız etkili bir marin havası yakalamanız mümkün. Çizgili desenler, kumaş pantolonlar ve babetlerle sokak stilinizi yaza şimdiden hazırlayabilirsiniz.
 • Siyahtan vazgeçemeyenler için bir sır verelim. Klasik mavi siyahla yakışmaz diye bir algınız varsa, hemen unutun. Bu ikiliyle en cool stil sizinki olacak.
 • Baştan aşağı masmavi giyinmek de tam kraliyetlik tercih olur. Prenses Diana’dan mı yoksa Kate Middleton’dan mı ilham alırsınız bilemiyoruz ama kraliyet mavisi diye bilinen bu tonu mutlaka tonsürton kombinlere taşıyın.
 • Dikkat çekmek için mavi renk yeterli olmayabilir. Sonuçta insanları sakinleştiren bir renkten bahsediyoruz. Ama “herkes beni fark etmeli” diyorsanız, neon renkler için maviyi taban olarak kullanabilirsiniz.

Makyajda klasik maviyi kullanmak;

Birçok insan makyaj yaparken mavi renkle aşk – nefret ilişkisi yaşıyor. Kimi zaman mavi çok nostaljik, hatıralarla dolu bir renk gibiyken bazen de demode bir görünüme sebep olabiliyor. Peki ne yapabiliriz?

 • Çok soğuk veya pastel mavilerden uzak durun. Klasik mavi dediğimiz daha koyu bir ton ve bunu makyajınıza dahil etmek daha zor olabilir.
 • Mavi far kullanacaksanız makyajınızın geri kalanını daha sade tutmalısınız. Böylece gözleriniz ön plana çıkar.
 • Mavi eyeliner çok sık tercih edilmese de kullananları farklı bir güzelliğe taşındığını görmezden gelemeyiz. Gözlerde güçlü bir etki yaratmak için siz de bu kış klasik maviyi makyajınıza dahil edin.
 • Mavi oje konusuna gelince! Belki önceden pek düşünmediniz ama en az bordo kadar klasik mavi de kış rengi sayılabilir. Kışlık manikür seçeneklerinizde masmavi olmasa da nail art teknikleriyle mavi rengi kullanabilirsiniz.
 • Geçtiğimiz beş yıl rujların makyaj dünyasını domine etmesiyle geçti. Kontür tekniği, grafik eyeliner ve highlightlar hep ön sıradayken Kylie Jenner ve Rihanna’nın asi ruj renkleri yeni neslin favorisi oldu. Mavi ruj belki iddialı ama bir festival görünümü için mutlaka denenmeli.

Dekorasyonda klasik maviyi kullanmak;

Evde mavi rengi kullanmak için çok fazla alanınız var. Dilerseniz mobilya kumaşlarında maviyi tercih edersiniz ya da isterseniz duvarlarınızı masmavi yaparsınız. Ama dikkat etmeniz gereken ilk kural, asaleti ve krallıkları temsil etse de bu rengi abartılı kullanırsanız evinizde boğucu bir hava yaratabilir. Denge, renkler konusunda da başrolde olmalı.

 • Oturma odasında sakin bir hava yaratmak için mavi koltuklar kullanabilirsiniz. Sıcacık bir ortam yaratmak için soğuk bir renk nasıl başarılı olur diye düşünüyorsanız, mavinin huzur veren tarafını henüz keşfetmediniz demektir.
 • Tabii ki mavinin en uygun olacağı ortam yatak odası. Duvarlarınızda klasik maviden bebe mavisine kadar geniş bir yelpazede renk kullanımı yapabilirsiniz. Bunu yaparken dekorasyonun geri kalanının maviyle uyumlu olmasına özen gösterin.
 • Eğer evinizde mavi rengi kullanarak daha küçük çaplı yenilikler yapmak isterseniz, aksesuar kullanın. Fakat bir tane aksesuarla bu farkı yaratamazsınız.
 • Mavi her renkle uyum içinde görünür. Ancak pastel tonlar yumuşak bir hava verirken, gri maviyle şık bir ikili oluşturur. Dikkat çekmek içinse yapmanız gereken; kontrast renkleri bir araya getirmek, örneğin sarı rengi kullanmak.