Pantone Renkleriyle 2021’e Hazırlanın

Birkaç senedir canlı mercan, milenyum pembesi, ultra violet moru, yemyeşil tonları ya da klasik maviyle güçlü renkleri karşımıza çıkaran Pantone bu sefer, tam da içinde bulunduğumuz yılın özeti gibi iki rengi seçti. Geleneksel olarak bir renk seçilmesine rağmen 2021’de ikinci kez iki renk ilan ediliyor. Bunlardan biri sıcacık ve samimi illuminating yani sarının bir tonu ve diğeri de melankolik ama güçlü gri. Pantone, 2009 yılında mimosa yani başka bir sarı tonunu seçtiğinde “başka hiçbir renk sarıdan daha fazla umut ve güven ifade etmez” demişti, köprünün altından çok sular aktı ama Pantone’nin sarı renge bakış açısı değişmedi. Renklerin tanıtımında kullanılan sarı duvara düşen gri gölge de yine bu yıl geçirdiğimiz yalnız zamanlara gönderme niteliğinde, sonuçta evlerimize kapanıp sosyalleşmek için kendi gölgemizden başka kimsenin olmadığı zor günler de geçirdik. Üstelik bu renk ikilisi hayatın içinden geliyor. Yollardaki şeritlerden,  Şimdiyse bu deneyimi unutmadan yeni bir yıla hazırlanmak istiyoruz.

Bir renk enstitüsü olan Pantone, geçmiş yıllarda birçok araştırma yaparak renklerin insan psikolojisi üzerinde nasıl etkileri olduğunu anlamaya çalışmış ve verdiği renkli kararları da bu yönde almış. Bu iki renge verilecek tepkinin evrensel olduğu dile getiren enstitü başkanı, grinin bize verdiği dayanıklılık, güçlülük ve kaya gibi sağlam olma hissiyle 2021’e hazırlanırken, sarının hissettirdiği canlılığı ve sıcaklığı sonunda hissedeceğimizi görmemizi istiyor. Hissettirdikleriyle yolun sonunda güzel günler var diyebileceğimiz bu iki rengi hayatımıza nasıl dahil edebiliriz?

Dekorasyonda Sarı ve Gri

Genellikle pozitif duygular uyandıran sarı, çok sevilse de dekorasyonda sık tercih edilen renklerden biri sayılmaz. Yine de gri ile muhteşem uyumunu görmezden gelemeyiz. Sarı bir koltuğun ya da berjerin üzerine gri bir battaniye ya da gri bir halının üzerinde küçük sarı bir sehpa oldukça şık bir ortam yaratmanızı sağlayabilir.

Makyajda Sarı ve Gri

Özellikle göz makyajında gri far ya da maskara kullanarak hem yeni yılın glitter ışıltısına kavuşabilirsiniz hem de sarı eyeliner ile farklı ve cool bir görünüm yakalayabilirsiniz. Yine manikür trendleri de sarı ve gri kullanmak için en iyi alternatifleri karşımıza çıkarmaya başlıyor. Kışın soğuk havasını ısıtmak için gri ojelerdense sarıları tercih edebilirsiniz.

Stilde Sarı ve Gri

Gardırobumuzun kadroluları gri kazaklar sonunda yerini kahverengi kazaklara kaptırmadan yeni bir güncellemeyle yeniden başrole çıkabilir! Tabii siz yine birkaç bej ve kahverengi kazağa şans verin ama gri kazağınızı sarı aksesuarlar ya da gömleklerle kombinlemeyi de es geçmeyin. Sarı renk daha yaza ait görünse de bu yıl mevsim geçişlerini zaten anlamadık, stil oyununda da mevsimleri dikkate almadan istediğimiz rengi seçebiliriz.