Oyun Oynayarak Forma Girin

Oyun konsollarının ya da bilgisayarların başına oturup, saatlerce oyun oynayanlara aşinayız. Daha çok erkekler arasında popüler olsa da özellikle gençler arasında cinsiyet ayrımı yok, oyun oynamayı herkes seviyor! Fakat tabi ki de sürekli bilgisayar ya da oyun konsolunun başında oturuyor olmanın da bariz büyük bir iki dezavantajı var. Genellemelere göre; oyun oynayan kişi; fazladan atıştırma yemeye meyillidir ve aşırı bir sevgiyle oyun oynayan kişiyi koltuktan kaldıramazsınız. Dolayısıyla oyuncu kişi süreçte hareketsiz, kilo problemli ve gitgide daha hantal birine dönüşebilir.

Ya da diğer taraftan oyun oynamayı seven ama evini spor salonuna yeğleyen bir grup sporseveri de tahayyül edebilirsiniz.

Oyun sektörü her iki tiplemeyi de düşünmüş ve demiş ki, oyun oynamayı seven ve spor yapmaktan zevk alan ya da yaşam tarzı gereği zevk almaya motive edilmesi gerekenler için güzel güzel oyunlar yapalım, edelim, kurgulayalım. Ve oyun konsolları için fitness oyunları üretmişler. Danstan, mücadele sporlarına oradan masa tenisine, golfe…  Açık hava antrenmanlarından, deniz manzaralı alanlara, oradan da gözlerden uzak yemyeşil kırsallara… Bu oyunlar vasıtasıyla her zevke uygun renk var resmen.

Ben bugün sizin için en güzelinden 6 tanesini inceledim. Buyurun keyifle okuyun efendim…

1.YOUR SHAPE FITNESS EVOLVED

Xbox 360 ile birlikte kinekt vasıtasıyla oynayabileceğiniz fitness oyunu. Oyunun başında, kişisel spor eğitmeninizle beraber fitness seviyenizi ve hedeflerinizi belirliyorsunuz ve eğitmenin planladığı program neyse ona göre antrenmanlara başlıyorsunuz. Genelde fonksiyonel egzersiz ağırlıklı, hoplamalı, zıplamalı ve bol terlemeli bu dersler. Her dersin sonunda da kiraz ağacının altında esneme yapıyorsunuz. Spor salonuna gitmekten bıktım, güzel evimde antrenman yapmak istiyorum, diyenlerdenseniz bu oyunu edinebilirsiniz.

2.EA SPORTS ACTIVE 2

Xbox 360, PS3, Wii vasıtasıyla oynanabilen bu oyunda ister 9 haftalık bir programa isterse de kardiyo ağırlıklı antrenmanlara yönelebiliyorsunuz. Koşarken, yürürken Mario gibi puan toplayabildiğiniz yerler de var, koşabileceğiniz tertemiz parklar, deniz kenarları da. Bu tip oyunlarda fazlaca gördüğümüz hoplamalı zıplamalı birçok egzersiz oyun içine bolca serpiştirilmiş. Oldukça eğlenceli, denenebilir.

3.DANCE CENTRAL

Xbox 360 ile birlikte kinekt vasıtasıyla oynayabileceğiniz bir dans oyunu. Özellikle kadınlar tercih etse de dansı seven herkes bu oyunu çok sevecek. Bu oyun tam nasıl bir oyun biliyor musunuz? Kızlarla toplanın evde, açın bu oyunu, hem deliler gibi kahkaha atın, hem de mis gibi antrenman yapın.

4.ZUMBA FITNESS WORLD PARTY

Zumba spor salonlarının en popüler grup derslerindendir; lakin her insanda bir grup insanla dans edecek medeni cesaret olmayabilir. Sebebiniz utangaçlık olabilir, kendini yeteneksiz görme olabilir ya da kalabalık gruplardan kaçınma ihtiyacı olabilir. Bahaneniz ne olursa olsun bu oyun tam da evde zumba yapmak isteyenler için üretilmiş. Başlarda sakin sakin, öğrete öğrete başlıyor oyun, sonralarda hareketleri öğrendikçe hepten coşabiliyorsunuz.

5.SPORTS CHAMPIONS

Ps3 için üretilmiş olan bu oyunun en büyük özelliği; move’un ilk kez kullanıldığı oyun olmasıymış. Oyunda birbirinden farklı altı kategori var. Disk golf, plaj voleybolu, okçuluk, masa tenisi, bocce ve gladyatör oyunu. Kalabalık bir grupla da, yalnız başınıza da oynayabilirsiniz oyunu. Direk fitness odaklı olmasa da oldukça eğlenceli görünüyor. Move’ları kapıp, parti yapmak için ideal bir oyun. Çabuk tarafından edinin bence.

6.UFC PERSONAL TRAINER

Xbox 360, PS3, Wii vasıtasıyla oynanabilen bu oyun daha çok savunma sporları ile ilgilenenleri çekecek türden. Bolca yumruk ve tekme kombinasyonlu aktivitesi var. Benzerlerinde olduğu gibi kardiyo ağırlıklı olmaktan, az daha ileri seviyede buldum ben bu oyunu. Özellikle kardiyo günlerinden sıkılanlardansanız, koşu bandı yerine burpee’lerde, jumping jack’lerde huzur buluyorsanız ve savunma sporlarındaki tekniklerinizi koreografik olarak temiz hale getirmek istiyorsanız bu oyun tam size göre.

Spor işi motivasyon işidir. Pek çok spor hocası ”inanın spor yapmaktan ben de sıkılıyorum; ama sonuçta her gün salona gidiyorum” der. Ben bu tür söylemleri olan kişileri hiç mi hiç ciddiye alamıyorum. Bence spor yapmaktan zerre zevk almıyorsanız, cidden yapmayın. Zira bir iki gitseniz de devamı gelmeyecek. Ama spora da bir şekilde ihtiyaç duyuyorum diyorsanız, lütfen sizi motive eden branşlara yönelin. Biri olmazsa biri olur. Salon olmazsa da, ev ortamında böylesi güzel güzel oyunlar olur. Bir şekilde hareketli kalın.

Sevgiyle kalın…