Oscar Ödülleri’nin Kazananları

Her yıl ödül sezonu aslında bir nevi Oscar gecesine hazırlık anlamına geliyor. Tüm o ödül törenleri sürekli bir “Oscar provası” olarak lanse ediliyor ve nihayet o gün gelip çattığında heyecan doruğa çıkıyor.

Bu yıl Oscar adayları açısından sürprizsiz, kazananlar açısında tahmin edilebilir bir yıl oldu. Yine de ilkler ve unutulmazlar geceye imzasını attı.

Örneğin bir başyapıt olarak tanımlanan Roma’nın başrolünde, aslında okul öncesi öğretmeni olmaya hazırlanan ve oyunculukla alakası olmayan genç bir kadın vardı. Yalitza Aparicio ilk kez bir filmde rol aldı ve ilk performansıyla Oscar’a aday olmayı başardı. Meksika yerlisi olup Oscar’a aday olan ilk kişiydi. İlk rolüyle aday olan geçtiğimiz yıllardan Lupita Nyong’o’yu hatırladınız değil mi? Yalitza’nın Lupita’dan farkı, gerçekten sinema sektörüne oldukça uzak olmasıydı. Bunun dışında müzikleri, oyuncuları ve reklam çalışmalarıyla yılın en ses getiren iki filmi A Star Is Born ve Bohemian Rhapsody de izlemesi ve dinlemesi keyif veren yapımlar olarak karşımıza çıktı. Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un dünya yıldızlarını buluşturan filmi The Favourite de En İyi Film kategorisinin en güçlü adaylarından biriydi. Green Book’taki performanslar, Oscar’a defalarca aday olan ve alamayan (yine alamadı) Glenn Close ve tabii ki sunucu krizi son dakikaya kadar çözülemeyen bir Oscar gecesi izledik. La La Land’in yanlışlıkla En İyi Film ödülünü almasından bu yana, Oscar törenlerinde bir şanssızlık var ama bakalım bir sonraki yıl neler olacak?

Oscar Ödülleri’nde kırmızı halının en güzel kadınlarını bir araya getirdik!

Bir de kazananlar var tabii;

En İyi Film: Green Book

En İyi Kadın Oyuncu: Olivia Coleman

En İyi Erkek Oyuncu: Rami Malek

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Regina King

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali

En İyi Yönetmen: Alfonso Cuarón

En İyi Orijinal Senaryo: Green Book

En İyi Orijinal Şarkı: Shallow

En İyi Sinematografi: Roma

En İyi Yabancı Dilde Film: Roma