Oscar Ödülleri’nden Önce İzleyin

26 Şubat Pazar akşamı en klişe tabirle sinemanın kalbi Los Angeles’taki Dolby Theatre’da atacak. Her yıl sunucularından organizasyonuna, adaylarından kazananlarına kadar her anı büyük bir heyecanla planlanan ve beklentiyle izlenen tören, 2017’de de birbirinden güçlü adayların yarışına sahne olacak. Bu yıl en iyi film adaylarının en dikkat çeken özelliği, biraz daha melankolik bir havaya sahip olmaları. Üstelik bu adaylar arasında, Afrikalı-Amerikalı ailelerin hayatını anlatan ve siyahi oyuncuların yoğun olarak rol aldığı birden fazla film var. Geçen sene birçok siyahi ünlü ismin “siyahilere yeterince yer verilmediği” gerekçesiyle töreni boykot ettiğini düşünürsek bu seçimler dengeleri tutturmak için yapılmış olabilir. Şimdi patlamış mısırınızı alın, arkanıza yaslanın ve önerilerimizden en az birini bu Cuma akşamı izleyin, kim bilir belki yılın En İyi Filmi seçilir.

Arrival

Yılın bilimkurgu açığını kapatan Arrival, okuduysanız ya da izlediyseniz size Contact’i hatırlatabilecek bir film. Yönetmen koltuğundaki Denis Villeneuve, filmi kurgu oyunlarıyla ilginç hale getirmekle kalmamış, senarist Eric Heisserer ile yepyeni bir görsel dil oluşturmuş. Favori adaylardan olmasa da Arrival kaçırmamanız gereken filmlerden biri.

[youtube id=”AMgyWT075KY” width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”” class=””][/youtube]

Fences

İşçi sınıfı Afrikalı-Amerikalı bir ailenin 1950’lerde geçen hikayesi, aslında baba-oğul ilişkilerine odaklanıyor. Denzel Washington’ın hem başrolde hem de yönetmen koltuğunda olduğu film; gençken beyzbol oyuncusu olma hayali kuran bir babayla, sporcu olma şansını reddeden bir oğulun hikayesi etrafında şekilleniyor. Filmin ilk kez 1987 yılında sahnelenen aynı adlı ve Tony ödüllü bir müzikalin uyarlaması olduğunu hatırlatalım.

[youtube id=”jj-ZYPVRQbc” width=”600″ height=”350″ autoplay=”no” api_params=”” class=””][/youtube]

Hacksaw Ridge

Mel Gibson’ın yönetmenliğini yaptığı film, İkinci Dünya Savaşı’nda insanları öldürmeyi reddeden bir askerin gerçek öyküsüne dayanıyor. Andrew Garfield’ın canlandırdığı Desmond Doss, görevini yerine getirmeyerek ve yaklaşık 75 kişinin hayatını kurtararak Onur Madalyası alan ilk asker olarak tarihe geçmişti.

Hell or High Water

Western filmlerini seviyorsanız, manzaraları ve oyunculuklarıyla sizi mest edecek bir yapım olan Hell or High Water favoriniz olabilir. Boşanmış bir adam ve sabıkalı kardeşinin aile çiftliğine dönüşünü ve ardından gelişen olayları konu alan film, güçlü adaylardan biri olmasa da izlemeye değer.

Hidden Figures

Aynı adlı kitaptan uyarlanan Hidden Figures, NASA’nın kuruluşunun ilk yıllarında görev alan üç siyahi matematikçi kadının, hayat karşısındaki mücadelesini mizah ve dramayla iç içe anlatıyor. Erkek ve beyaz egemen bir dünyada siyahi bir kadın olmanın en gerçekçi şekilde anlatıldığı filmin konusu yine gerçek olaylara dayanıyor. Film, En İyi Film’in en güçlü adaylarından biri olarak gösteriliyor.

La La Land

Yılın en çok konuşulan filmi kesinlikle La La Land oldu! Altın Küre’de rekor kıran ve aday olduğu tüm dallarda ödül alan film, Oscar’ın da favorilerinden biri. Los Angeles’ta yaşayan ve gerçekleştirmek istedikleri hayalleri olan iki genç aşığın hikayesini anlatan müzikal film, Emma Stone ve Ryan Gosling’in muhteşem kimyasıyla izleyenlerin içini ısıtıyor.

Lion

Hindistan’da ailesinden ayrı kalan Saroo, evlatlık olarak verildiği Avustralyalı bir çiftin çocuğu olarak sevgi dolu bir ortamda büyümüş, yetişkin olunca yeni ve dünya çapında kullanılan bir teknoloji sayesinde biyolojik ailesini bulmaya karar vermiştir. Dev Patel’in oyunculuğuyla güçlenen film, oldukça etkileyici bir hikayeye sahip. Filmin senaryosu yine gerçek olaylara dayanıyor.

Manchester by the Sea

Erkek kardeşinin ölümünün ardından yeğeniyle ilgilenmek zorunda kalan bir adamın hikayesini anlatan Manchester by the Sea, yine duygulara hitap eden dramatik bir yapım. Altın Küre’de başroldeki Casey Affleck’e ödül getiren film, muhtemelen oyuncuya Oscar heykelciğini de eve götürme şansı verecek.

Moonlight

Çocukluğu ve yetişkinliği boyunca Miami’de yaşayan siyahi bir gencin hem ailesinde hem de çevresinde yaşadığı zorlukları ve bunlarla baş etme çabasını anlatan Moonlight; aynı zamanda eşcinselliği de konu alıyor. Dolayısıyla bu film aynı anda birçok sorunu gündeme taşımasıyla güçlü bir aday.

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.