Onları İzleyince Makyaj Yapmak Çok Kolay!

Makyaj yapmayı sevseniz de sevmeseniz de Youtube’daki makyaj kanallarından birini mutlaka gördünüz ve izlediniz değil mi? Dijital dünyanın en ünlü, en etkileyici ve en eğlenceli makyaj fenomenlerini bir araya getirdik. Bakalım sizin favoriniz hangisi olacak?

Türkiye’de Duygu Özaslan, Merve Özkaynak, Görkem Karman gibi birçok ünlü makyaj vlogger’ı ve oldukça yetenekli makyaj sanatçıları var. Rıfat Yüzüak, Alp Kavasoğlu gibi isimler bu sanatçılara en iyi örnekler. Hem vloggerların hem de makyaj yapmayı meslek haline getirmiş olan kişilerin Youtube kanalları en çok takip edilen mecralara arasında çünkü her biri güzelliğe dair birçok detayı takipçileriyle paylaşıyor.

Son dönemde sosyal medyanın makyaj fenomenleri sadece kzometik değil; bakım, saç, lifestyle gibi konularda da içerik üretmeye başladı. Örneğin Danla Biliç bir yandan belirli temalara uygun oldukça eğlenceli videolar çekerken diğer yanda çıktığı gezileri anlatan uzun kolajlar hazırlıyor.

Türkiye’de bu kadar heyecan uyandıran makyaj vlogları dünyada nasıl? Bu trend o kadar büyük bir hale geldi ki artık Forbes bile En Etkili 10 Güzellik Fenomeni’ni seçmeye başladı. Peki kim bunlar? Merak ediyorsanız dünyanın önde gelen makyaj fenomenlerini bizimle keşfetmeye başlayın! Tabii klasik makyaj kurallarına bir süreliğine veda edebilirsiniz.

Jeffree Star

İnternet dünyasının en etkileyici fenomenlerinden biri Jeffree çünkü sosyal medyayla birlikte var oldu diyebiliriz. MySpace’in 2006 yılında en ünlü kullanıcı olan Jeffree, 2017’de Forbes’un en etkili insanlarından biri seçildi. Tabii yaptığı makyaj stili size uymayabilir ama kesinlikle izlemeliniz. Jeffree Star etkileyici olduğu kadar eğlenceli videolara da sahip. Üstelik kendine ait hayvanlar üzerinde test edilmeyen bir kozmetik markası bile var.

Kandee Johnson

Saç ve makyaj üzerine eğitim alırken, ikisi arasında kalıp makyajı seçen Kandee Johnson çok uzun yıllardır makyözlük yapıyor. Özellikle ünlü isimlere dönüştüğü içerikleri ve Halloween temalı videolarıyla oldukça başarılı olan Kandee, Jon Snow makyajı bile yaptı bizden söylemesi. İlham almak için kendisini takip edebilirsiniz. Özellikle Glamour ve Allure gibi dergilerle çalıştığı videolarında ünlülerin makyajlarını da yeniden yapıyor.

Nikkie de Jager

Henüz 23 yaşında ve dijital dünyada kozmetik pastasında en büyük paylardan biri onun. Youtube kanalında 8.6 milyon abonesi ve 9.1 milyon Instagram takipçisi var. Yani en yoğun kalabalık onun sayfasında. Nikkie özellikle ışıl ışıl makyaj sevenlerin takip etmek isteyeceği bir fenomen çünkü highlighter onun bağımlılığı! Hatta Nikkie Forbes’un 2017 yılında seçtiği En Etkili 10 Influencer listesinin başındaki isim.

Manny Gutierrez

Cinsiyet ayrımı, özellikle kadınlara yapılan negatif ayrımcılık modadan güzelliğe hatta Hollywood’a kadar herkesin gündeminde. Aradaki sınırı kaldırmak birçok kişinin hayali. Bunu bir anlamda gerçekleştirenlerden biri de Manny. Tıp okuma hayalleri kurarken bir anda ünlü markaların güzellik elçisi olabilecek popülariteye sahip olan fenomen, yaptığı makyajlarla erkeklerin kozmetik dünyasında ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor.

Wayne Goss

Ünlü İngiliz makyaj sanatçısı, uzun yıllardır kozmetikle iç içe ve sosyal medyada kendine yer edindi. Asıl büyük patlamasınıysa Kim Kardahisan’a borçlu. Wayne, 2012 yılında Kim Kardashian gibi kontür tekniği uygulamayı anlattığı videosuyla bir anda milyonların dikkatini çekti. Ardından gelen popülarite sayesinde şimdi kendi makyaj fırçası koleksiyonu var.