ÖLMEDEN ÖNCE DEĞİL, YENİ YILDA YAPILMASI GEREKENLER

Hani nasıl derler; her yeni yıl, hep yeni kararlar. “Wishlist” yapmak her yiğidin harcı da kaçımız o listedeki yazılıp çizilenler için pozitif frekanstan yayın yapıyoruz kim bilir? Ben yaptım oldu. İstediğim ancak bir yıl içerisinde gerçekleşebileceklerin listesini her gün görebileceğim bir yere astım, gardırop kapağına. Evrenden çekim yasasını yürürlüğe koymasını beklemeden kendim yapabileceklerimi ise silip attım ya da yapıp koydum hemen.

shutterstock_167613542

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Ben ne ananız babanız, ne sevgiliniz ne de komşunuzun oğluyum. Onlar siz üzülmeyin diye oyalarlar, minik pembe yalanlar söylerler, ben söylemem. Onlar yardım ister, ben istemem. Ben tekim ve yeni yılda kesinlikle ne yapmanız gerektiği konusunda 10 önemli olmazsa olmaz listesini buraya bırakıyorum. İsteyen alır, almayanla gelecek yıl “geçen yılın pişmanlıkları” başlıklı yazıda buluşuruz.

1. Ah o gemide ben de olsaydım!

Yaptıysanız sözüm yok ama hala yapmadıysanız 4 günlük Yunan adaları turu da olsa o cruise’a artık binin. Gidemeyenlerin uydurdukları “Ay deniz çok sallıyor, gemi tutar seni!” yalanına kanmayın. Gece deniz üstünde süzülüp sabah bilmediğiniz bir liman kentinde uyanmanın pahası biçilebilir mi? Üstelik kredi kartına 10 taksit yapılıyorken.

2. Aç hadi bitir artık şunu!

Methini çok duyup da aldığınız, o an çok ihtiyaç duyduğunuz ama sonra sosyal medya, günlük işler, gece gezmeleri, hafta sonu yaymaları derken hep sallladığınız, tekrar tekrar başından başladığınız o kitabı artık bitirin. Yarım bıraktığınız ekmek arkanızdan ağlamaz ama kitabın içindekileri yalayıp yutamadığınız için siz aç kalırsınız.

3. Tabii ki senin olacak!

Pahalı bulduğunuz için almayı hep ertelediğiniz o ayakkabı için vakit geldi. Hem kendiniz için para harcamayacaksanız, neden kazanıyorsunuz ki o parayı o halde?

4. Yol ver negatife!

Hatır gönül için takip ettiğiniz, sırf bir gün işiniz düşer diye tuttuğunuz, aslında gereksiz ve bir o kadar da negatif yükleyen insanlara yeni yılda yol verin. Buna Instagram’da takip ettiklerinizi temizleyerek başlayabilirsiniz.

5. Daha az yiyin – hala açlıktan ölen insanlar var.

Daha az konuşun – söz gümüş, sükut hala altın.

Daha çok okuyun – az konuşturur, az yedirir.

6. Kapat gözlerini kimse görmesin!

Gün başlarken ya da biterken kendinize yapacağınız en büyük iyilik, biraz yalnız ve sessiz kalmak özellikle giderek artan en büyük ve giderilemeyen ihtiyaç bu. Telefonunuzu odadan çıkarın, mümkünse dışarıdan ses de insan da gelmesin. Sadece 10 dakika kapatın gözlerinizi ve hiçbir şey düşünmeyin. Evinizin salonunu süpürür gibi bu 10 dakikalık ruh ve akıl temizliği yeni yılda para ödemeden aldığınız meditatif alışkanlığınız olsun.

7. Satın almayın, sahiplenin!

Yalnızsanız ve böyle devam edecekseniz bir hayvan sahiplenin. Hayatınıza biri girse dahi sahiplenin, “Ben evin içinde sevmiyorum.” diyeni almayın hayatınıza. Hayat arkadaşının ne demek olduğunu size o öğretecektir. Belki uzun zaman önce yitirdiğinizi sandığınız sevme yetinizle yeniden tanışmanızı sağlayacaktır. Barınaklarda sıcak bir yuvaya muhtaç o kadar çok evlat varken sakın ola parayla satın almayın, sahiplenin!

8. Söz uçar, yazı kalır!

Yaşadığınız döneme faydalı olabilmek için söylemekten korkmayın, yazmaktan çekinmeyin. Her konu hakkında en az bir fikriniz olduğu gibi en az birinin hayatını değiştirecek bir deyişe, bir söze imza atın ki tarih sizi de yazsın.

9. Gülümse, bulutlar gitsin!

Araştırmalar hep bunu söyler ama biz genelde yapmayız. Mutluluk bir ruh halidir, bu halin lokomotifi ise elbette gülümsemek. 2016’da şartlar aleyhinizde bile olsa önce sakin kalmayı öğrenmeyi sonra o karanlığın içindeki aydınlık noktayı bulup gülümsemeyi unutmamak lazım. Siz gülerseniz etrafınızdaki herkes güler.

10. İyiler hep kazanır!

Affedin, bağışlayın, kin kusmayın, öfke biriktirmeyin, içinizde tutmayın söyleyin, vazgeçin, olmuyorsa silin. Kötülere inat siz dünyanın daha yaşanabilir bir yer olması için 2016’nın sadece bir gününü sırf içinizden geldi diye iyilik yapar geçirin, salt iyilik.

Aktörün de dediği gibi; “Ve bizi ancak kardeşlik ve muhabbetin kurtaracağına inanıyorum, muhabbet… Gerçekten!”

Nice mutlu ve iyi senelere!

Yeni Yılda Stilinizi de Yenileyin!

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Sevdiklerinize Alabileceğiniz En Güzel Yeni Yıl Hediyeleri” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/index.php/sevdiklerinize-alabileceginiz-en-guzel-yeni-yil-hediyeleri/” linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Evinizde Yılbaşı Rüzgarı Estirin!” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/index.php/evinizde-yilbasi-ruzgari-estirin/” linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]