Nike Air Max 30 Yaşında!

Nike’ın tasarımcısı Tinker Hatfield, hava tabanının yaşattığı rahatlığı görünür kılmak istedi ve 80’lerin sonunda Nike Air Max’i tasarladı. Böylece spor ayakkabı tarihinde ilk kez hava tabanının dışarıdan görüldüğü bir model ortaya çıktı. Moda tutkunlarının her kombinlerinde kullanacak kadar çok sevdiği Nike Air Max, ilk kez 26 Mart 1987 yılında satışa sunuldu. Doğum günü yaklaşırken, moda dünyasının ikonik spor ayakkabısı hakkındaki ilginç bilgileri bir araya getirdik. Bir ayakkabı ne kadar ilginç olabilir diye düşünüyorsan, okumaya devam edebilirsin!

Ünlü mimarlar Renzo Piano ve Richard Rogers tarafından içten dışa mimariye sahip olan George Pompidou Centre binası Nike Air Max’in tasarıma ilham oldu. 1977 yılında hizmete giren bina, brutalist ve post modern mimarisine sahip.

00

Reklamın gücü şimdi olduğu kadar 1987 yılında da önemliydi. Spor ayakkabı dünyasında devrim yaratan Nike, yayınlanan televizyon reklamlarında The Beatles’ın şarkısını ilk kez kullanan marka oldu. Seçimleriyle devrim anlamına gelen Revolution isimli şarkıydı.

Çoğu zaman insanlar uzay çalışmalarının günlük hayata nasıl etki ettiğini düşünür. Cevap her an yerde bulunabilecek kadar basit tasarımlarda kendini gösteriyor. Örneğin Nike-Air teknolojisi, NASA’nın eski bir hava mühendisi olan Marion Frank Rudy tarafından oluşturuldu.

Nike Air Max olmayan bir spor dünyası düşünebiliyor musunuz? Bu fikir neredeyse gerçek olacaktı çünkü ayakkabının tasarımı Nike’ın oldukça zor dönemler geçirdiği bir zamana denk geldi. Tinker Hatfield, kapısında sürekli ayakkabıyı tasarlamasına engel olacak kadar çok nefret mesajı buluyordu.

Her yönüyle efsane olan Nike Air Max farklı işbirliklerine imza attı. Japon perakende şirketi atmos, 2002’de Air Max 1 ile ilk işbirliği yapan şirketti. Range Rover ise aracın hava süspansiyon sistemini tanıtmak için basın lansmanlarında bir Air Max 93 kullanmıştı.