Nedir Bu Şeker İhtiyacı?

Her ne kadar vücudumuz dışarıdan gelecek herhangi bir şeker desteğine asla ihtiyaç duymasa da tatlıya hayır demek çok zor. Özellikle ayın o zor zamanı adeta gerçek bir destekçi gibi yanınızda olsun istediğiniz çikolatalar gerçekten dostunuz mu?

Kadınlar regl dönemlerinden kısa bir süre önce ve regl dönemi sırasında farklı sebeplerle de olsa tatlı yeme ihtiyacı hissedebilir. Bu ihtiyacı hissetmenin çok basit bir açıklaması var; aslında vücudunuz çikolata istemiyor, çikolatada bulunan kalsiyum, şeker ve karbonhidrat kombinasyonunu istiyor ki bunların hepsini çikolata dışında bir kaynaktan almanız da mümkün.

Döngülerinizin erken dönemlerinde, vücudunuzdaki hormonlarda artış olması, insülin yükselmesine o da şeker ihtiyacına dönüşüyor. Sonra gördüğünüz her tatlıyı canınız tabii ki çeker. Ama gerçekte, sırf canınız istedi diye çikolata yemek bir ihtimalle fiziksel ağrılarınızı artırabilir. Psikolojik olarak iyi hissetseniz de gerçekler çikolata kadar tatlı değil.

Çikolata, ağrı ve rahatsızlığın artışına neden olabilen teobromin adı verilen bir uyarıcı içerir. Daha spesifik olarak, marketten satın aldığınız rastgele bir paket çikolata; içindeki tüm şeker, kafein ve teobromin nedeniyle daha duygusal hissetmenize neden olabilir. Bunun yerine kalsiyum takviyesi alır bol bol su içerseniz, regl döneminizi daha rahat geçirebilirsiniz. Ama çikolata yemek konusunda ısrarcıysanız, bitter çikolatayı tercih edin. İşte çikolatadan beklediğiniz fiziksel ve duygusal rahatlık hissini bulabileceğiniz tek kaynak bu: %70 oranında kakao içeren birkaç kare bitter çikolata. Bitter çikolata, kaslarınızı gevşetir ve ayrıca magnezyum, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerir.

Evet çikolata yemek harika hissettiriyor fakat bu durum aslında fazlasıyla “öğrenilmiş” ve doğal olmayan bir durum. Yine de vazgeçmek zor biliyoruz fakat aklınızda olsun; bazı araştırmalara göre çikolatanın o kötü ruh halini getirme süresi üç dakikadan daha kısa sürüyor. Yani iyi hissettirme konusunda bile o kadar başarılı değil. Hala yemekte ısrarcıysanız, yediğiniz çikolatanın kakao oranı yüksek ve kaliteli bir ürün olduğuna dikkat edin.