Neden Makyajınızı Temizlemeniz Gerekiyor?

Tüm günün yorgunluğunun ardından uykuya dalmadan önce, makyajınızı temizlemenin ve bakım yapmanın ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ama yüzünüz 4 mevsimden en çok etkilenen yeriniz. Öyle zamanlar gelir ki makyajla bile saklayamayacağınız kusurlar olabilir. Biz biraz anlatalım; yüzünüze doğru bakımı yapmazsanız ne gibi problemler yaşayabilirsiniz. Merak etmeyin komplike bir şey yok! Sadece uyumadan önce biraz vakte ihtiyacınız var, bu kadar…

1.Akne Problemi

Aknenin sadece ergenlik yaşlarında olabileceğini düşünüyorsanız çok büyük bir yanılgı içindesiniz. Akneye zemin oluşturan en büyük etken yağ ve kirli bir cilt. Her gece cildinizi yıkayın. Biliyoruz uykudan önce yüzü yıkamak uykunuzu kaçırır diye tedirgin etse de buna alışabilirsiniz. Ardından subazlı bir kremle dinlenmeye hazırlayın.

shutterstock_256795846

2.Hızlı Yaşlanma

Temiz cildin gece kendini yenilediği yapılan birçok bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır. Cildiniz temiz değilse düşündüğünüzden daha çabuk yaşlanır. Ve her ne kadar anti-aging kremlere saldırırsanız saldırın hiçbir faydasını göremezsiniz çünkü gözenekleriniz tıkalı olacağından bu kremler de cildinize gerçekten nüfuz etmez. Uyumadan önce birkaç dakika cildinizi temizleyip ve krem sürerek uyumanız kırışıklık oluşumunu çok ileriye atar.

shutterstock_226386124

3.Ölü Hücreler

Deri hücreleri gece daha hızlı tazelenir, bu nedenle cildinize bu süreçte yardımcı olun. Makyajınızı temizledikten sonra tonik ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulayın. Temiz ve tazelenmiş bir cilt ile uyanmaktan daha güzel bir şey yok. Ayrıca ucuz markalara aldanıp kalitesiz ürünler kullanmanız cildinize hayati zararlar verebilir.

shutterstock_95018209

4.Alerjik Reaksiyonlar

Gözle görünen herhangi bir belirti fark etmemiş olsanız bile alerjik reaksiyonlara yatkın bir cildiniz olabilir. Makyajla uyumak egzama ve diğer ciddi cilt sorunlarına neden olabilecek kadar tehlikeli olabilir. Belirtileri zamanla gözle görülür hale gelir; yüzünüzde kızarıklık, kaşıntı ve yanma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

shutterstock_511501537

5.Pigment Sorunu

Yüzünüzdeki karanlık lekelerin tek suçlusu güneş ışığı olmadığını biliyor muydunuz? Ve bu lekeleri her ne kadar en iyi kapatıcılarla kapatmaya çalışsanız da hiçbir faydasını görmezsiniz. Cildinizi düzgün temizleyemediğiniz takdirde kronik alerjik reaksiyonlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Makyajınızı uzun süre temizlememek pigmentasyon bozukluğuna neden olur.

shutterstock_253088677

6.Çatlak Dudaklar

Dudağınızdan rujun kendiliğinden gittiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Dudağınıza uyguladığınız herhangi bir ürün dudaklarınızdaki pigmentlere etki eder. Her ne kadar silinmiş gibi görünse de derinde aslında silinmemiştir. Dudağınızı uyumadan temizlemezseniz sabah daha kuru ve gün geçtikçe de çatlayan dudaklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

shutterstock_155026409

7.Gözaltı Morluğu

Makyajınızı sık sık cildinizde bıraktığınızda gözaltı torbalarınız artmaya ve morluklar meydana gelmeye başlayacak. Gözlerinizin altındaki deri diğer bölgelere göre daha ince olduğu için etkilenmesi çok daha hızlı olacaktır. Daha sonra bu morluklarlardan kurtulmanın yollarını aramamak için tek yapmanız gereken makyajınızı temizlemek.

shutterstock_529093297

8.Kirpiksiz Kalmak

Asla maskaranızı temizlemeden uyumayın! Öncelikle size ilk tavsiyemiz; waterproof olmayan yumuşak kıvamlı bir maskara tercih etmeniz. Bütün gece kapalı ve birbirine yapışan kirpikler sabah uyandığınızda yavaş yavaş dökülür. Dikkat etmeniz gereken diğer konu ise; maskarayı çıkarırken sert hareketler yapmamak.

shutterstock_470042189

Cildiniz İçin Yapmanız Gereken Tek Şey Kısaca; Makyajınızı Temizlemek!

Fotoğraflar: Shutterstock