Modunuzu Yerine Getirecek 6 Yiyecek

Hafta boyunca bazen her şeyden soğuduğunuz anlar gelip tüm enerjinizi yok ediyor mu? İş yükünüz arttığında ya da sosyal hayatınızda tempo yükseldiğinde, aynı sürece uzun zaman devam edemeyeceğiniz için vücudunuz sinyal vermeye başlar ve bu şekilde düşük moda geçmeniz aslında tesadüf değildir. Zaten bu konuda yalnız hissetmenize de gerek yok. Bu tip iniş çıkışlar herkesin başına geliyor. Önemli olan bunu nasıl atlatmaya çalıştığınız. Stresliyken diyeti bozmak da bu nedenle garip karşılanacak bir durum değil. Hatta uygulamaya çalıştığınız beslenme alışkanlığının ya da diyetin en büyük düşmanlarından biri de stres. Dolayısıyla stresliyken yediklerinizi hem sağlıklı hem de lezzetli seçerseniz, bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Peki stresi yenebilecek abur cuburlar sağlıklı olabilir mi? Neden olmasın? Yediğinizde stresli ruh halinizle savaşınızı kazanmanızı sağlayacak yiyecekleri yazdık, keşfetmek için okumaya devam edin.

07

Tiroid İçin Yosun

Yosun iyot, demir ve beynin sevdiği diğer besin maddeleri bakımından (B vitaminleri, folik asit ve magnezyum) zengin olduğu için beslenme alışkanlığınız için mükemmel bir ek olabilir. Bu besinlerin çoğu hormon sağlığınız için gerekli; iyot özellikle ruh hali, hormonlar ve enerji üzerinde etkili olabilen tiroid için vazgeçilmez. Haftada iki üç kere yosun içeren besinler ve atıştırmalıklar tüketmeye çalışabilirsiniz.

04

Yüksek Mod İçin Çedene

Her zaman özellikle somon gibi balıklardan beyin dostu sağlıklı omega-3 yağlarını alabileceğiniz söylenir. Evet bu doğru fakat tek kaynağınız balık değil; kuruyemiş ve tohumlardan da bu besinleri alabilirsiniz. Özellikle vegan diyeti benimsediyseniz, Anadolu’da çocuklar diş çıkardığı zaman kavrulan malzemeler arasındaki çedeneyi omega-3 almak için tüketebilirsiniz. Keten tohumu ve ceviz de diğer tercihleriniz olabilir. Çedene tohumlarını fazla ısıtmadan kavurup yemeye çalışın ya da salatanıza ekleyin.

01

Kaygı İçin Safran

Tadı ve rengi kadar zengin bir tarihe sahip olan safran pahalı olabilir, ancak iyi haber şu ki zihninizi desteklemek için bu inanılmaz baharatın azı bile yeterli. Henüz yeterli veri elde edilememiş olsa bile, safran hakkında yapılan bazı araştırmalar, bu baharatın kaygı bozukluğu üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Yemeklerde safran kullanmak bütçenizi sarsabilir fakat zerdeçal ve tarçınla birlikte çayınıza dahil edebilirsiniz ya da safran içeren çayları deneyebilirsiniz.

02

Stres İçin Lahana Turşusu

Sindirim sistemi ve beyin arasındaki ilişki hakkında her geçen gün daha fazla bilgi edinmek, sağlıklı olmaya dair atılan adımları daha güçlü kılıyor. Sağlıklı bir sindirim sistemi için iyi bakteriler o kadar önemli ki sayılarının artması zihindeki kaygıları ve vücuttaki kortizol seviyesini düşürebilir. Kortizol seviyesi de stresle yakından ilgili olduğu için lahana turşusuna öğünlerinizde biraz daha sık yer verebilirsiniz. Tabii bağırsaktaki iyi bakterilerin kolonileşmesi bir ay kadar sürdüğünden hızlıca sonuç almazsanız sabırsız davranmayın ve beslenme şeklinizle ilgili bu tip kararları alırken mutlaka bir beslenme uzmanına danışın.

05

Konsantrasyon ve Hafıza İçin Karides

Karidesin hafıza ve dikkat üzerinde olumlu etkiye sahip olmasının birkaç nedeni var. Öncelikle karides çinko içerir ki bu da düzenli olarak deniz ürünü yiyen yaşlıların yapılan araştırma sonuçlarında daha iyi hafızaya sahip çıkmasının nedenlerinden biri. Karides, yengeç ve somon gibi pembe deniz ürünlerine rengini veren astaksantin isimli pigment de antioksidan etkisiyle beyin sağlığını desteklediği için haftada iki üç kere bu süper besinleri tüketmeniz gerekir.

06

Dikkati Toplamak İçin Edamame

Soya, özellikle et ve balıktan protein alamayan veganlar için güçlü bir besin kaynağı sayılır. Bir atıştırmalık olarak kendisinden beklenenden daha sağlıklı olan edamame, sinirler üzerinde koruyucu etkisi olan ve beynin kolayca iletişime geçmesini sağlayan kolin maddesini içerir. Sadece edamamede değil, yumurta sarısı, ceviz ve susam da kolin içerdiğinden faydalarını bir günde görmeseniz de hayatınıza bu maddeyi kolayca dahil edebilirsiniz.

Fotoğraflar: Shutterstock